Bougainvillea - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gabi draga mea...........de cind am vazut bouga lui Iudit m-am "reincarnat" in Itzic :rofl: :rofl: :rofl:
 

danref

Member
Vad ca la mare cautare sunt bougile si multe din voi vi le doriti.Daca as putea,cu drag v-as teleporta la toate cate un lastar macar din ce specie doriti.Aici pur si simplu locuim printre ele ,sunt peste tot facand parte din peisajul specific.Personal nu am decat un "Scarlett O"Hara"buttiana si o peruviana care le antrenez sa devina bonsai ,iar o Glabra "Alba"care o las sa creasca natural.Imi doresc si o Spectabilis dar asta mai tarziu cand ne vom muta definitiv la casa noastra sa o pot planta in gradina si care arata cam asa
http://good-times.webshots.com/photo/21 ... good-times
dan :D
 

marean

Active Member
:eek: :eek: Vai de mine,cat este de (,) deosebita!
Parca Mama-Natura si-ar fi facut putin de cap si ar fi suflat vant de toamna peste florile ei!
 

miha

Member
Doamne printre ce frumuseti traiesti danref...e o placere sa vezi atatea minuni...in mediul lor natural... :D
 
D

dyayzh

Guest
Nu comentez..m-am nascut in Romania...si el nu poate trimite lastari :cry: :cry:
 

carmenn

Member
:eek: ce minunatii, scuze ca ti-am cotrobait prin album, da te rog spune-mi asta cum se numeste :
?? E superba si ea...
Incep sa fac obsesie si pt copaci infloriti sau plante de dimensiuni mari pt gradina... :)
 

danref

Member
Intr-adevar multe minunatii de plante traiesc aici si cu adevarat se poate numi Paradis.Multumesc tuturor pt aprecieri :D Cateva raspunsuri : Da,jacaranda este, mai precis J.mimosifolia nativ in emisfera sudica care infloreste primavara timpuriu sfarsitul lui sept inceputul lui oct.Pt Iudit ,bouga ta pare sa fie o Glabra Variegated cu denumirea comerciala "Raspberry Ice" foarte apreciata si aici.Felicitari :D. As mai dori sa urez multa bafta si spor tuturor pasionatelor de bouganivillea pentru daruirea si truda de a ocroti aceste minunate nyctaginaceae tropicale la conditiile climatice dure si aspre ce vi le ofera paralela 45.
Mult succes,Dan :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Daca as trai acolo unde traiesti tu Dane,sigur as avea foarfeca tot timpul cu mine :wink:
 

danref

Member
faina faza :rofl: Acum serios vorbind, nu cred ca ai nevoie prea mult de foarfeca deoarece preturile plantelor sunt mai mult decat accesibile tuturor iubitorilor binenteles raportate la salariile de aici sau cu alte cuvinte plantele sunt atat de ieftine pe piata incat ti-ar fi rusine sa le culegi de aiurea mai ales daca te afli intr-o rezervatie sau parc national unde este interzisa colectarea de material vegetal.Eu unul am ochit chiar si cativa bonsai crescand liberi intr-un parc national ,tentatia e mare dar rabdam asa, numai privindu-i :twisted: .De mare ajutor este daca ai prieteni cu gradini poti face schimb de "cuttings" linistit si cu succes.In plus guvernul incurajeaza acest hobby prin acordarea de facilitati de tot felul incluzand spre exemplu reduceri si returnari de fonduri la achizitia de instalatii de colectarea si stocarea apei de ploaie cat si la diversele sisteme inteligente de economisire a apei pt udatul gradinilor stiut fiind faptul ca Au se confrunta cu resurse limitate de apa dulce.
 
D

dyayzh

Guest
Noi draga iudit, putem doar visa ca vom trai asa.....vise...vise....
 

carmenn

Member
Iudit, cum spui tu, " e doar o Jacarda " ? :rofl: ai cumva si tu asa ceva ? :? Mie mi se pare de vis...si bouga si jacarda-ua.
Iar eu bouga am cumparat-o tot cu gandul la concediul trecut, unde iti venea sa dormi intr-o tufa de asta colorata, asa mari si frumoase erau. Ca sa nu mai spun ce bine da coloritul asta exotic in orice curte. Sper sa se faca si a mea asa mare si frumoasa. Azi va pun si poze cu bouga mea...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Jacaranda este copac.Da,Iudit a pus seminte.Nu stiu daca va apuca sa le vada si cu flori :rofl: dar faptul ca are este mare lucru!Se adapteaza destul de greu la conditiile noastre climatice.Parca prin Timisoara exista acest copac. :?
Stiu situatia din Australia si chiar daca amenzile sunt imense pentru cei ce consuma apa pentru udatul gazonului de ex. sunt foarte multi care le platesc si totusi consuma apa din belsug.Ca si la noi :wink:
Mie ar trebuie sa mi se dea un premiu maaaaaaaaaaaare pentru toata apa de ploaie pe care o string pentru plante :oops:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus