Bletilla

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Din cate am citit se comporta exact ca si Pleionele.Adica iarna repaus undeva la rece si neudati bulbii.
Eventual o data la 2 luni putina apa ca totusi sa nu se deshidrateze de tot.
Si eu sunt la inceput cu ei si sunt tare curioasa cum vor trece peste iarna.
Multumesc mult de aprecieri, Cristian.
Abia astept sa le vad si pe frumoasele voastre!
Cu placere.....Sa speram ca o sa infloreasca! :wink:
 

Kati

Active Member
Sarselia, o tin in geamul de la bucatarie, are soare vreo 2 ore, si ii merge bine, ca e verde, nu-i sunt arse frunzele. Se tot inalta, dar cam atat :(
 

CristianG

Well-Known Member
Kati a spus:
Sarselia, o tin in geamul de la bucatarie, are soare vreo 2 ore, si ii merge bine, ca e verde, nu-i sunt arse frunzele. Se tot inalta, dar cam atat :(
Cred ca depinde si de conditiile in care au stat acesti rizomi. Este posibil ca nu toti rizomii sa infloreasca...In aceiasi situatie se afla si bletilla mea...Eu mai astept un pic, poate apare ceva.... :D
 

Kati

Active Member
Si eu mai astept ca nu am incotro :rofl:
La toamna o s-o culc, si cu asta basta. Poate la anul se incumeta sa infloreasca si miss Bletilla a mea :)
 

CristianG

Well-Known Member
Kati a spus:
Si eu mai astept ca nu am incotro :rofl:
La toamna o s-o culc, si cu asta basta. Poate la anul se incumeta sa infloreasca si miss Bletilla a mea :)
Nu ai ce sa faci Kati....Macar acumuleaza resurse pentru anul viitor! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Veti vedea ca pana la urma vor inflori.Sunt sigura de asta.Din cate am observat unii prefera sa isi canalizeze toata energia pentru frunze iar mai pe urma sa infloreasca.Altii dau un smoc mic de frunze si deja si pregatesc bobocii.Depinde de conditiile oferite si de cum li se casuneza lor sa faca dar de inflorit,dupa mine,infloresc.
 

michaela

Active Member
Aha.... sarselia... te plangi ca ai lenese gloriosele dar uite ce harnicute sunt orhidicile :)
in alta ordine de idei....Felicitari pentru frumoase!!! :wink: :marfa:
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Veti vedea ca pana la urma vor inflori.Sunt sigura de asta.Din cate am observat unii prefera sa isi canalizeze toata energia pentru frunze iar mai pe urma sa infloreasca.Altii dau un smoc mic de frunze si deja si pregatesc bobocii.Depinde de conditiile oferite si de cum li se casuneza lor sa faca dar de inflorit,dupa mine,infloresc.
Eu cred ca depinde de specie..Cele variegate fac mai repede flori. Imediat apare tija florala. Specia care nu are frunze variegate se dezvolta mai mult, frunzele sunt destul de mari si abia apoi apare si tija florala...
 

lelia

Well-Known Member
sarselia a spus:
Ce frumoase sunt !!!! :visator: felicitari !!!

Am si eu una identica si de aceeasi inaltime ,dar n-am vazut nimic sa semene cu tija florala :gandit: oare va inflori ?e in gradina si are putin soare spre seara ,a crescut destul de incet ,in reluare as putea spune ,eu am cumparat-o sub denumirea de ,,bletila striata ''
 

andreiacamelia

Active Member
Vineri mi-a sosit si mie un colet cu bulbisori de Pleione si Betilla! Le-am plantat in pamant, insa mai astept sfaturi de plantat si ingrijit!
 

bogdanescu16

New Member
andreiacamelia a spus:
Vineri mi-a sosit si mie un colet cu bulbisori de Pleione si Betilla! Le-am plantat in pamant, insa mai astept sfaturi de plantat si ingrijit!
ce culoare ai la bletilla , dar pleione de unde ai gasit??? vreau si eu
 

sarselia

Active Member
Moderator
Andreia ale mele au stat afara pe un balcon si ai vazut ca au inflorit fara probleme.
Sa ai grija ca substartul sa nu fie nici uscat dar nici foarte umed.
Sa nu o uzi decat atunci cand vezi ca substarul ar incepe sa se usuce.
Bafta mare si tinem pumnii sa le vezi frumoase si inflorite!
 

CristianG

Well-Known Member
andreiacamelia a spus:
Vineri mi-a sosit si mie un colet cu bulbisori de Pleione si Betilla! Le-am plantat in pamant, insa mai astept sfaturi de plantat si ingrijit!
Succes in cresterea lor....Sunt convins ca bulbisorii vor creste mari si vor inflori. :D
 
Sus