Bletilla

sicamin

Member
Si a mea a inflorit mai demult,iar dupa ce am dus ghiveciul in gradina ,a crescut foarte mult.
Asa arata inflorita
 

sarselia

Active Member
Moderator
Asa-i ca a crescut ca nebuna in gradina?
Si eu dupa inflorire am dus ghiveciul in gradina si a facut niste frunze luungi si mari de numa'
Dar cred ca o data inflorita nu mai infloreste anul acesta.
:(
Ce pacat...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da, stiu dar tare mi-ar fi placut sa mai infloreasca.
:(
Si pana la anul mai e muuult.
Oricum important e ca le-am vazut inflorite, nu?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Inintial am luat niste bulbi de Bletilla.Au rasarit, au inflorit si totul a fost ok.
Am mai luat o tura si acestia se pare ca sunt cu frunzele variegate.Nici eu nu stiam ca ar exista si cu frunzele variegate.Stiu ca exista mai multe specii inclusiv cu floare alba, cu floare pelorica etc dar de frunze variegate nu am citit niciunde.
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Inintial am luat niste bulbi de Bletilla.Au rasarit, au inflorit si totul a fost ok.
Am mai luat o tura si acestia se pare ca sunt cu frunzele variegate.Nici eu nu stiam ca ar exista si cu frunzele variegate.Stiu ca exista mai multe specii inclusiv cu floare alba, cu floare pelorica etc dar de frunze variegate nu am citit niciunde.
Adica ai facut comanda pe internet? Cele cu fruze variegate sunt tot mov? Au pseudobulbi ca la mine ori arata ca niste cepe? :D
 

CristianG

Well-Known Member
michaela a spus:
sarselia a spus:
Azi am observat ca Bletilla mea cu frunzele variegate se pregateste de inflorit:

http://picasaweb.google.com/sarselia/Bu ... 4337004018
wow ce frumoasa e Sarselia :D
Cristian- este identica cu cealalta (cel putin asa a fost a mea) nu bulb... tot rizom
Scuze am uitat ca sunt la topicul cu bletilla...Ma refeream la pleione. Am vazut cepe la pleione....Eu am pseudobulb. Cum este posibil? Cred ca bletilla mea nu are frunzele variegate. :D
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Cristian probabil ca este o alta specie de Pleione.
Zic si eu...
Sarselia, pleionele tale au cepe? Nu au pseudobulbi asa cum ai vazut la mine in imagini?Pe ambalaj scrie pleione formosana.... :?
 

CristianG

Well-Known Member
Cine imi spune si mie ce se intampla cu Bletilla dupa ce infloreste? Doar vine toamna, iarna... Trebuie pusa si ea la odihna la fel ca Pleione? :D Se stopeaza udarile? Abia primavara se pune din nou apa? :roll:
 

CristianG

Well-Known Member
Absolut divine....Arata superb! Atat de gingase....Nu pot sa descriu in cuvinte bucuria pe care o simt in inima mea pentru florile tale...Cine imi spune si mie ce se intampla cu Bletilla dupa ce infloreste? Trebuie pusa si ea la odihna la fel ca Pleione? Se stopeaza udarile iarna? Abia primavara se pune din nou apa? :wink: :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Din cate am citit se comporta exact ca si Pleionele.Adica iarna repaus undeva la rece si neudati bulbii.
Eventual o data la 2 luni putina apa ca totusi sa nu se deshidrateze de tot.
Si eu sunt la inceput cu ei si sunt tare curioasa cum vor trece peste iarna.
Multumesc mult de aprecieri, Cristian.
Abia astept sa le vad si pe frumoasele voastre!
 

Kati

Active Member
A mea cred ca nu o sa infloreasca anul asta... :(
Are doar frunze, in rest nu se misca deloc :x
 

sarselia

Active Member
Moderator
Kati unde o tii?
scoate ghiveciul afara undeva la semiumbra si vei vedea ca isi va da drumul.
:wink:
 
Sus