Bletilla

sarselia

Active Member
Moderator
Ooohoo dar ambele arata tare bine semn ca incep sa intre in vegetatie.
Un pic de rabdare si multa dragoste si vei avea si tu floricele!
:wink:
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Ooohoo dar ambele arata tare bine semn ca incep sa intre in vegetatie.
Un pic de rabdare si multa dragoste si vei avea si tu floricele!
:wink:
Ehe Sarselia, asa le-am cumparat din comert.Pleione nu era asa de verde ca in imagine, recunosc...Asta inseamna ca a dat de lumina si umiditate.Sper sa iasa ceva.Nu ma astept neaparat la flori.Si frunze m-as bucura sa apara.Poate macar la anul o sa aiba flori. :)
 

Edelweiss

Active Member
Bravo Cristi! :D

Ambele merg tare bine. La bletilla creste mai intai o tija ca o teava din mijlocul careie ies 2 frunze ca la crinul de camera sa zic asa, frunza are nervuri, striatii cum vrei sa zici. Dintre frunze se va inalta tija cu florile.

La pleione, bulbul stiu ca e un pic de culoare caramizie, nu verde.
 

CristianG

Well-Known Member
Edelweiss a spus:
Bravo Cristi! :D

Ambele merg tare bine. La bletilla creste mai intai o tija ca o teava din mijlocul careie ies 2 frunze ca la crinul de camera sa zic asa, frunza are nervuri, striatii cum vrei sa zici. Dintre frunze se va inalta tija cu florile.

La pleione, bulbul stiu ca e un pic de culoare caramizie, nu verde.
Sper sa fie Ok.Multumesc de incurajare.Interesant ce spui tu! :D Dupa cum vezi, bulbul de pleione este verde.Nici nu l-am ingropat in pamant ca nu cumva sa putrezeasca... :)
 

CristianG

Well-Known Member
vivi23ro a spus:
se gaseste inca de vinzare bletila? ca la noi s au scos de ceva vreme din magazine si as vrea si eu :cry:
Kati are dreptate....Nu mai exista prin magazine.Eu am gasit la Kaufland.Acum au disparut toti bulbii de flori.Doar la anul mai poti sa gasesti bletilla de cumparat. Din pacate acesti rizomi sunt destul de rari pe piata. Trebuie sa ai mare noroc sa-i gasesti.... :D
 

Edelweiss

Active Member
Eu nu am gasit decat la Kaufland. La alte magazine numai papadii :)
Dar trebuie sa fii pe faza cu banii si cum apare un anunt sa te duci ca a doua zi e prea tarziu.
 

michaela

Active Member
si a mea e inca mica.... :( dar sper sa n-o omor... mai am una la activ :)
ce-mi place ca are variegatie pe frunza... striatii crem pe margine :D
poate de-aia-i zice bletilla striata?? :?
 

CristianG

Well-Known Member
michaela a spus:
si a mea e inca mica.... :( dar sper sa n-o omor... mai am una la activ :)
ce-mi place ca are variegatie pe frunza... striatii crem pe margine :D
poate de-aia-i zice bletilla striata?? :?
Eheee...Pai ai doua plante care s-au dezvoltat excelent. Felicitari! Sunt convins ca o sa faca si flori....Faine plante! :eek: Asa ar trebui sa creasca si la mine. Din pacate o sa am destul de mult de asteptat. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
michaela a spus:
si a mea e inca mica.... :( dar sper sa n-o omor... mai am una la activ :)
ce-mi place ca are variegatie pe frunza... striatii crem pe margine :D
poate de-aia-i zice bletilla striata?? :?
Minunate Micha!Si eu am o tura de Bletilla cu frunzele normale si o tura cu frunzele variegate ca si ale tale.Pe ultimele le astept si eu sa infloreasca dar nu stiu de ce prima tura a fost mai harnica decat acestea.
Va tin pumnii la toti sa le vedeti inflorite ca sunt tare frumusele.
 

michaela

Active Member
Asa sa fie CristianG??? eu sincer eram dezamagita total.... cand am vazut la colegii nostri ca deja au inflorit :oops: Multumesc de incurajari.... atunci... astept flori?!?1 :D
 

CristianG

Well-Known Member
Hai sa nu fim pesimisti... :D A mea abia a crescut putin ..Pana la frunze si flori mai este...Eventual, la mijlocul verii! :)
 

michaela

Active Member
Aha! :oops:
Sarselia..... merci!- m-ai dumirit si pe mine :!: deci sunt doua feluri.... si eu care ziceam ca s-au "molipsit" de la variegatele mele :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl:
Nu s-au molipsit de la variegatele tale!
Din cate am inteles tie iti plac mult variegatele deci uite ca ai si o Bletiila cu frunzele cum iti plac tie.
:wink:
 
Sus