Begonia

lili

Member
Sunt florile copilariei mele...asadar le iubesc mult.... cu toate ca sunt mofturoase (in special in veriile toride) :D

Felicitari!!!! :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Se veeeeeeeeeeeede.........!!!!Foarte frumoase si e clar ca le iubesti si le ingrijesti.
Multe,multe felicitari!!!!!!!!!! :D
 

sini

Well-Known Member
aceeasi plantuta de begonie poate face in acelasi timp si flori galbene si flori portocalii?
 

Simona D.

Member
Am o begonia Billie Jean ( cel putin asta cred ca e :D ) care vrea sa infloreasca dar azi dimineata cand m-am trezit am vazut ca ii cazuse un bobocel :( Oare care sa fie problema ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sini,am avut si eu una galbena care pe anumite ramuri avea flori galbene batute si pe altele portocalii simple.Aceeasi tulpina.
Intre timp am pierdut-o dar :? mea a ramas :rofl:
Nu sunt prea familiarizata cu aceasta planta :oops:
 

Erwin

Member
E din cauza luminii si a conditiilor din apartament. Si begoniile mele au avut o gramada de boboci in timpul iernii, dar multi au cazut. Azi am vazut ca una rosie are cativa boboci.... Sa vedem ce se intampla...
 
Am cumparat azi bulbi de begonie duble dark red, dar nu stiu ce pamant sa pun. Am citit ca ii trebuie pamant acid, dar acum nu am decat pamant de flori universal, pot sa le pun in el :?: Cam cat de mare trebuie sa fie ghiveciul pentru ca am trei bulbi. Mai cumparasem si seminte de begonia semperflorens, are nevoie de aceleasi conditii ca si cea din bulbi :?: :?:
 

Music Princess

New Member
Tocmai am primit o begonie portocalie si nu stiu cum s-o ingrijesc. Cat de mare creste? Ii trebuie multa apa sau mai putina? Trebuie plantata intr-un ghiveci mai mare? (cel actual fiind micut) Ce alte lucruri importante trebuie sa stiu despre ingrijirea ei?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:D Citeste paginile anterioare si daca nu te lamuresti suficient asteptam intrebarile tale.Succes!
 

Erwin

Member
Intr-un amestec de pamant universal ii merge foarte bine, iar daca pui si turba ii merge si mai bine! Si sa nu o uzi in exces.
 

Music Princess

New Member
Vrem sa mutam begonia primita intr-un ghiveci putin mai mare zilele viitoare, dar a inceput sa se usuce, i-a cazut o floare, iar celelalte sunt uscate pe margini :cry: Tot timpul mi se intampla asa cu florile...apa i-am pus suficienta, dar nici prea multa :wink:
 

Hariclea

Member
Sigur n-ai udat-o prea mult? Ai asteptat sa se usuce pamantul la suprafata inainte de o noua udare?
Nu o muta acum din ghiveci... se poate sa nici nu fie nevoie. Daca poti, posteaza o poza.
 
Sus