Begonia

gabiee

Active Member
am si eu 2 begonii
http://gabiee.sunphoto.ro/florile_mele_ ... NSCNDCRGOZ
http://gabiee.sunphoto.ro/florile_mele_ ... ZAICYGQBOV
am cumparat anul acesta bulbii , dar nu mai stiu de care sunt
ce sa fac cu ele peste iarna
eu ma gandeam sa nu le mai ud , sa scot bulbii si la primavara sa le pun din nou in pamant ca si la amarilis
in fisa plantei scrie ca begoniile bulboase se inmultesc prin butasi de 4-5 frunze - cum se mai face bulbul la acestea
cred ca sunt tare in ceata .....
nu am mai avut begonii din astea pana acum
sa ma lamurit si pe mine .... va rog :(
 

Marcela

Member
Una din multele mele pete... begonia rex. De fapt sunt doua (pana acum), una cu frunze rosii, frumoase, parca sunt facute din matase intarita, alta cu niste frunze verde-roz, melcate, adica rasucite. O sa le fac poze cat de curand.
Cand am luat begonia cu frunze rosii, avea niste frunze mari..., o minune. Am botezat-o Printesa, parca avea o rochie de bal pe ea.
La inceput nu i-a mers prea bine, pentru ca nu avea suficienta lumina si a pierdut multe frunze. Acum i-am schimbat locul, are din nou o multime de frunze, i-au dat si bobocei, dar frunzulitele sunt mici.
Ce sa fac sa le stimulez sa creasca mai mari?
 

andreiacamelia

Active Member
Recent am cumparat una din Penny market. Am schimbat ghiveciul ca era prea mic si a inceput sa se inmoaie la tulpini. O fi de la schimbatul ghiveciului?
 

aleynad

Active Member
Moderator
begoniile sunt f sensibile la apa in exces :( e cauza principala din care mor

andreiacamelia,ideal ar fi sa rupi un lastar si sa-l pui in apa la inradacinat, pentru orice eventualitate
 

zamfira

Member
E foarte frumoasa !!
Banuiesc ca e cu bulb. Dupa ce ii trec florile, o pui la somn la racoare si intuneric pana la primavara , cand ii schimbi pamantul si si o aduci la caldura si o uzi cate un pic , cu grija ca putrezeste foarte repede bulbul
 

Dea

Active Member
:D multumesc!
este cu bulb, insa deocamdata inca nu ii trec florile si mai sta si pe terasa afara. Si cum s-a tot racit vremea atat de tare, nu as vrea sa inghete.
poza de azi.
Incerc sa mai astept si sa prind momentul potrivit pentru a o pune la somn :somn:, ca o fi si ea obosita dupa o vara intreaga de flori
 

IZA

Active Member

Desi sunt suparata pe begonii ca sunt cam pretentioase, aceasta se incapataneaza sa ma convinga ca nu chiar toate :rofl: . Am primit un lastarel mititel in vara .........
 

ghia_don

Active Member
Ii merge bine si vrea sa se puna bine pe linga tine :wink: ...
Sa va arat si eu citeva begonii :)


Daca ati crezut ca sint ale mele, v-ati inselat. Asa le visez si eu la geamurile mele, dar degeaba, la mine nu vor si pace. :( Acestea sint de la manastirea Moldovita :D ..
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
azi am intrat in posesia unui pachet de begonii Double Copper Begonia (amatorii din iasi > metro > 13 lei)



vreun sfat rapid sa nu fac vreo greseala comuna ?

succes si mersi
 

ghia_don

Active Member
Chiar daca imi plac la nebunie, nu reusesc niciodata sa trec toti bulbii peste iarna. Si imi propun in fiecare an sa nu mai cumpar altii, dar nu ma tin niciodata de cuvint :oops: ...
La metro i-am vazut si eu dar m-am abtinut deocamdata :wink: ...

Daniel, poti sa-i plantezi deja, dar neaparat cu concavitatea in sus, ii acoperi cu 1-2 cm pamint si uzi numai pe marginea ghiveciului. Pamintul il mentii reavan, nu ud, ca altfel pot putrezi bulbii.
Succes si mai ales sa-ti iasa ca in poza :D ...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mersi

ps aia de la metro merita toti banii , bulbi mari sanatosi , aia de la strsem sau agrosel is un sfert din aia mari
 

alfa

Active Member
ghia_don a spus:
Sa va arat si eu citeva begonii :)
Doamne ce frumoase sunt. Efectiv sunt de vis. :visator:
Din copilarie nu am mai vazut as frumos. Era si la noi in oras o casa, pe langa care treceam des, la etaj exact asa erau begoniile, an de an.
Daca stau sa ma gandesc cat am incercat si eu cu soacra-mea ( si nu ne-a iesit asa)..... cred ca conteaza foarte mult expunerea. Cand si cata lumina primesc. Nu reusesc acum sa-mi dau seama de orientare, dar pe cele de la casa aceea cu siguranta nu batea soarele tot timpul.
 
Sus