Begonia

Roxana

Active Member
begonia mea tot are ceva.....frunzele sunt inmuiate :( Am scos-o din pamant si nu avea nimic la radacini si pamantul era potrivit de umed.
 

mena

Member
Oau Sorina....:eek:
Begonia ta arata bestial. Desi nu sunt o fana a begoniilor asta chiar m-a impresionat. Zici ca deabia este adusa de la expozitie. Este superba. Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea cat mai mult timp. :D
 

mimish

Active Member
Sorina, cati ani are? E superba! Am si eu una de un an si jumatate si daca begoniile de cumparat imi mor dupa o saptamana, asta a stat toata vara cu flori. Cred ca e cea mai nepretentioasa begonie.
 

sorina

Active Member
intr-adevar mimish , aceeasi parere o am si eu . Cu celelalte am probleme si cred ca nu o sa mai pun . Aceasta are 3 ani si inca am mai taiat-o destul de mult asta primavara . Mie imi place :wink:
 

crisu

New Member
Buna! Am nevoie de ajutor! Am primit acum o saptamana o Begonia Elatior portocalie de la iubitul meu (nu prea stiu sa pun poze dar o sa incerc). Cand am primit-o avea florine perfecte...acum insa florile se ofilesc (prind o culoare maronie si arata ca arse). Am udat-o cam o data la 3-4 zile..cand mi s-a parut mie ca pamantul era uscat la suprafata....nu am lasat-o la soare dar e la lumina... si nu sta in curent. Pana acum i-am pus apa direct de la robinet...dar am citit ca ar fi mult mai bine daca as fierbe apa mai intai si sa o las sa se raceasca iar apoi sa ud floarea cu ea.
M-am atasat din prima clipa de floarea asta si nu as vrea sa o pierd... ce as putea sa-i fac?


Multumesc anticipat
 

crisu

New Member
chiar nu ma poate ajuta NIMENHI?:| macar un sfat despre cum sa o inmultesc..pe ultima suta de metri...
frunzele nu au nimic... dar florile sunt din ce in ce mai rau... HEEELPP!!!
 

sorina

Active Member
Aceasta begonie este doar de interior si este pretentioasa la schimbari , si trebuie sa o uzi doar cind pamintul este uscat . Ud-o prin scufundare intru-un vas mai mare cu apa , iar dupa un sfert de ora arunca surplusul de apa . Daca nicicum nu vrea sa isi revine nu ai alta laternativa decit sa o tunzi dar sansele sa-si mai revina sunt FOARTE MICI pentru ca aceasta begonie este ( de unica folosinta ca sa ma exprim mai pe inteles )
 

helisananca

Member
multumesc pana la urma am gasit si eu,foarte folositor acest forum,si toti sunteti foarte draguti! ma bucur ca sunt printre voi..:D
 

sicora fabian

Active Member
AP

Crisu, de ce crezi ca o vei pierde daca spui ca frunzele nu au nimic? Mi s-a parut ca i-ai schimbat pamantul, poate de aceea. Taie-i florile fanate, sa ramana numai cele proaspete si bobocii.
 
Sus