Begonia

angela draganoiu

Active Member
carmenn a spus:
Cum se numesc begoniile care sunt acum prin toate florariile ?
Mi-am cumparat aproape toate culorile ! :)
Pot sa le las afara pe pervaz, la soare ? :?
Poze va arat maine... 8)
se numesc begonia Eliator si nu cred ca le place direct in soare. de altfel cu mici exceptii, sint putine plante carora le place soarele direct.
sint "de unic folosinta" pt ca sint atit de indopate de la producator cu tot felul de substante care sa le faca sa reziste la treansport si sa mai si infloresca bogat incit dupa ce se termina substantele din ghiveci mor orice le-ai face. eu am pierdut 3 si m-am lecuit de ele. le admir in vitrina si .......... plec.
 

zamfira

Member
Sa te bucuri de ele . Mai sunt si exceptii , am o colega care are o astfel de begonie de cativa ani si ii merge bine .
 

sini

Well-Known Member
sa-ti traiasca si sa te bucuri cat mai mult de ele.Am si eu doua de anul trecut.Au trecut iarna cu bine.Abia astept sa infloreasca.
 
D

dyayzh

Guest
Eu am un bulb care a inceput timid sa infrunzeasca...nici nu mai stiu ce culoare trebuie sa fie :oops:
 

Erwin

Member
Multumesc. Sper sa le scot in balcon in curand si sper sa fie macar la fel de frumoase ca anul trecut.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cascada/pendula a mea :rofl: (daca zici tu sigur e cascada :D ) a inceput si ea sa aibe citeva frunzulite.Am uitat-o in ploaie si abia dupa aia i-au aparut.Mi-e atit de frica la udare ca nici nu stiu exact daca acum sa o mai ud sau sa o mai las.Nu as vrea sa pierd bulbul :(
 

Erwin

Member
Pentru sini:

Am inceput sa le mut in ghivece mai mari:

Inainte:

Dupa (i-am eliminat acel tutore cu cerc):
 

Erwin

Member
Cica promisiunile sunt facute ca sa fie incalcate. Exact asa am facut si eu. Mi-am luat o begonia elatior:

 
Sus