Begonia

IULIA

Active Member
secretul lui este ca sta la cluj ! :) :twisted:
eu asa o sa cred in continuare. :( asta pt ca eu stau in baragan. :( :evil: :cry:
 

Erwin

Member
Fetelor, alea sunt de anul trecut. Le-am pus pentru exemplicare si ca sa vada diferentele dintre cascade si pendule. Si in anul asta sunt ceva inflorite dar inca nu sunt asa bogate in flori.

paula a spus:
Erwin da ce floricele frumoase ai :D cum le inmultesti ?
Am luat butasi de max 15 cm lungime si i-am plantat. Am udat moderat. NU s-au prins toti, dar in proportie de 70 % au facut radacini. Am folosit si radi-stim, dar dupa mine nu a avut nici un afect. Din punctul meu de vedere nu e bun.
 

sini

Well-Known Member
Intrebari pentru Erwin:
1)Daca nu am pus begoniile de la inceput in ghivece care pot fi agatate,acum cand planta(plantele) au 20 cm si unele chiar boboci ,mai pot fi mutate?
2)Daca au fost sustinute de un bat(suport), acum ,ca sa poata atarna in jos ,pot indeparta batul? Nu se rupe tulpina plantei?
3)Dintr-un bulb au iesit 3 plante.Daca rup una ,poate fi folosita ca butas? Se prinde daca o pun in pamant?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Off-topic.Lui Erwin trebuie neaparat sa i se gaseasca o titulatura adecvata pasiunii lui .Ceva frumos si sugestiv :D Daca el singur si-o gaseste cu atit mai bine.Ar fi pacat sa fie un simplu membru senior :( .Nu sunteti de acord????
 

Erwin

Member
sini a spus:
Intrebari pentru Erwin:
1)Daca nu am pus begoniile de la inceput in ghivece care pot fi agatate,acum cand planta(plantele) au 20 cm si unele chiar boboci ,mai pot fi mutate?

Da. Nu uzi planta vreo 2 zile. Si scoti cu tot cu pamant. In cazul asta planta nu va suferi.

sini a spus:
Intrebari pentru Erwin:

2)Daca au fost sustinute de un bat(suport), acum ,ca sa poata atarna in jos ,pot indeparta batul? Nu se rupe tulpina plantei?
Daca e curgatoare nu se rupe. Eu am avut peste iarna cativa butasi pe care i-am "urcat" pe scarite. Acum am luat scaritele si e totul ok.

sini a spus:
Intrebari pentru Erwin:

3)Dintr-un bulb au iesit 3 plante.Daca rup una ,poate fi folosita ca butas? Se prinde daca o pun in pamant?
Daca e curgatoare atunci e de preferat sa lasi toti lastarii. Cu cat are mai multi lastari cu atat o sa fie mai plina de flori.
Asa am plantat si eu anul trecut butasii. Nu s-au prins chiar toti.
 

Erwin

Member
Gabiuta a spus:
Off-topic.Lui Erwin trebuie neaparat sa i se gaseasca o titulatura adecvata pasiunii lui .Ceva frumos si sugestiv :D Daca el singur si-o gaseste cu atit mai bine.Ar fi pacat sa fie un simplu membru senior :( .Nu sunteti de acord????
Multumesc. M-am gandit, dar "begonar" sau "begonist" suna cam ciudat... Si-asa mi-o zis o fosta membra ca am gusturi ciudate pentru un barbat... :evil: :evil: :evil:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu atunci am glumit si imi cer scuze..............NICI VORBA!!!
Tocmai de aceea am mentionat ceva frumos si sugestiv..............Meriti din plin!
Cea care a zis asa nu cunoaste barbatii :ingeras: sau......... :p
 

auroradumbr

Member
Perfect de acord Gabiuta!
In ce priveste gusturile lui Erwin, mie personal mi se par perfect normale. Tine-o tot asa Erwin!!!!!!!! :D
 

sini

Well-Known Member
Multumesc,Erwin.
Motivatie pt.intrebarea nr. 3 :vreau sa dau cuiva un pui.


"Begonar" sau "begonist" nici in scris,nici oral nu suna bine.Trebuie gasit altceva, la fel de frumos ca aceste flori.
 

Erwin

Member
Sini, eu anul trecut am pus begoniile in ceva amestec de pamant Florasol+ceva turba.Cred ca ceva perlit ar fi binevenit.
 

sini

Well-Known Member
Eu am toate florile in pamant Florimo+perlit+ceva.
Acest "ceva" este mereu altfel de pamant ,pe care-l iau ca experiment,sa vad cum e .
 

sini

Well-Known Member
Multumesc
Este frumoasa,dar trebuia sa fie orange,si ma intreb: cea care trebuie sa fie rosie,cum o sa fie?
 

carmenn

Member
Cum se numesc begoniile care sunt acum prin toate florariile ?
Mi-am cumparat aproape toate culorile ! :)
Pot sa le las afara pe pervaz, la soare ? :?
Poze va arat maine... 8)
 

shalymar

Member
Carmenn cred ca e vorba de begonia elatior sau "floarea de unica folosinta " cum ii Erwin am si eu doua dar nu le-am scos inca afara ca e friigggggg si iar sunt nori la Targoviste, Doamne ce vreme! :(
 
Sus