Azaleea

Kati

Active Member
Bebe, si la noi au fost calduri anul trecut, cred ca totul e ca toamna sa o poti tine afara, si s-o prinda bine frigul. De fapt si cand am adus-o in casa tot in frig statea, apoi cand bobocii erau mari deja, am pus-o in camera pe pervaz, unde tot in racoare a stat tot timpul. Am facut asta ca sa infloreasca, dar sa moara de tot?! Ciudat :?
 

nick1971

Active Member
Felicitari, fetelor! sa va traiasca si sa infloreasca :D
si eu sunt detinatoarea a 3 azalee, una in gradina, e prima ei iarna, pana acum se prezinta bine, si 2 abia achizitionate care stau pe balcon inchis neincalzit si sunt bine merci.
acum mai multi ani am pierdut o azalee ptr ca n-am stiut ca-i place racoarea si ghiveciul sa nu depaseasca coroana, eu o pusesem in ghiveci mare si n-a mai inflorit, apoi a murit :(
 

bebe Iris

Active Member
Cu cele de gradina, n-am probleme. Cele de interior la mine nu raman ca nu am racoare in casa, doar caldura mare.
 

elenafles

Active Member
Kati a spus:
Asa a aratat azaleea mea acum vreo trei saptamani:
https://picasaweb.google.com/fkatalin/R ... 0462335330
Este prima azalee pe care o am, am luat-o la reducere anul trecut cand inca mai avea multe flori pe ea:
https://picasaweb.google.com/fkatalin/P ... 1374730130
Dar nici in visele mele cele mai frumoase nu m-am gandit ca o sa mai infloreasca vreodata asa bogat! :)
Este superba si felicitari ca inca o mai ai.Sa-ti traiasca multi ani.

Kati,am primit si eu o azalee ca a ta si nu stiu prea multe despre ingrijirea ei.Am mai avut una cu ani in urma dar am pierdut-o repede si m-am descurajat.I-ai schimbat ghiveciul sau este si acum in ghiveciul original?
 

Kati

Active Member
Multumesc, sa traiasca si a ta!
Inca nu i-am schimbat ghiveciul, cred ca nici nu o sa o fac nici anul asta.
Sincera sa fiu mare lucru nici eu nu am stiut, doar ca ii place in turba nu in pamant normal si ca nu ii place apa de la robinet. Din pacate mi s-a terminat apa de ploaie/zapada, asa ca de acum incolo va primi apa "normala", pana cand nu o sa ploua odata zdravan. O sa vad daca se supara sau nu pe parcurs.
O tin la racoare din toamna si pana o voi scoate afara pe terasa. Racoare la mine inseamna pana cca 7-8 grade o bucata de vreme, apoi cand infloreste, la 12-14 grade.
 

elenafles

Active Member
La racoare am pus-o si eu in balcon dar cred ca am s-o mut untr-un ghiveci putin mai mare intru-cat m-am uitat si ghiveciul e plin de radacini.O sa-i adaug niste turba fara sa-i deranjez radacinile. :D
 

tamara

Member
Daca nu-i deranjezi radacinile, nu e nicio problema. Chiar daca era inflorita, am mutat una din azaleele mele, de nevoie...Suportului din lemn, pe care era asezata, i s-a rupt un picior...
Sa fac "infarct" cand am vazut...10 ghivece, pe jos, sparte, lastari rupti... si ca sa fie tacamul complet, in cadere mi-au mai rupt si lastari din bougi :(
 

vist

Member
Buna !!!
Cativa dintre voi stiu de dorinta mea de a-mi modifica grafica gradinii si prin adaugarea de camelii, azalee si rhododendron !
Mi-am procurat azalee
http://vist.sunphoto.ro/Azalee_mele_03_04_2011
Care si cum sunt? Care sunt efectiv de gradina, harrdy si care doar de terasa-balcon?
Acum stau in balcon inchis si arata asa cum le vedeti!!
Care si cum le pun la soare, la semiumbra sau umbra!!!
Astept ajutorul vostru! ...si ma bazez pe el !
Daca nu sunt de exterior si sa si reziste la frig de Moldova (Roman) de unde fac rost de altele...?
 

tamara

Member
Nu am mai rezistat si am bagat foarfeca in azaleea rosie. Nu stiu daca am procedat corect, dar avea cativa lastari tare inestetici... :?
Desi, am citit ca e recomandata taierea pentru formarea unei coroane frumoase.
 

bebe Iris

Active Member
vist a spus:
Buna !!!
Cativa dintre voi stiu de dorinta mea de a-mi modifica grafica gradinii si prin adaugarea de camelii, azalee si rhododendron !
Mi-am procurat azalee
http://vist.sunphoto.ro/Azalee_mele_03_04_2011
Care si cum sunt? Care sunt efectiv de gradina, harrdy si care doar de terasa-balcon?
Acum stau in balcon inchis si arata asa cum le vedeti!!
Care si cum le pun la soare, la semiumbra sau umbra!!!
Astept ajutorul vostru! ...si ma bazez pe el !
Daca nu sunt de exterior si sa si reziste la frig de Moldova (Roman) de unde fac rost de altele...?
Azaleele sunt de interior, sigur!
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc !
Trebuie sa descoperim secretul ,si eu am pierdut o multime ,dar nu ma las .Daca astea vor supravietui mai mult de doi ani ,ma declar invingatoare....
 
Sus