Azaleea

Dea

Active Member
Acum o saptamana nu m-am putut abtine si am luat o azalee cu flori rosii pline. In aceeasi zi i-am schimbat ghiveciul. Am umblat un pic si la radacini, avusesem impresia ca fusese plantata in ceva anume si ca stratul superficial ar trebui sa-l inlatur, pana mi-am dat seama ca defapt ii deranjez chiar propriile ei radacinute dese si firave si m-am oprit, sper la timp. Nu mai zic ca era imbibata cu enorm de multa apa.
Asa ca substratul pe care i l-am adaugat nu l-am mai udat. Dupa cateva zile a dat semne de ofilire usoara, am udat-o si si-a revenit. Azi insa, am constatat ca frunzele ii devin moi si cad, iar o parte din flori se ofilesc.
Ce asi putea sa-i fac? :(
 

Dea

Active Member
Nu o tin la caldura. Este in birou si e cea mai racoroasa camera din casa, sa nu deranjeze caldura la neuron! :D
 

Dea

Active Member
este un grad de umiditate potrivit. Aerisire zilnica. Nu sunt curenti de aer care ar putea sa o deranjeze. Nu e soare direct, geamul fiind pozitionat pe nord-est. Atat, oarecum in apropiere este monitorul de la calculator, dar fiind un lcd nu degajeaza atat de multa caldura, unitatea fiind amplasata in sub masa de birou. Poate campul electromagnetic sa o deranjeze sau poate faptul ca am umblat usor la radacini cand am transplantat-o. Zau, nu stiu!
 

diana999

Active Member
O doamna spunea la tv sa nu punem florile langa tv sau calculator. Poate ar fi mai bine sa-i cauti un alt loc.

De martisor am primit o azalee si am pus-o pe balcon(inchis). O ud la 2-3 zile si ii merge perfect pana acum.

Multa bafta :D
 

Dea

Active Member
Voi incerca sa-i caut un alt loc. :D
Multumesc Diana si sa ai parte de azaleea ta, sa te bucure cu multe flori!

Probabil anumite plante nu suporta sa fie amplasate langa tv sau calculator. Altele insa sunt recomandate a fi amplasate astfel, mai mult din perspectiva fng-shui. :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
lelia a spus:
floricele si boboci......



Lelia, tu vrei bataie sau cum??? Chiar asa vrei sa ne superi, numai flori una si una, care de care mai inflorite???
Ce le faci, fata draga? Le descanti, le incanti, da-ne si noua reteta ta minune.
Bravo, maini de aur!
 

lelia

Well-Known Member
Ar fi buna s-o bataie ,poate mai scap de obsesia asta cu plntele :cry: :rofl:
Nu le fac nimic special,doar incerc sa le ofer conditii apropiate de locul din care vin,multa rabdre si perseverenta .La azalee si camelii am ucis peste 10 bucati di fiecare pana mi-am dat sema ce le place si ce nu .
 

Dea

Active Member
Lelia, sunt extraordinare! :D Macar, tu ti-ai dat seama ce le place si ce nu! Azaleea mea, care a ramas aproape complet fara frunze si evident fara multitudinea de flori, chiar la o saptamana dupa achizitie :x , dupa ce am lasat-o de capul ei si am zis clar: ori ... ori, acum da semne de reinverzire!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Prima pe anul asta care-si arata florile in toata splendoarea lor:


Da'am vazut ieri un galbena.....vis pe lume!
 

lelia

Well-Known Member
E superba ,Iudit ! sa-ti triasca !

Unde ai vazut galbena ? eu n-am vazut niciodata una in realitate :(
 
Sus