Azaleea

anne`mary

Member
buna fetelor.
Gabiutza sa stii ca am cautat prin buzau pamant pentru azaleea mea. Am gasit, asa cum banuiam, doar pamant universal, cu ph 5, 5 - 6. Am gasit si turba dar pe ea scria "a nu se plica plantelor acidofile (azalee...)". As putea sa iau un pamant universal si sa-i pun ace de brad? si cuie ruginite? Am luat un pumn de ace de brad de la socrii mei de la tara, dar sunt uscate si am luat si 3 cuie mici ruginite.
Vinei am zis "hai sa-i tai din florile trecute". Am constatat ca are flori deschise, boboci cu duiumul si foarte putine flori uscate. Cu toate astea am taiat din florile care mi s-au parut mie dubioase. L-am usurat de vreo 2 pumni de flori dar tot plin a ramas. Atat florile cat si boboci erau "batosi" si fermi. Azi insa, m-am uitat la ea si parca mi s-a parut ca are florile mai "moi". Trebuie sa ma uit cu atnetie cand ajung acasa. De asemene toti bobocii ei nu sunt ca bobocii trandafirului japonez , de exemplu. Adica bobocul nu este "uniform" ci are denivelari...nu stiu cum sa va explic.... nu arata ca o minge de rubgy, un oval perfect ci toti au o forma deformata. NU mi s-a parut ciudata pentru ca erau tari si fermi si m-am gandit ca poate asa arata bobocii azaleei. Asa este?
Am asezat ghiveciul intr-un colt din sufragerie, diametral opus ferestrei, am tras perdeaua pe jumatate din geam ca sa fie umbraa si racoare in sufragerie. Eu stau la bloc asa ca varianta cu gradina este exclusa. Dar daca rezista la lumina si caldura de afara, de ce face atatea "figuri" in apartament? Daca florile sunt moi asa cum mi s-a parut mie, ce ma sfatuiti sa fac? Am citit aici pe forum ca asta a fost primul pas spre pieire pentru multe azalei cumparate din comert.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bune acele de brad dar nu e bun intunericul.Umbra nu intuneric.Eu stiu ca vrei sa o pazesti saracuta dar ele ca plante vin atit de imbicsite de turba,de nutrienti,de fel de fel de stimulenti de inflorire incit asta este motivul pentru care face atitea mofturi intr-un apartament. Las-o sa deschida toate florile si apoi incepe operatiunea de schimbare a pamintului .
Stropeste-o putin pe frunze cu apa fiarta si racita si.......las-o sa isi faca numarul.Dupa aceea mai vorbim.
Multa bafta cu ea!
 

anne`mary

Member
nu sta in intuneric ... este umbra.Stiu ca sunt enervanta dar ce sa-i fac. Socrii mei stau la tara, au o casa cu 2 corpuri si in fiecare colt au un loc amenajat cu flori. Au conditii diferite de lumina, temperatura chiar si apa ...uita de ele, le uda cand isi mai aduc aminte le mai uita afara cnd ploua, stau in zone unde se face curent si arata toate extraordinar de bine. Eu insa le am in bucatarie, sufragerie si dormitor si ma invart in camerele astea zilnic. Imi arunc ochii in permanenta peste ele. Dimineata cand ma dau jos din pat deschid geamul ca sa aerisesc, opresc ceasul desteptator, pulverizez florile de la geam si abia apoi ma duc la baie si continui rutina. Arunc un ochi in fiecare zi la toate florile. Cand voi avea copii sunt convinsa ca o sa ignor florile dar pana atunci florile sunt copii mei si ma dau peste cap sa le fie cat mai bine. Noroc ca am un barbat intelegator si imi face toate poftele...a tras sarmanul sambata de un sac de 20 kg cu pietre decorative ... ma asteptam sa ma injure dar nu a facut-o :)
 

anne`mary

Member
buna. Azaleea pe care am primit-o acu` o luna se prezinta bine. I s-au inmuiat o parte din flori, le-am mai taiat dar in rest pare sa fie bine. Ma gandeam acum sa o tund. Are vreo 3 crengute care ies din decor si ma gandem sa le tai. Pot sa incerc sa-i inmultesc? II pun in nisip, la umbra si cu pet in cap? Sunt sanse sa se prinda?
 

anne`mary

Member
merci...pe mike nu-l vazusem... mie imi place o tipa mai grasuta yolanda van veen (sau ceva de genul a sta). Ai vazut cum a bagat foarfeca mike in azalee? Mi-a stat inima in loc :eek: . Eu vreau sa tai doa vreo 2 crengute . :)
Oricum ma risc sa le pun la prins....o sa incerc in pamant acid, in nisip, ambele cu pet in cap eventual una mai la umbra una mai la soare...incercam
 

Dea

Active Member
mi-am facut curaj ... si am luat-o
cu speranta ca de data aceasta nu se va mai duce subit ca si cealalta, mai ales ca ii mergea atat de bine sau cel putin asa parea.
 

anne`mary

Member
fetele dragele , azaleea mea cred ca are zilele numaratae. Am venit acu` 2 ore de la tara si m-am pus pe inlaturat intai florile si boboci uscati, ca apoi sa o tund. Am observat ca erau si funzulite imprejur dar am crezut ca am mai taiat eu frunze...gresit... ii cad foarte multe frunze.Nu sunt moi frunzele ci pur si simplu cad in numar masiv M-am oprit sa o mai scutur ca am impresia ca o sa-i cada toate. As mai putea sa fac ceva pt ea? Am tuns 4 buturasi, am taiat partea lemnoasa, am lasat 3-4 frunzulite pe butura, i-am plantat pe 2 in nisip acid iar 2 in pamant acid+nisip, i-am udat, le-am pus pet-uri in cap si i-am plasat pe 2 in soare direct si pe 2 la semi-umbra. Daca aveti alte idei, spuneti-mi caci nu mai tin cont sa fie simetrica pentru ca nu sunt optimista in ceea ce o priveste. Si imi pare asa rau :(...e asa mare si frumoasa....sunt complet deprimata
 

anne`mary

Member
azaleea mea se usuca...si o data cu ea se usuca si sufletelul meu. Am observat ca se usuca se sus, in jos adica la baza coroanei are ramuri sanatoase dar sunt convinsa ca in cateva zile se vor usca si ele. In week-end o duc la tara, sa o pun la aer liber. Buturasii arata bine...Peturile celor de la lumina s-au aburit semn ca e viata acolo dar oricum ma astept din zi in zi sa le declar decesul.
Si cand ma gandesc ca saptaman trecuta am avut aroganta sa ma gandesc ca nu mi-a facut fite azaleea, ca totusi m-am ambalat degeaba, ca poate ati exagerat voi cand ati spus ca e pretentioasa.... ma vedeam eu mare gradinar :oops: . Dar mi-a taiat lungul nasului intr-un mod neplacut...putea sa se opreasca doar la uscat bobocii nu sa se usuce toata...caci as fi inteles mesajul
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
mymo a spus:
Spuneti-mi va rog,care este diferenta dintre azalea japonica si azalea indica?care dintre cele doua este de gradina?
Multumesc!
Roxana a spus:
azalee indica este planta de interior.
albela a spus:
Si azaleea japonica la fel.
mymo a spus:
Am cam luat teapa in cazul asta,am crezut ca japonica sta afara.Si rhododendronul care e? ca asa seamana astea intre ele....
albela a spus:
Mymo, azaleea japonica este planta de ghiveci dar ii prieste sa stea afara da primavara devreme pana la venirea frigului.
Uite cum arata a mea in primavara

Nu am avut curaj sa o scot afara decat dupa ce au trecut florile si rau am facut ca ii place tare racoarea.
marean a spus:
Am gasit si eu pe un site italian cate ceva -desi nu m-am prea lamurit de cum sta treaba :mrgreen: http://florovivaismo.regione.marche.it/ ... fault.aspx
mg a spus:
Chiar daca este o discutie veche , si poate mai bine asa , cum a ramas cu azalea japonica ?
Peste tot scrie ca sta iarna afara , aici ca nu ...Deci ?
Este cineva care are si lasat-o afara ?
Eu am vazut intr-un parc ( Izvorul Rece ) din Bucuresti , niste tufe uriase care dupa cum arata acolo au iernat ...
Acum ca am reusit sa fac rost de una , la pret rezonabil , nu stiu ce sa fac . O plantez afara sau ii cumpar un ghiveci ???
Ps. Cei de la Gradina de Sud le tin iarna afara ....
bebe Iris a spus:
ale mele au iernat foarte bine afara si tocmai acum sunt inflorite, de vreo 2-3 saptamani :D
Floria a spus:
A mea a stat afara chiar si iarna trecuta care a fost foarte geroasa. http://floria.sunphoto.ro/Primavara/14451125
Cand am cumparat-o am rugat vanzatoarea sa-mi dea una de gradina nu de ghiveci. Ele stiu care sunt , este bine mentionata aceasta conditie.
Caramell a spus:
Si mie tot vanzatoarea mi-a aratat care e azalea de gradina: era vanduta in cutiute Patio-Plant. ;-) Eu as fi fost tentata sa cumpar una din azaleele la ghiveci care aratau superb si erau pline de flori... dar acestea sunt de interior.

Pe cutia Patio-plant scrie doar azalea japonica. Planta era doar un lastar firav cu cativa mugurasi verzi, fara flori. A inflorit in gradina.
mg a spus:
Floria a spus:
A mea stat afara chiar si iarna trecuta care a fost foarte geroasa. http://floria.sunphoto.ro/Primavara/14451125
Cand am cumparat-o am rugat vanzatoarea sa-mi dea una de gradina nu de ghiveci. Ele stiu care sunt , este bine mentionata aceasta conditie.
Asa arata si a mea ! Din toate informatiile de pe net , am inteles ca afara sta . Poate doar o usoar protejare fata de inghet . Pe prospectul destul de necalar pe care il am , scrie ceva de cetina .
In concluzie am inteles ca o pot planta afara si eventual , la iarna , sa o protejez cumva .
Gabiuta a spus:
Cetina se refera la substratul acid pe care trebuie sa il aiba.
Cetina de brad sau turba acida neaparat ca sa se dezvolte bine.Substratul la azalee este foarte important.
mymo a spus:
Sau le poti proteja iarna cu cetina,eu asa i-am protejat pe rhodo cei mici :D am facut peste fiecare un "cort" de cetina.
mg a spus:
" Surdul nu aude dar le potriveste " sau in cazul meu , le nimereste .
Chiar daca pt mine cetina insemna ca trebuie protejata la frig , am aminat plantarea in gradina deoarece trebuia sa fac rost de pamint special de rododendron ...deci am nimerit .
Urmeaza sa fac rost de pamint special si apoi sa-i fac un " cuib " ...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai la tine Dane deschizi fereastra ....pac o azalee rosie.Mai deschizi o usa.....pac o camelie.Iesi pe terasa.....pac un abutilon.Na poveste :rofl:
 

Loreioana

Member
Dupa ce am citit ce ati scris voi pe aici imi dau seama ca azalea mea nu mai are sanse de revenire, pe scurt am primit la inceputul anului o frumusete de azalee in forma de copacel plina de flori, am asezat-o intr-o incapere bine luminata dar nu in soare si i-a mers bine pana luna trecuta cand am mutat-o in alta parte deoarece am zugravit acolo, dupa ce am asezat-o din nou la locul iei au inceput sa-i cada frunzele, sau uscat pe crengute.
Oare mai pot sa o salvez? Am scos-o zilele astea ploioase afara poate poate ....
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Planteaz-o direct in gradina, dar la umbra. Daca isi revine, in toamna ca trebui sa o muti inapoi in ghiveci, insa.
 
Sus