Azaleea

irinabv

Active Member
Moderator
Eiii, nu te descuraja acum... Multe fete le-au tinut in viata. Peste vara, daca e prea cald, pulverizeaz-o pe frunze. :wink: Eu am reusit sa-mi fac una sa infloreasca in casa vara trecuta, dar apoi a murit. E drept, nici n-am avut foarte mare grija de ea :oops:
 

v.cristina

Active Member
o completare micuta la ce au spus fetele dupa ce muti planta intr-un alt ghiveci, asta doar dupa ce i se usuca florile , sa nu-i administrezi ingrasaminte decat dupa vreo 2 -3 saptamani
:) :)

bafta!
 

anne`mary

Member
am inteles. Dar nu as mai cumpara un alt ingrasamant special pentru ea. NU pot sa-i dau cu ce am eu? Am ingrasamant pentru flori universal (are mai mult fosfor daca nu ma insel), pentru plante cu flori (are mai mult potasiu daca nu ma insel) si pentru cactusi si se pulverizeaza pe frunze (sotul care a lucrat cu cereale foarte multi ani, mi-a spus ca e mai bun ingrasamantul pulverizat pe frunza pentru ca se absoarbe mai bine si...nu mai stiu ce).
Voi in ce le cufundati ? Ca planta asta ar eun ghiveci inalt si nu ma ajuta un lighean iar cada nu o umplu special pentru ea. In ce as putea sa o scufund?
Acasa langa toate zonele "impadurite" am recipiente cu apa ...am inteles ca in acest mod ridici un pic umiditatea din aer. Pot sa ii pun si azalei o craticioara cu apa langa?
Mi-a intrat o albina in birou..probabil atrasa de florile ei...dar e asa proasta ca inca nu a gasit floarea. Nu se supara floricica mea daca o viziteaza o albina, nu?
 

anne`mary

Member
a fost aiurita albina mea...nu a nimerit floarea. iar eu...albina ca albina, dar sa vezi cand imi intra randunici in birou.

Am dus planta acasa. Am pus-o intr-un colt din sufragerie, opus ferestrei....este lumina in locul respectiv dar nu soare direct pe planta....sunteti sigure ca e bine , nu? Ma mir ca rezista in conditiile astea caci are flori si boboci...se deschid bobocii fara lumina abundenta?

Ieri am udat-o un pic asa ca intentionez sa o scufund maine in apa. Dar nu stiu in ce. Am 2 ligheane acasa dar ghiveciul e mai inalt decat ligheanul iar cada ar trebui sa o umplu aproape jumatate ca sa acopere vasul....as irosi apa. Dar daca tot umplu cada nu pot sa scufund si restul florilor? Asa ca sa nu discriminez pe nimeni. Sa va spun o parte din florile pe care le am: am 2 soiuri de cactusi, philodendron monstera, arbore cauciuc, dracena, yuca, trandafir japonez, sansevria, . Ma gandesc eu ca nu sunt iubitoare de apa multa, afara nu este exagerat de cald si , totusi, nu cred ca le-ar face bine o baie de genul asta, nu? Mai bine mai aman baia generala pentru toate florile iar azaleea o ud pe sus. Cum o fi mai bine?
 

irinabv

Active Member
Moderator
O galeata n-ai? cactusii si dracena nu vor apa multa. De celelalte, zic ca poti sa le uzi normal, nu le trebuie scufundari. :)
 

anne`mary

Member
ce idee buna. Imi cumpar o galeata. Si as mai lua si pamant-turba ca sa imi "turbez" apa :) asa cum am citi aici. Dar nu stiu daca am sanse sa gasesc ceva pe aici prin buzau, iar pamant de flori universal nu pot folosi nu? Sa caut prin praktiker poate gasesc turba. Merci de raspunsuri
 

aleynad

Active Member
Moderator
mai, ce atatea mofturi pe ea? :rofl:
eu anul acesta am transplantat-o in gradina, sub soc
are soare pana la pranz, in rest umbra
o ud de 1-2 ori pe saptamana, depinde cat de cald e :D
pana la toamna acolo va sta :evil:

si vreau sa va zic ca-i place, e plina de flori non-stop :D
 

anne`mary

Member
da, ai dreptate. dar asta e stilul meu meticulos si enervant de a face lucrurile. Imi spunea cineva pe acest site ca e bine sa le mai ignor nu sa le bibilesc si stresez pentru fiecare floare in parte. Dar ce sa-i fac daca asa mi-e felul? Sunt constienta ca exagerez uneori dar sper sa-mi treaca, sa ma acomodez, sa realizez ca nu se termina lumea daca ma calmez un pic. Dar pana ajung la nivelul vostru de a intui, observa si simti lucrurile astea mai am de invatat si tras.
 

aleynad

Active Member
Moderator
draga mea, eu le-am bibilit ani de zile si tot imi mureau, asa ca anul acesta am hotarat sa le ignor :)
 

danya

Active Member
Uneori, plantele nebagate in seama o duc mai bine. :wink:

Majoritatea plantelor pe care le ai enumerat nu iubesc apa multa, mai bine ud-o normal.
 

v.cristina

Active Member
aleynad a spus:
draga mea, eu le-am bibilit ani de zile si tot imi mureau, asa ca anul acesta am hotarat sa le ignor :)
:clap: :clap: :clap: foarte bine sunt sigura ca acum o sa moara de oftica si o sa se umple de flori

uneori prea multa dragoste strica :rofl: :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
:rofl: exact, Cristina!
si unde mai pui ca am plantat-o langa rododendronul cumparat de la Pitesti, care e plin de flori mari, superbe
asa ca numai de oftica sa nu se faca de ras si tot trebuie sa infloreasca azaleea mea :rofl: :rofl:
 

v.cristina

Active Member
eu am ajuns la concluzia ca tuturor plantelor le place in gradina; parca in ghivece se chinuie

partea mai proasta este toamna cand trebuie sa ne apucam de protejat si de mutat in ghivece :x :x :x :x
 

helisananca

Member
eu eram asa suparata pe ea si ea a inceput sa faca o gramada de frunze noi :) :oops: as mutao in alt ghiveci ce spuenti chiar daca i da frunze noi o pot muta?oricum bobocii ei vechi se usuca inainte de a se deschide si florile care le mai are sunt aproape uscate :?
 

anne`mary

Member
fetelor, ma uit pe you tube la "how to care for azalee" iar un nene prepare solul asa: turba, ace de brad si 2 cuie...da, da CUIE. I-a pus 2 cuie spunand ca ele aduc un aport ridicat de fier. Asa procedati si voi? Iar acele de brad sunt verzi sau uscate?
 

anne`mary

Member
trebuie sa incetez...pentru ca innebunesc. Un alt nene i-a pus boabe de cafea...care cica sunt acide. Apoi o tanti spunea ca ii place lumina si sa o punem in gradina la soare
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
anne`mary a spus:
fetelor, ma uit pe you tube la "how to care for azalee" iar un nene prepare solul asa: turba, ace de brad si 2 cuie...da, da CUIE. I-a pus 2 cuie spunand ca ele aduc un aport ridicat de fier. Asa procedati si voi? Iar acele de brad sunt verzi sau uscate?
-ace de brad verzi si cuie ruginite.DA.Asta in cazul in care nu ai pamint de acidofile.
Soare???????? :evil: ......Ud,ud,ud........
 
Anne'mary,am cumparat si eu azalee si in urma cu doua saptamani am mutat-o in gradina,de pe la pranz si pana seara este in soare iar solul este mai mult pietros....citind postarile fetelor m-am suparat putin,cica este mofturoasa :wink: si atunci am hotarat s-o tratez...cu indiferenta.Este frumoasa,inflorita si primeste apa putina seara....dar nu atat incat sa se simta intr-o piscina :wink:
 
Sus