Asia - calatorii, flori si gradini

Roxana Peled

Active Member
Sunt absolut de acord cu tine apropo de plante.
Nu am luat decat ferigi si cimbru si astea se gasesc pe toate drumurile. Despre ferigi am citit inainte pe forum ca se prind si ca le merge bine mai pe oriunde le-ai planta atata timp cat au umbra si apa, asa ca riscul sa le omor nu era prea mare. Cimbru salbatic am mai avut si s-a prins. Pare destul de fericit la mine, a inceput sa se extinda. :D Nici eu nu smulg garofite, clopotei sau alte nebunii... mai iau muschi de copac sau fragute. Am avut o colectie de fragute superbe, s-au pierdut cumva dar dupa multi ani de facut fructe in ghiveci pe balcon.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Oriunde,dar oriunde in lumea asta mare e frumos sa mergi.Fie ca e Cimitirul Vesel sau Siam.....asadar asteptam poze cu Asia si marea invazie a orhideelor :) .
 

Roxana Peled

Active Member
Da, este superb!
Si mancarea am auzit ca ar fi exceptionala ... ma scuzati ca tot revin la mancare :rofl: :oops: dar pentru noi este un capitol foarte important al vietii :D
Este si foarte scump insa. :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, Singapore este scump fata de cu restul Asiei. Preturile insa sunt comparative cu cele din Europa, fara sa le depaseasca. Mancarea poate fi ieftina si foarte variata, cu 3 dolari mananci pe saturate la un hawker centre.

E greu de vorbit despre Singapore in cateva cuvinte. Este un amalgam de arome si culturi asiatice. Un oras extraordinar de curat si civilizat. Am fost de 2 ori in Singapore la diferenta de 3 ani intre vizite si am fost impresionata de schimbarile uimitoare care au avut loc intr-un timp atat de scurt. Dupa prima vizita in Singapore (in 2007) am ramas cu o impresie neplacuta legata de restrictiile care erau impuse acolo, senzatia ca esti in permanenta urmarit. Inclusiv Singaporezilor le era frica, iar frica asta ti-o transmiteau si tie. Prin statiile de metrou erau o multime de afise si permanent se auzeau in difuzoare apeluri la ordine, disciplina si reclamarea persoanei de langa tine daca ti se parea ceva suspect legat de ea. Statiile de metrou si pasajele erau impanzite de afise si anunturi cu cuatumul amenzilor pentru incalcarea reglementarilor legate de igiena, fumat, mancare. Acolo nu ai voie sa mananci sau sa bei pe strada, fumatul si guma de mestecat sunt complet interzise. Cu strainii erau si mai restrictivi decat cu localnicii. Suna incredibil, dar asta era realitatea acolo. Am facut greseala sa ratacesc un cartonas cu un cod de bare ce-mi fusese atribuit la aeroport la intrarea in tara. Cand m-am interesat la receptia hotelului ce pot face in situatia asta, au fost de-a dreptul speriati: "nu stim ce se poate face, am auzit ca doar de la aeroport sau de la ambasada vi se poate da altul, puteti face inchisaore daca l-ati pierdut". Era 12 noaptea si a doua zi la 5 dimineata aveam tren spre KL. "Am mai auzit de turisti care l-au pierdut, dar niciunul nu s-a mai intors". In gandul meu: "ei pe naiba, sa va vad cum reusiti sa ma tineti aici!" si am vrut sa merg la culcare. Prietenii mei, nu si nu, trebuie sa rezolvam problema, hai la aeroport, desi noi plecam din tara cu trenul. Si uite asa la 1 noaptea, ne-am suit in primul taxi spre aeroport unde am pierdut inutil vremea, pentru ca singurii angajati care are aveau o solutie pt problema mea erau dincolo de portile de la Check-in. O cam sfeclisem, obosti si speriati ne-am intors la 3-4 dimineata la hotel de unde peste o ora trebuia sa plecam. Sa va mai povestesc cum la vama au retinut tot trenul o jumatate de ora in plus, din cauza mea? M-au luat de o parte, m-au dus intr-un birou si mi-au spus sa astept, in timp ce prietenii mei se uitau disperati si isi faceau ganduri ca nici ei nu isi vor mai continua calatoria, nu aveau cum sa ma lase singura acolo. Dupa o jumatate de ora de uitat pe pereti si ganduri negre, in biroul in care asteptam, a intrat un sef, mi-a cerut pasaportul, i-a facut o copie xerox si mi-a dat drumul sa-mi continui calatoria cu trenul. :tavalit:
Normal ca nimeni nu se mai intorsese sa le spuna imbecililor de la hotel, ca nu se intampla nimic, daca pierzi afurisitul ala de cartonas.

Dupa 3 ani, am gasit si cartonasul... imi faceam bagajele pentru urmatoarea calatorie in Singapore :mrgreen:, si l-am gasit intr-un buzunar al rucsacului. Dupa cate au patimit prietenii mei pentru mine in noaptea aceea, nu am avut inima sa le spun ca de fapt nu pierdusem afurisitul ala de cartonas.

Continuarea povestii daca o mai vreti... data viitoare. :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
NU-mi inchipuiam ca sunt atat de restrictivi in Singapore, oare de ce? orasul arata superb...
Si da, povestea e excelenta, mi-am amintit acum de povestile tale din calatorie - intrai din cand in cand pe forum, cand mai aveai cateva clipe libere si mai povesteai cate ceva :D
 

Roxana Peled

Active Member
Am reusit in sfarsit sa fac albumul cu gradinuta mea din Thailanda :D

http://home-and-garden.webshots.com/photo/2638285300107530398aYvTfE?vhost=home-and-garden

si acesta este copacelul despre care vorbeam - seamana cu zarzar/corcodus, infloreste la fiecare doua saptamani si e si parfumat :indragostit:
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2341135720107530398uMpHJP?vhost=home-and-garden

Unul din rodii a venit cu mine in Romania :D
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2748403750107530398NFnsmO?vhost=home-and-garden
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce sa mai zici?O minunatie!
Pacat insa ca ai lasat in urma atatea frumuseti...Nu ai putut aduce multe cu tine,nu?
In orice caz e o tara de vis la care cred ca toti iubitorii de flori visam....

Si mi-a parut bine sa te cunosc asa din poze si pe tine! :hug:
 

Roxana Peled

Active Member
:hug:

Am adus cate ceva, rodiul, passiflora, niste ierburi decorative, crinii de ploaie, o boungainvillea mica, un pomisor floricios si inca cateva plante. Mi-am adus nufarul si macii de apa dar aceia nu au rezistat prea mult, nici nu am avut timp sa ma ocup de ele. In timp le-am pierdut una cate una pe toate, cu exceptia rodiului. Ala e fericit si in ziua de astazi dupa ce si-a petrecut o iarna in gradina la -17 grade intr-o sera improvizata de mine din polistiren si folie cu bule.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mda ...din pacate conditiile de la noi sunt extrem de diferite fata de cele cu care erau ele obisnuite.Oricum e minunat sa descoperi cat de multe specii de flori mai exista in lumea aceasta...Specii la care noi cei de aici nu avem acces sau ma rog prea putin.
Ce este interesant,asa cum povestea candva si Caramell, este faptul ca ei se plang ca nu au conditiile necesare pentru a creste trandafiri iar noi ne chinuim sa crestem orhidee.
Insa asta este...fiecare zona cu frumusetile ei.
Ce imi place cel mai mult la pozele cu plantele din Asia este acea culoare de verde crud si sanatos pe care o au toate plantele.
:visator:
 

Roxana Peled

Active Member
Da, umiditatea e buba! Datorita ei sunt atat de verzi si frumoase plantele si datorita lipsei ei nu reusim noi sa le tinem peste iarna in casa. Chiar si peste vara e dificil pentru ca nu poti reproduce supa aia in care s-au obisnuit ele sa creasca.
Mi-e greu sa-ti descriu un aer saturat la maxim cu vapori de apa si nici nu pot sa-l compar cu altceva pentru ca nu am mai avut parte in nici o alta tara de astfel de nivele de umiditate. Sunt zile in care cel putin in Bangkok nu poti sa respiri.
 

dancoman

Member
Va citesc cu....sufletul la gura!! :) ....Visez cu ochii deschisi,imi rascoliti frumoase amintiri de prin tinerete cand ,,boschetaream,, liber prin Asia Centrala...felicitari fetelor!!!! :D :rose:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Superba gradina de ghivece din Thailanda, Roxana. Si cat de greu trebuie sa iti fi fost sa te desparti de plantutele tale una cate una.
Intr-adevar, ai descris bine atmosfera de acolo, chiar este o supa calduta. Ieseam din hotel, si dupa 5 minute vroiam inapoi la dus, eram deja leoarca de transpiratie!
Am urat Bangkokul, nu stiu cum ai rezistat 8 luni acolo! Era cel mai poluat oras unde am fost vreodata. Dupa 3 zile, aveam pe fata o eruptie acneica infioratoare. In permanenta trebuia sa ma dau cu pudra de talc. Mi-am promis ca nu mai calc vreodata pe acolo.
Pozele de mai jos le-am selectat pentru a remarca diferenta dintre culoarea raului in cele 2 panouri de reclama si realitate. Cele 2 poze sunt dintr-o zona buna a orasului, cladirea inalta din fata este hotelul Hilton, iar poza e facuta de la o fereastra a hotelului Sheraton, ambele de 5 stele. Cerul avea in cea mai mare parte a timpului acea culoare cenusie. :(


gradinar1 a spus:
NU-mi inchipuiam ca sunt atat de restrictivi in Singapore, oare de ce? orasul arata superb...
Pana de curand in Singapre a fost dictatura. Insa cu aceasta dictatura au ajuns atat de departe! Este cea mai civilizata, curata, bine organizata tara pe care am vizitat-o si cred ca este unica. Atunci cand am ajuns prima data in Singapore dupa 24 de ore petrecute prin 3 aeroportusi si 3 avioane diferite, eram obositi si murdari. Ne uitam cu admiratie si invidie la singaporezii ce arata cu totii proaspat iesiti din cutie si ne spuneam "Dumnezeule, daca toata Asia e asa, am incurat-o! Si noi care ne credeam erutopeni si civilizati!". Nici macar un fir de par nu le statea aiurea. Hainele curate si perfect calcate. Toti vorbeau bine engleza, nu aveai nici cea mai mica problema de comunicare.

Daca te intreseaza povestea orasului, o poti citi de aici, nu are sens sa o reproduc, mai ales ca este foarte bine documentata:
http://www.imperatortravel.ro/2010/03/s ... sod-1.html

Intr-una din poze vei vedea si un afis cu acele amenzi despre care povesteam mai devreme.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Foarte interesant si documentat articolul;exact cit trebuie ca sa il citesti cu placere si sa exprime esentialul.Multu Carmen :rose:
 

Lopy

Member
Stiam eu ca am ce vedea si ce citi pe aici, pe la voi!!!! :hug:
Felicitari, Caramell, scrii bine si reusesti sa starnesti interesul cititorului! :D

Pe tine, Roxana, te-as intreba de vasul cu apa si plante de apa din poza SDIM4704 din albumul tau.
Cum ai reusit aranjamentul? E, pur si simplu, un vas mare din ceramica (sau alt material) in care ai pus apa, sau e un fel de "iaz" cu folie speciala pe fundul lui?
 
Sus