Asia - calatorii, flori si gradini

Roxana Peled

Active Member
Ooooo, nu-ti fa griji ca de carat car oricum :rofl: am planuri mari si de cand am vazut la Dl. Levi cum se impacheteaza plantele pentru un transport in conditii de siguranta ..... numai la piata aia din Bangkok visez :ros_unghii: :visator:
Imi cer scuze pentru off-topic dar crede-ma, nu-ti poti imagina, kilometrii in sir de standuri inghesuite cu toate florile si toate plantele din lume, sute de standuri, mii de plante de la orhidee miniaturale de numai cativa centimetrii, bine inteles inflorite, la copaci de 8-9 metrii (in ghiveci de-l iei cu macaraua), hibiscusi de toate culorile, orhidee de toate culorile, Bounga de nu-ti mai spun, nuferi care infloresc non stop, in fiecare zi cate o floare (am avut unul vreo 7 luni) si miros de-ti vine sa plangi. Innebunesti :hipnotizat: ! Cat despre preturi, nu vrei sa stii!!!!!!! :cry:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Helianthus - floarea soarelui

N-ai vrea tu sa taaaaaci :suparat: :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Re: Helianthus - floarea soarelui

În Thailanda nu e carantină pentru plante şi seminţe la aeroport? La ce piaţa te referi? Cea plutitoare? Ca nu cred să îţi dea cineva acolo certificat fitosanitar. Iar dacă ai mai multe escale se complică lucrurile.
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Helianthus - floarea soarelui

Eu zbor de fiecare data cu escala la Istanbul si am adus de vreo trei ori pana acum sacose pline cu plante, unele cu tot cu radacini si pamant :rofl: Pana acum nu m-a intrebat nimeni nimic nici la iesire nici la intrare si sper ca situatia sa ramana tot asa. Ba ultima data, cand mi-am adus intreaga gradina stransa in cele 8 luni in care am locuit acolo, era o punga uriasa de aproape 1 m pe care abea o caram si din care ieseau crengi de toate culorile ca o caracatita :rofl: , doamna de la vama romana m-a intrebat cum a fost in timpul revolutiei din Bangkok (ca am prins si asa ceva) apoi mi-a zambit frumos si mi-a facut semn sa trec. Cu alte cuvinte, ori sunt eu norocoasa ori nu e dracu' asa de negru.
Piata la care ma refer nu este cea plutitoare este vorba de Chatuchak, listata in Guinness Book Of Records drept cel mai mare "talcioc" din lume. Sambata si duminica este piata de de toate (tot ce-ti trece prin minte, de la bijuterii la mobila), miercuri si joi e piata de floriiiii :hipnotizat: :salivat: :visator:
Daca as avea unde as posta niste poze!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Re: Helianthus - floarea soarelui

Am ajuns si la Chatuchak, dar din pacate in perioada aceea nu ma interesau deloc florile, nici macar nu am remarcat ca au si flori acolo. In orice caz, nu iti ajunge o saptamana de colindat :rofl:
Mi-ar placea sa vad poze. Creaza un album pe webshots si le poti apoi include intr-un topic dedicat. Exista unul pe aici: viewtopic.php?f=18&t=12926

L.E. Am gasit pozele de pe FB: nu mi-a venit sa cred cand am vazut ca au ars CentralWorld. :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: Helianthus - floarea soarelui

Roxana, musai sa-ti faci un album si sa ne arati si poze...pleaseeee :hug:
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Helianthus - floarea soarelui

Fac album, postez, promit :D
A ars in timpul rebulutiei :) , stupid, mi-a venit sa plang cand l-am vazut :(
Pun pariu ca ai fost in Chatuchak in weekend, putina lume stie de miercuri - joi piata de flori. Si eu am aflat de ea abea dupa o luna-doua de locuit acolo si nu era prima data cand ma duceam ... nu mai zic nimic, fac album :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Re: Helianthus - floarea soarelui

Ok, suntem off topic aici. Abia astept sa faci un album si sa vorbim despre poze si Thailanda! :D Voi muta apoi si discutiile.
Intr-adevar, in weekend am fost, ca doar era Weekend Market :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: Helianthus - floarea soarelui

Sunt fara cuvinte, e absolut nebunie!! Next destination on my wish list: Thailand!!
Zici ca-i o gradina botanica preponderent co orhidee...
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Helianthus - floarea soarelui

:D da, o gradina botanica supradotata cu toate exponatele la vanzare si cu preturi mici :D
Nu stiu daca sunt preponderent orhidee sau pur si simplu n-am reusit eu sa ma opresc din pozatul lor :giggle:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek: :eek: :eek:
Ce culori, ce minunatii...
Iti multumim ca ai impartasit cu noi aceste poze.Cred ca e un adevarat rai al frumusetilor acolo....
 

Roxana Peled

Active Member
Literalmente este ca in rai. :visator:
Cand ne-am decis sa ne mutam acolo, eu si sotul, ii spuneam ca singurul dezavantaj pe care il vad eu este ca plantele de gradina nu sunt ca la noi, sunt ca la noi alea din ghivece iar mie alea nu imi plac la fel de mult. Nici ca puteam sa gresesc mai tare!!! Acum stau si ma uit la poze si imi vine sa plang pentru ca stiu ca foarte multe dintre ele nu pot fi aclimatizate la noi nici in conditii de interior :cry:

Nuferii pe care ii vezi in poze, de toate culorile, infloresc tot anul o floare pe zi si miros de te dau jos de la 1 m. Cel mai minunat parfum pe care l-am simtit vreodata la o floare :D

Mai sunt niste copacei din care o sa incerc sa aduc de data asta niste butasi, se vand mari, de mai bine de 1,20 m si destul de stufosi. Costa echivalentul a 6 lei :eek:f: :cry: . O sa-i vezi in urmatorul album pe care o sa-l postez, cel cu gradina de ghivece pe care mi-am amenajat-o pe terasa casei unde am locuit.
Copaceii acestia arata ca un zarzar/corcodus cu frunze si flori in acelasi timp pe ramuri. Doua saptamani infloresc, in sensul ca se umplu de sus pana jos de flori albe, parfumate, doua saptamani iau pauza, apoi iar infloresc... Sunt innebunitori :hipnotizat: . In cele 5 luni cat au sta la mine s-au triplat ca volum si stufosenie.

Lantane de toate culorile, mai compacte, mai lalai (curgatoare) cresc intr-o dementa si infloresc non-stop.
Bougainvillea ... nu vrei sa stii ... ditamai caracatita, mai inalta ca mine, a costat 30 lei :cry: .O sa o vezi si pe aia in poze.
Palmier mare de nu-l puteai cara, mai mult de 2 m inaltime, 30 lei :)
Orhidee nici nu mi-am luat ... prea erau comune :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Orhidee prea comune??? Ma doare inima, zau asa...
Mi-a placut ca am vazut craite la ei, probabil ca sunt exotice pentru ei :)
Da, sa ne arati copaceii ca trebuie sa fie tare interesant.
 

camic

Member
Eu am asa o mare slabiciune pentru Asia (in special Coreea - dar aici nu fac discriminari), asa ca citesc cu mare drag orice parere despre aceasta zona.

Abia astept sa vad si alte fotografii, dar nu m-as supara sa ne spui ce parere ti-ai facut despre ei in general, cum te-ai impacat cu mancarea...etc.
 

Roxana Peled

Active Member
Camic
Eu in Asia, cel putin daca vorbim despre Asia galbena, nu am fost decat in Thailanda.
Sunt convinsa ca sunt diferente uriase intre caracterele oamenilor in tari diferite. Ce pot sa-ti spun despre tailandezi este ca sunt pentru ochiul european, extrem de infantili. Arata ca niste copii, se poarta ca niste copii si din pacate, gandesc si reactioneaza ca niste copii cam la toate varstele. Ca in toate tarile, problemele sunt mai grave la generatiile tinere, nascute cu i-podul in mana :)
Despre mancare, prima data cand am ajuns acolo am mancat doua saptamani numai porumb copt si struguri :rofl: ca asta era tot ce puteam eu identifica drept mancare. Acum mananac orice, cu exceptia ganganiilor prajite :bolnav: iar mancarea lor este de fapt superdelicioasa. Cam picanta insa dar cu timpul te poti obisnui si cu asta.
Mancarea coreeana, aveam acolo un restaurant coreean foarte bun, e yummmmyyyy :salivat: . De fiecare data cand ajungem in Bangkok dam o raita si pe acolo.

Gradinar1
Da, sunt exotice :rofl:
Au chiar si trandafiri pe caldura si umezeala aia (cand iesi din aeroport in Bangkok ai sentimentul ca te-ai aruncat intr-o supa si te miri cum reusesti s-o respiri). Nu sunt niste trandafiri impresionanti insa, mai mici si se vede ca sunt un pic chinuiti.
Partea amuzanta este ca ei plang dupa plante de pe la noi. Imi spunea proprietarul casei pe care am inchiriat-o acolo ca ei nu au flori asa frumoase ca ale noastre, ca noi avem petunii :rofl: :tavalit:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Dintre mancarurile asiatice pe care le-am testat, mancarea coreana mi s-a parut si mie foarte gustoasa. In Thailanda ne-am obisnuit sa comandam la restaurante mancaruri care aveau in componenta usturoi. In felul acesta eram siguri ca nu poate fi dulce. Amuzant la thailandezi este ca ei au felurile principale de mancare dulci (chiar foarte dulci) sau iuti, iar deserturile sunt sarate :rofl:. M-am pacalit odata comandand un snitel de pui cu sos de lamaie. Din pacate, sosul de lamaie a fost un jeleu (dulce) de lamaie, intins pe tot snitelul. Un gust teribil, oricat am incercat sa-l indepartez cu furculita, tot se simtea... :bolnav: De atunci am mai invatat inca o lectie: daca nu cunosc felul de mancare comandat, solicit sosul separat :rofl:

O inghetata pe specifiul locului continea printre altele, boabe de orez, porumb si mazare. Insa iti era servita intr-o cochilie uriasa de scoica, cu tot felul de sosuri turnate pe deasupra.
In Thailanda am prins gustul pizzei cu ananas. Daca pana sa ajung in Asia nu puteam intelege cum poate manca cineva asa ceva, cand m-am intors, cautam cu disperare pizerii unde sa mai simt odata acel gust inconfundabil.

O alta pacaleala culinara mi-am luat-o in Tunisia, unde la o cofetarie am comandat inghetata "cu fructe exotice". Nu mica ne-a fost surpriza cand am descoperit ca inghetata continea mere si pere :cry:
 
Sus