Asia - calatorii, flori si gradini

camic

Member
Fetelor ce va invidiez pentru experientele voastre :clap: .
Si mie imi place mancarea coreeana, mi se pare ce-a mai pe gustul meu, nu au diferente foarte mari de arome. Iar mancarea picanta imi place. De dragul lor am invatat sa mananc supa ramen/ramyun (facuta de mine sau instant) cu betigasele :visator: .
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Iti doresc ca intr-o zi sa ajungi acolo. Nu e chiar atat de greu. Viata in Asia este ieftina, scump este transportul pana acolo. De aceea este ideal sa stai cat mai mult odata ce ai ajuns acolo. De fiecare data am stat cate o luna, mai mult nu am putut sa imi iau concediu. Cand vezi ofertele agentiilor de turism cu preturi exorbitante pentru niste sejururi de 10 zile din care doar o saptamana acolo, restul pe drum, iti vine sa plangi. E mult mai ieftin sa pleci pe cont propriu.

Eu am vizitat mai multe tari asiatice, printre care: Thalanda, Malaezia, Singapore, Camobodgia, Indonezia (Bali). Fiecare este diferita, oamenii sunt diferiti. Mi-au placut insa mult mai mult tarile cu religie majoritar budista (Thailanda si Cambodgia), oamenii sunt mult mai calzi, prietenosi si primitori. Mereu visez sa ma intorc, si sunt sigura ca atunci cand baietelul meu va mai creste putin ca sa il putem lua cu noi, vom merge din nou.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Carmen si tu aveai niste poze superbe cu orhidee...banuiesc ca inca le mai ai nu?Pe iubitorii de aceste plante ar trebui sa ii intereseze :mrgreen: ce zici???

Ii admir si ii invidiez in sensul cel mai bun al cuvintului pe cei care pot face astfel de calatorii caci este o experienta de viata si apoi...cu amintirile lor ramii o viata.Sunt mult,mult mai importante decit obiectele achizitionate de-a lungul intregii tale existente.
Daca as fi in locul multor tineri (dar nu sunt :fluierat: ) nici o secunda nu m-as mai gindi sa string bani sa-mi schimb casa de ex. ci mi-as face planuri unde as mai calatori in concediul urmator,in weekendul urmator,etc.......


Hai mai sariti cu poze sa ne clatim si noi ochii. :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am mii de poze din Asia, si nu numai cu orhidee, doar ma stii ca sunt pasionata de foto :rofl:
Promit sa imi fac timp sa va arat mai multe poze, daca vreti.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Carmen eu am fost .......cumpatata :) dar daca te oferi la aratat,de ce nu??? :hug:
Mada cred ca bine faci :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
gradinar1 a spus:
Carmen, in urmatoarea calatorie vin si eu :) :) si nu glumesc
Mada, mi-ar face cea mai mare placere. La ultima calatorie, timp de o jumatate de an am cautat pe cineva sa mai vina cu noi, gandindu-ne ca nu ne-ar strica compania unor prieteni, dar nu am gasit. In final, chiar mergand doar noi 2, ne-am simtit extraordinar. Doar ca nu m-am putut plimba prin magazine la fel de mult cum as fi facut-o daca as fi avut o prietena cu mine iar sotii ar fi stat la taclale cu o bere in fata la vreo terasa. :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Biletul de avion te costa multisor. Cel mai ieftin de care am auzit l-a cumparat mama cu vreo 3 luni inainte de zbor si a costat undeva in jur de 600 euro. Eu am avut noroc, am tot avut treaba pe acolo si cand te duci si cu un interes de afaceri parca te dor mai putin cheltuielile. Chiar daca ies din acelasi buzunar sunt mult mai bine justificate :)

Intr-adevar, mancarea coreeana ca si cea japoneza sunt mult mai apropiate de gusturile europenilor. Mancarea tailandeza e mai exotica.

Gabiuta, nu stiu exact cum se descurca tineretul dar in general nu se descurca grozav. Jumatate din angajatele mele nu au o casa pe care sa o schimbe, nu au casa deloc, stau cu parintii sau cu socrii, unele avand si copii. Pot sa-ti spun insa despre mama care e pensionara. Din fericire a tras tare toata viata si nu are chiar o pensie de doi lei nici ea, nici tatal meu. Se descurca cu restrictii clare cu doar una dintre pensii iar cu cealalta, pusa deoparte ... se plimba :D . Asa au reusit sa vada Thailanda, Israelul, Grecia, Turcia si multe altele, au ajuns si la Paris unde eu de exemplu nu am fost.
Nu stiu ce varsta ai tu dar mama mea are 63 de ani iar tatal meu 77. Varsta nu conteaza, nu e niciodata prea tarziu sa vezi lumea daca asta e ceea ce iti doresti cu adevarat :D
Eu sper sa treci la actiune si sa ne postezi tu poze cu Asia aici in topic.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Carmen, ramane stabilit :D
Marea mea problema (si a familiei mele) va fi mancarea. Noi si in Egipt la ultra-all-inclusive mancam omleta dimineata ca o faceau in fata noastra, Pringles prin excursii, fructe, si cam atat. Nu ne-am putut atinge de mancare gatita, totul era altfel decat stiam ca si gust.
Iar noi nu ne omoram dupa exotisme, singurul lucru pe care, de ex, pot sa-l mananc de la chinezi e orezul cu legume :) :)
 

Roxana Peled

Active Member
Auci, o sa fie un pic dificil cu mancarea in cazul asta.
Din fericire insa in ultimii ani s-a mai imbunatatit un pic situatia pentru europenii ne-experimentali in Asia. Cel putin in Thailanda gasesti mult mai usor mancare de tip european. Cand am fost eu prima data acum 6-7 ani nu aveau decat mancare de-a lor si nici nu prea vorbeau engleza, daca vroiai doamne fereste ceva diferit si incercai sa le explici te loveai de un zid de beton, nu pricepeau nimic. Acum pricep si e si mai rau :) Mai vrei un pic de usturoi in mancare ti-o fac mujdei, mai vrei un pic de sare ti-o fac potroaca. Mai rau, vorbesti cu sotul la masa despre un alt subiect fara nici o legatura cu mancarea pe care o comanzi si prind ei din discutie vreun cuvant ca usturoi sau sare, ti-o fac mujdei sau potroaca :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: Stai linistita, Madalina ca nu-i chiar asa rau, nu ai cum sa ramai nemancat in Asia. Totdeauna se gaseste ceva pe pe gustul nostru. Ca sa nu mai spun de pizza cu blat cu cascaval de la The Pizza Company :salivat: :salivat: :salivat: Si acum imi e dor de pizza aceea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In Asia nu am fost si nici nu e printre prioritatile mele :oops: .Imi cer scuze dar ....Altele sunt tintele mele.

Si da,asa este,niciodata nu este prea tirziu... :D dar imi sustin ideea:in loc de canapea noua prefer sa dau o fuga in....Bucovina la manastiri,de ex.Asta in cazul in care evident mai poti sta pe cea veche :nu-i nimic:
Schimbatul casei a fost asa...un exemplu ; multi isi doresc alta casa,alta masina sau alta mobila...si multi chiar o realizeaza dar nu pleaca pe nicaieri.
Unii nu pot ce-i drept dar pina la urma tot vor realiza ceva .

Pledez insa si sustin cu tarie ideea ca trebuie intii sa iti vizitezi tara ,daca se poate chiar cu rucsacul in spinare,inainte de a poni spre Paris....Este mult prea frumoasa Romanica cu toate deficientele de care te impiedici ca sa nu o vizitezi de-a lungul si de-a latul. :D

Hai ca facuram ocolul pamintului cu acest offtopic.Dar ajungem tot la frumusetile pietelor de flori.
Meditenarana ca zona este o neasemuita sursa de frumusete florala mai aproape de ce putem creste si noi prin batatura.Asa ca perimetrul acesta pentru mine este o incintare.
Ma multumesc cu ea :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Asa este, mediteraneenele sunt tare frumusele. Din pacate nici ele nu sunt toate chiar usor de aclimatizat.
Sunt de acord si cu ceea ce spui tu despre tarisoara noastra mica :) si e amuzanta pentru mine comparatia ta cu mersul la Paris. Anul asta ne-am construit casa si nu am iesit nicaieri din cauza asta. De un an de zile :| , nicaieri :eek:f:
Prin vara mi s-a facut un dor grozav de muntii nostri carpatini, ma apuca in fiecare vara dar niciodata nu ne gasim timp sa ostoim acest dor. Vara asta mi s-a pus capac, am zis ca mergem si gata, 5 zile (pana la urma au fost 4 :D ). Sotul zice, uite ce m-am gandit eu, daca vrei mergem la Paris in loc de munte, cum vrei tu! Si eu am zis: mergem la munte! La Paris n-am mai fost pana acum niciodata dar nici la munte n-am mai fost de vreo 6 ani, n-am avut nici o treaba pe acolo :rofl: De invartit ne-am invartit prin toata lumea dar totdeauna cu treaba.

Caramell, pizza e buna dar aripioarele picante :salivat:, facusem o obsesie pentru ele. Si iti mai si dadeau, daca cumparai o pizza si 12 aripioare, inca 12 gratuit :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vezi?Vezi?Lasa Parisul...un pic de Paltinis sau Retezat zau ca face bine la musculatura :rofl:

Uite inca un motiv pentru care nu ma tenteaza Asia:picantosenia mincarii :( :twisted:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mie mancarea picanta imi place :D
Sa nu ziceti ca sunt figuranta, dar mie imi place Parisul - de cate ori am fost mi se parea din ce in ce mai frumos (am avut noroculs a lucrez pentru mai multe companii frantuzesti asa ca am ajuns des acolo ;-) ). Deci nu-l considerati o fitza: daca va plac muzeele, parcurile imense, gradinile la liniuta si copacii cu coroana dreptunghiulara, Parisul e minunat.
 

Roxana Peled

Active Member
Of! N-am fost!
Si mamei mele i-a placut foarte mult!
Si daca tot suntem un pic off-topic dar la subiect ... mancarea :salivat: frantuzeasca :salivat: ....
dar am fost la munte!
M-am intors cu trei ferigi, un cimbru salbatic si cateva sute de Kg de bolovani pentru amenajarea rocariei :D si tuturor le merge minunat ... mai ales pietrelor ...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Credeam ca numai eu sunt aia care se cara cu pietre de la munte :rofl: :rofl:
sa stii ca plante nu iau, nu le va merge bine niciodata la mine. Si ma mai gandesc ca ar fi mai bine sa ramana acolo unde sunt :oops:
 
Sus