Artar japonez

Floria

Active Member
Gasesti seminte proaspete in toate parcurile in care au plantat Acer, le aduni la inceputul lunii Iunie, le pilesti putin si le pui in nisip intr-un plic sigilant. Cele mature le gasesti doar in afara, pe la noi nu prea am vazut si chiar am in vedere acest copacel ornamantal de cativa ani.
 

FlorentinaS

Member
Mai tarziu cu raspunsurile :oops: , dar...
E rosu si- contrar a ce am crezut eu- daca il "vede" prea mult soarele, se face verde :)
Anul trecut, cand am facut gradina, nenea cu organizarea a zis sa il punem in coltul in care e acum si unde e cel mai putin soare. Eu am sarit in sus, ca il vreau la soare, sa ramana rosu :) M-a linistit si mi-a zis ca dimpotriva, doar la umbra ramane rosu si m-am convins de asta cand s-a inverzit de la soarele puternic, prin august...
Nu am incercat sa il butasesc, ca e prichindut inca si nici nu as sti cum sa fac.
Asta-iarna am incercat sa il protejez cu o folie anti-ger, ocazie cu care i-am rupt o crenguta :x , dar mi-am dat seama ca nu am ce face cu ea in decembrie, asa ca nici nu am incercat. Si dupa cateva zile oricum i-am scos folia, ca asa o batea vantul, ca mi-a fost teama ca rupe tot copacul...
 

Floria

Active Member
pork a spus:
Sa inteleg ca nimeni n-are spre vanzare :(
Pork, acesti copaci cresc foarte greu si de obicei sunt cam scumpi. Fiecare isi cumpara unul sau cativa pe care ii amplaseasa bine in gradina, dar se gasesc din cand in cand de vanzare pe la magazinele specializate in vanzarea plantelor. Daca iti doresti atat de mult iti pot cumpara unul de la Bricostore si ti-l trimit prin posta, numai ca am vazut ca au unii care nu sunt prea iesiti din comun.
 

pork

Member
Nu stiu cum sunt la Bricostore, dar am trecut pe baumax si aveau doar niste bete amarate cu cateva frunze si alea undeva in jur de 90-100 RON...
 

cipikkus

Member
pork a spus:
Nu stiu cum sunt la Bricostore, dar am trecut pe baumax si aveau doar niste bete amarate cu cateva frunze si alea undeva in jur de 90-100 RON...
Bun raspuns. Exact acelasi lucru l-am vazut si eu si am ramas profund dezamagit. Bete rosii, verzi si cu 2 frunze, una la baza si una in varf. Iar deaupra o tablie cu un pret iesit din comun.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am niste seminte pentru cine doreste sa incerce.Le daruiesc amatorului sau amatorilor.Luate de pe un acer palmatum de pe strada mea . :D

Nu indrazneste nimeni?Sunt ...for free :wink:
 

yorasta

New Member
Gabiuta a spus:
Am niste seminte pentru cine doreste sa incerce.Le daruiesc amatorului sau amatorilor.Luate de pe un acer palmatum de pe strada mea . :D

Nu indrazneste nimeni?Sunt ...for free :wink:
vreau eu imi poti trimite?
 

spica

New Member
Acum vreo 2 ani mi-am comandat de la Baker si un artar japonez care s-a uscat, de fapt mi s-a uscat tot ce am comandat de la ei. Pt ca plantele aveau garantie 5 ani, anul trecut i-am contactat sa mi le trimita din nou, mi-au trimis doar 2 din 3 plante, unul fiind artarul pe care l-am pus intr-un ghiveci intr-o camera putin luminata, la 15 grade, iar acum, vazand ca au inceput sa-i dea frunzitele, l-am adus in casa la lumina si caldura. Am facut bine? Cand pot sa-l scot afara?
multumesc
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Sa nu intre al meu sot sa ti-i vada ca vine dupa ala rosu!!!! :evil: De cand cauta rosu cu frunze dantelate....
Acum infrunzesc si ai nostri artari,4 la numar.Ii iubim tare mult!
 

Kati

Active Member
Iudit, spune-i sa vina la noi! Azi am fost la o expozitie de plante si am vazut si mici, si mari. Nu-ti spun ca mi s-au facut ochii ca la melci dupa ei, ca si mie imi plac foarte foarte mult. Dar nu ma incumet sa cumpar unul, caci nu stiu daca ar rezista la -15-20 grade pe care le avem iarna de obicei.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Rezista garantat!
Noi avem 4 ,toti in ghivece si nu au nici o problema.

Kati ,nu te-ai uitat la preturi?
 

Kati

Active Member
Ba, m-am uitat, dar nu mai retin, de asta nu am amintit aici in topic de pret.
Lasa ca poate maine ma mai duc odata si ma uit.
M-am uitat la prea multe preturi si nu mai retin decat cele de la Callistemon si Bougainvillea. Erau mortale ambele, dar nu mai comentez aici, ca nu-i topicul lor :wink:
 
Sus