Artar japonez

George

Member
goodmans a spus:
stau in Bucuresti
intradevar gradina bakker=mare teapa
dar acum daca am apucat sa comand si mi-au venit trebuie sa am mare grija de ei.
2 artari japonezi de 30cm au costat 190ron,ca idee....scump rau.

Oho! Dar scumpi nu gluma. Eu mi-am cumparat un aratar japonez de la Simfonia Lalelelor cu 40 lei si avea 1 m.
 

George

Member
Da, cu frunza visinie. Am fost putin cam suparat pe el pt ca nu vroia deloc sa mai creasca, dar pe la sf lunii august a inceput putin cate putin sa se mai inalte.
 

michaela

Active Member
wow!! simfonia lalelelor de la pitesti nu?........ ce pacat ca n-am fost si eu.......... :cry:
Cand am vazut ca gasesc numai la preturi mari...... mi-am luat seminte
 

George

Member
Pana iti cresc semintele vine din nou primavara cu tot cu simfonia lalelelor :) asa ca iti poti cumpara unul mare de acolo.
 

michaela

Active Member
Da.......... stiu..... :rofl: ca-s inca la stratificat................ :roll:
Multumim de pont! (cei ce ne dorim :wink: )
 

eldanyro

Member
waw artarul si din seminte se va simtii deosebit de bine in compania minunatelor plumerii la metro avea artar rosu cu 20 lei cam de 35 cm cred ca merita arata k
 

alfa

Active Member
Azi m-am infipt cu foarfeca in artar. Prea arata ca o tufa, asa ca l-am coafat un pic. Sper sa nu fi gresit :?

 

lelia

Well-Known Member
Sunt minunati !!!
E atat de perfecta toamna ! cand le privesti ,frunzele :visator:
Sa va bucurati de ei !
Imi doresc si eu ..........
 

FlorentinaS

Member
Eu l-am plantat in gradina in iulie, adica destul de ... fix aiurea :)
Nu stiu exact pretul, pentru ca mi-a fost adus din Ungaria, impreuna cu alte plante.
Nenea care m-a ajutat sa amenajez gradina mi l-a plantat intr-o zona mai umbrita a gradinii si mi-a zis ca daca e multa vreme la soare i se inverzesc frunzele... Eu credeam ca e invers, dar m-am convins ca el are dreptate pt ca, desi mi-a adus artarul cu frunzele rosietice, cat l-a batut soarele in cap, s-au cam inverzit frunzele. De cand a inceput toamna si sta mai mult la umbra gardului, s-au facut niste frunze rosii superbe! Pacat ca a batut cam turbat vantul si le-a cam luat...
Nu stiu cat de mare se face, dar eu i-am specificat domnului care mi-a adus plantele ca nu vreau nimic care sa se faca f. mare, pt ca am o gradina micuta si mi-a spus ca artarul e potrivit, pt ca creste greu si nu se face f mare.
Acum nu stiu daca si cu ce trebuie sa il protejez la iarna. :?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Hai sa reinviem topicul si sa va arat artarii mei,de fapt a lui barbatu-meu ,ca-s plantele lui preferate.Aici se vad toti 3:




Iarna au stat in ghivecele in care se vad,mereu.
 

Floria

Active Member
Vaiiiiiii ! Ce frumosi sint Iudit ! sa te bucuri de ei !eu am cu frunze rosii din seminte obtinuti dar in mod sigur azi voi merge la Brico sa iau si alte culori. M-ai ispitit rau !
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Hihi!
Eu mai vreau unul rosu cu frunza la fel de dantelata ca si cel verde.Dar am gasit numai mari si preturile tot asa.
 
Sus