Artar japonez

aleynad

Active Member
Moderator
eu am vazut de la vreo 2-3 milioane in sus, la inaltime de 1 m
mai mici nu am vazut
si nici mai ieftini :(
 

aleynad

Active Member
Moderator
gabiuta, ce poza ti-ai tras, mai ca nu te-am recunoscut :)
sincer, m-as multumi si cu verde, daca de rosu nu ma lipesc inca :wink:
 
A

Anonymous

Guest
io am luat in mai de la expoflora cu 50ron unul care are cam 70-80cm,e rosu si e si cu frunzele filigranate(acer japonicus)
e o pepiniera la iesirea din rm valcea si acolo io am vazut luna trecuta la preturi sub un 1mil copacei mai micutzi(de fapt sunt cateva ,spre dealul negru)
 

George

Member
Zilele astea e o expozitie de flori in Ploiesti. Am vazut o multime de flori la preturi f mici. De exemplu artarul japonez cam la 1-1.20m (mai mult verde decat rosu) era la 30 de lei.
 

angela draganoiu

Active Member
cind e mai bine sa fie plantat toamna sau primavara ? am vazut la Simfonie niste artari tare frumosi la diferite preturi in functie de inaltime.
 

George

Member
Pai eu cred ca primavara, astfel pana la urmatoarea iarna s-ar obisnui afara si si-ar infige si el radacinile cat mai adanc in pamant.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Elf_a a spus:
io am luat in mai de la expoflora cu 50ron unul care are cam 70-80cm,e rosu si e si cu frunzele filigranate(acer japonicus)
e o pepiniera la iesirea din rm valcea si acolo io am vazut luna trecuta la preturi sub un 1mil copacei mai micutzi(de fapt sunt cateva ,spre dealul negru)
stiu elf_a de pepinierele alea, am fost acum o luna si aveau niste plante jalnice...la Iris Garden (au 2 pepiniere pe drumul Rm.Valcea spre Pitesti, pana in Dealul Negru) nu le udasera sau le lasasera in soare si majoritatea plantelor aratau ca vai de capul lor.....dar erau toate la pret intreg, nu cumva sa le reduca :(
 
A

Anonymous

Guest
aleynad sunt si altele mnu numai iris!
si chiar in piata din orash(aia din centru) erau niste tarabe unde aveau diverse plante si copacei
se pot comanda si itzi aduc si copacei
mie mi-au adus de azi pe maine niste copacei
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
aleynad a spus:
gabiuta, ce poza ti-ai tras, mai ca nu te-am recunoscut :)
sincer, m-as multumi si cu verde, daca de rosu nu ma lipesc inca :wink:
Dana verde iti pot oferi eu.Rosu :? nema.Se face mare si nu mai incape in gradinuta.Asa ca daca il vrei cu placere .Sta intr-un ghiveci si e mare pacat de el.
Daca nu gasesti rosu la un pret convenabil (fiindca exista dar........)imi spui.Ca si asa trebuie cutie de televizor pentru ce o sa iti trimit :mrgreen: .Ce mai conteaza un pom acolo? :rofl: :rofl: :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:
cum doresti...Gabiuta
eu accept cu mare placere si artar verde, deoarece mai am vreo 400-500 mp de gradina virgina care asteapta sa fie amenajata :) asa ca....am unde -l pune
dar doar daca nu ai ce face cu el....
 

aleynad

Active Member
Moderator
elf, si mie mi-au promis...cei de la tarabele alea din piata centrala ca-mi aduc in cateva zile lavanda...si au adus ...ciu-ciu...acum au numai tufanici :x


oricum la anul am de gand sa ma duc la natura magy sa iau si artar rosu (ei mi se par mult mai seriosi decat ceilalti)
anul asta nu mai cumpar nimic...s-a inchis bugetul :(
ma bazez doar pe schimburile cu voi, de pe forum :D
 
A

Anonymous

Guest
aleynad a spus:
elf, si mie mi-au promis...cei de la tarabele alea din piata centrala ca-mi aduc in cateva zile lavanda...si au adus ...ciu-ciu...acum au numai tufanici :x
inseamna ca io am fost norocoasa ca mi-au promis si mi-au si adus(inclusiv lavanda,dar e un soi care nu are frunzele asa verde -argintiu si usor paroase;e lavanda ca miroase dar nu stiu exact de care)
se zvonea pe forum csa la pitesti e o expoflora si au si Acer
 

riana

Active Member
nu stiu ce sa fac ca artarului meu i-au picat toate frunzele. cred ca l-am plantat in plin soare si de aceea nu-i merge bine.
 

goodmans

Member
Salut,
Am luat si eu 2 artari japonezi de la gradina bakker.
Au venit cu frunzele uscate si cazute dar au ceva muguri pe crengutele de cca 30-40cm.
Ce sfaturi imi dati?
Cum si unde sa-i plantez?
ma gandeam sa trec iarna asta cu ei in ghiveci in casa dar am citit ca nu-i prieste in casa.
Ai pot pune in gradina langa iaz ca pt asta i-am luat.
Ce pamant sa folosesc? si cum sa-i protejez de ger?

Multumesc pt sfaturi in avans!
 

goodmans

Member
stau in Bucuresti
intradevar gradina bakker=mare teapa
dar acum daca am apucat sa comand si mi-au venit trebuie sa am mare grija de ei.
2 artari japonezi de 30cm au costat 190ron,ca idee....scump rau.
 

michaela

Active Member
goodmans a spus:
stau in Bucuresti
intradevar gradina bakker=mare teapa
dar acum daca am apucat sa comand si mi-au venit trebuie sa am mare grija de ei.
2 artari japonezi de 30cm au costat 190ron,ca idee....scump rau.
Pai normal ca sunt scumpi.....nu stiai?in ceea ce priveste pierderea frunzelor.... multe plante sufera datorita transportului: lipsa luminii, deschiderea radacinilor... asa se intampla, insa cu ingrijire adecvata recupereaza. Asta se numeste risc al transportului, insa de multe ori doar asa poti procura plante deosebite :wink:
 
Sus