Ardei

claude

Well-Known Member
Moderator
instructor a spus:
As vrea si eu sa cumpar citeva seminte de ardei iuti ciudati....nu mai aveti disponibili? :oops:

Il intreb pe tatal meu daca are in plus seminte de ardei clopotel. Sunt tare interesanti. Daca are, iti trimit cateva semincioare. Te anunt mai dupa-amiaza, bine?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
instructor a spus:
Multumesc mult :oops:
Da-mi adresa! Mai am cateva semincioare de niste ardeiuti mititei dar iuti ca naiba! Dca vrei si din aceea, spune-mi. Ti le trimit intr-un plic-scrisoare, ok?
 

mirela06

Active Member
Victorita, imi cer scuze, dar la fel cum am de trimis si celorlalti, nu am facut-o pt. ca nu s-a dus sotul la posta sa ia plicuri, iar copii, vad ca au uitat si uita mereu. Ce sa le fac...batrini si ei :rofl:
Oricum am notat pe toata lumea si cum se poate, imi fac de cap cu datoriile catre toti :rofl:
 

victoria

Active Member
Stai linistita Mirela ca inca nu este graba.Abia dupa jumatatea lunii ma apuc de semanat si pana ajung la ardei iuti mai este :D
Si eu am pregatit semintele si mai astept putin ca sa ajung acasa la mine la jumatatea lunii si apoi sa le trimit,ca imi este mai usor de acolo.Aici e cam departe posta si aglomerat,iar eu cu burta mare si cu David dupa mine,iti dai seama :)

Pana atunci,sa te mai uiti in lista mea cu seminte de aici:

http://egradini.ro/forum/viewtopic.php? ... sc&start=0

poate mai vrei ceva.Daca tot iti trimit.... :D
 

mymo

Active Member
Victoria,am vazut ca ai seminte de vinete albe.Cum sunt alea?
Eu am renuntat sa mai pun vinete din cauza scarbosilor de gandaci de colorado.
 

victoria

Active Member
Nici eu nu stiu foarte bine.Abia am primit in toamna trecuta semintele de la o prietena (virtuala).Doar am vazut poze la ea pe blog si mi-a spus ca sunt foarte gustoase.Iti dau un link sa le vezi si tu

http://elisagradinameadevis.wordpress.c ... -din-saci/

Eu nu am avut anul trecut gandaci de colorado in gradina desi am avut si cartofi,iar vinetele erau destul de aproape de cartofi.Sper sa nu am probleme nici anul asta,mai ales ca nu voi mai pune cartofi.
 

instructor

Member
Victoria am vazut ca ai ardei iute bulgaresc-care nu e chiar asa iute :) nu ai citeva semincioare in plus sa le cumpar de la tine ,ca aici nu gasesc :( am luat anul trecut rasdad de la piata dar numai bulgaresc nu a fost
 

victoria

Active Member
Notez si iti trimit cu drag dupa jumatatea lunii. Nu trebuie sa le platesti. :D
Apropo,sa imi trimiti adresa pe MP
 

enya

Member
are si mama mea o gramada de ardei tare micutzi,sint uscatzi dar au semintze...i-a primit din Ungaria...ardeii au cam doi centimetri...sa fie oare din aceia ornamentali?nu am gustat dar mi-a spus ca sint foarte iutzi si as vrea s pun semintzele de la un ardei...cind si cum se pun?
 

mirela06

Active Member
Din acesti ardei, care are si Iris, plus unii mov, la fel de mici, am si eu, citeva seminte.
Se pot pune in gradina,direct, luna martie, sau pregati in pahare de unica folosinta si puse la sfirsitul lui februarie sa fie buni de dus in gradina.
Poti, draga Enya sa-i tii si de ornament in ghiveci si sa-i pui de acum, sa-i tii la caldura, lumina, sol bun si udati corespunzator.
Ai mereu ardei in casa sa papi :)
 
Sus