Ardei

victoria

Active Member
Mirela06 arata superb.Si eu am pus foarte multi si de toate felurile dar nu ma sperie ca sunt multi ca am cui sa-i dau.Tocmai de aia am si pus atatia.Avem familie mare.
Eu pun la congelator copti sau taiati cuburi si la borcan in amestec cu alte legume pentru mancare.Anul asta vreau sa pun si pentru umplut cativa,la borcan.Sper sa tina.
Asa aratau ardeii si gogosarii mei acum 2 zile:

http://gradinapasiuneamea.blogspot.com/ ... osari.html

Din pacate,cu copil mic,nu am asa mult timp sa curat toate buruienile.Plus ca am pus legume pe o suprafata de vreo 700 m2.

Eu am pus ardeii si gogosarii esalonat, in asa fel incat sa culeg de acum si pana la toamna.
 

mirela06

Active Member
Draga, mea, apoi eu am nimic pe linga ce aveti, dar sunteti tneri si in putere. Ma bucur sa vad asa gradina frumos aranjata. Sa fiti sanatosi, voiosi si cu putere de munca. :)
 

victoria

Active Member
Multumesc frumos.Dar si munca e pe masura.Dar tu stii asta cel mai bine.
Totusi bucuria cu care imi fac rondul de seara sa imi admir gradina,imi rasplateste toate eforturile.Sunt sigura ca si asta stii.
 

mirela06

Active Member
Pai seara este cel mai placut. Totul udat, racoros si in gradina un miros de curat, verde si flori. :visator:
 

mirela06

Active Member
Da. Intotdeauna, iar iarna ai decongelam, punem sare, otet,piper, marar si putin usturoi si papa toata lumea...care poate :rofl:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Constat cat de utila e o roaba :rofl: ,mai si prijoni in ea,nu doar cari,cine n-are sa-si cumpere,eu sunt aceea care n-am :rofl:
 

mirela06

Active Member
Da, dragul meu Gabriel_Cosmin. Nu m-ai intrebat nimic, dar iti multumesc ca ai pus pozele si bine ai venit printre noi, om harnic, pt. ca aici din astia ne adunam :rofl: Sper sa ne arati si ceva poze, pt. ca sa putem sa ne cunoastem, cumva, sa vedem cum lucram, cum avem grija de plante si astfel sa invatam unii de la altii. Si pt. ca eu asa fac, uite o :hug: din partea mea si a tuturora :)
 

mirela06

Active Member
F. rar ai stropim cu sol. de la fitosanitar, dar daca este ceva grav, asta dupa ce duc frunza la verificat. Asa cu macerat la rece din coada calului si urzica. Stropim preventiv, cind consideram. De ingrasat numai cu mranita, ingrasamint de animale, pamint de padure si mai adaug si putin nisip de riu, f. fin, pt . afinarea solului si drenare.Mai avem mult de aranjat pamintul. In 3 ani nu se poate face mare lucru la un pamint eminamente lutos. :(
 

mirela06

Active Member
Tu nu vrei decit sa ma chinui, Achimenes si sa ma intariti :cry: , ca stii ca vreau asa ceva.Omoara-ma ca nu mai ai de unde primi seminte ca ale mele. Na :p :rofl:
Ai ardeiul trandafir,
Poate-mi dai si mie-un fir
Nu c-as vrea, dar de se poate,
Vreau sa am si eu de toate
Sa nu stiu din ce si cum
Ce sa dau , sau ce s-adun
Si atunci, nu crezi, mai frate
C-am sa dau sa cad pe spate
Dar l-asa ardei frumos
Parc-as sta putin si jos
Sa te fac, sa zici... saraca
Am s-i dau ca-si rupe craca.
Si-i pacat. Nu crezi tu oare!
Ca-mi arati asa o” floare”
Ca-mi arati ba alta, una
Si eu tip , ca si nebuna,
Iar tu rizi pe infundate...
Asta ai dreptate!?:.... Frateeee :cry: :rofl:
 
Sus