Aranjamente cu clematite in gradina. Combinatii de plante

belisima

Well-Known Member
:) imi place foisorul de mor :oops:
ma refeream la asezarea petalelor cand am zis rar...dar caramell are dreptate ca e alb...eu ma gandisem sa se asorteze cu eden rose :idea:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: Eu ma gandeam ca zici ca infloreste rar, din loc in loc adica :rofl: :rofl:
Da, e aproape alb, asa e, poti sa-l asortezi cu orice alt trandafir viu colorat. :wink:
 

cristinaf

Well-Known Member
iris a spus:
Eu mi-am replantat doua tufe de Eden Rose saptamana trecut acum astept sa-mi soseasca clematitete intentionez sa "cuplez" o Edenitza cu o clematita alba si una cu o clematita albastra ceva de genul
http://irismihnea.sunphoto.ro/Pentru_suflet/62655152 ( trandafirul nu e roz dar eu cred ca ar merge "cupleala care este" in plan ) :D
Frumos! Daca stau sa ma gandesc, doar cu clematitele de genul lui nelly moser nu l-as combina (parca nu s-ar potrivi), in rest, cred ca mi-ar placea cu oricare. :D

Eu visez o combinatie dintre mrs chomondeley si ceva trandafiri galbeni. Am pe lanaga un gard Buff beauty si lady emma hamilton, asa ca am sa o plantez intre ei.

@ Caramell
Cu placere! :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da. Nici eu nu ma gandeam la tarusi din lemn, dar nu am stiut cum sa le spun. Chiar si niste resturi de tevi de pexal ramase ar fi bune. Dar trebuiesc infipte vreo 40-50cm in pamant.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cred ca ar fi numai bun pentru Guernsey Cream :D. Spre deosebire de Mme Le Coultre (care era in poza), nu creste la fel de inalta astfel incat sa nu mai aiba loc pe suport.
 

belisima

Well-Known Member
cred ca ii fac un suport lui madama :) o scot din combinatie!
mai iau un trandafir rozuliu si o clematita westerplate sau alta mai inchisa
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu daca teava de pexal e buna Carmen .Am avut eu la o hortensie si a rupt-o cind a fost vintul foarte tare.Niste cornier daca nu ai cumva teava de fier.La vinturile care bat pe la noi cred ca astea ar fi cele mai bune.Foarte misto idee.Imi place :mrgreen:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu cred. Amandoua au flori apropiate ca forma si dimensiune.
Incearca cu o clematita alba sau roz pal.
 
Sus