Aranjamente cu clematite in gradina. Combinatii de plante

miki70

Active Member
Help!! Mai am de plantat 5 clematite si nu stiu cum sa le pun (Utopia, Mazury, Venosa Violaceea, Mrs Cholmondeley si Roko-Kolla) .
Am plantate deja
cuib 1 Blue Angel + un trandafir noname roz intens care face flori doar de 2 ori /an. Acum a inghetat si e taiat de jos.
cuib 2 Comtesse de Bouchard+Rouge Cardinal
cuib 3 Blue Angel+ Mdame le Coultre+ trandafir New Dawn


As pune la cuib 2 Venosa Violaceea pt ca imi place mult combinatia dar aceasta e singura care mi se pare ca merge cu Blue Angel la cuibul 1.
La cuib 3 sa mai inghesui si pe Mrs Cholmondeley? Mi se par prea multe :(

Roko Kolla as pune-o singura sau cu Mazzury intr-un alt cuib dar nu stiu dc merg, cred ca li se atenueaza farmecul si tb puse separat.

La cuib 1 parca nu merge Utopia, am vazut-o ca nu e f roz, e mai decolorata. As putea scoate un pui de Jackmanii care doar ce l-am plantat si sa-l pun langa Blue Angel, dar amandoua au o crestere f f mare si mi-e ca se incarcesc de nu mai intelegi nimic iar bolta are 60cm latime.

Astept pareri sunt in pana :)
Multumesc :rose:
 

belisima

Well-Known Member
si eu in pana de idei :idea: am platat pe andromeda langa warszaka nike pana una alta...m-a derutat ca amandoua au venit cu aceiasi talie ,si pline de boboci...warszaka nike nu e de grupa 3?adica sa fie taiata de jos primavara?
 

anette_b

Member
dragele mele doamne , cand plantam clematitele ca sa creasca pe un gard . la ce distanta de linia gardului trebuie facut cuibul ?
a doua intrebare : pe un fost batator de covoare (ruginit dar bine fixat) putem conduce clematite (in lipsa de alt suport inalt) ? incerc sa folosesc ce am la dispozitie .

multumesc mult!

am uitat sa intreb : a comandat cineva clematita texensis ? o idee de plantare , va rog !
:cry: ce rau e sa nu ai o gradina a ta ! noi , astia care stam la bloc , nu avem un petec de pamant pe care sa il numim "al nostru "
 

alfa

Active Member
Anette, eu as cumpara o plasa de buzau sau unul de gard si l-as monta in golul batatorului. Daca legi fiecare ochi din randurile de pe margini la teava de langa, iti rezulta un panou de gard la baza caruia sa tot plantezi clematite. :D nu una.... vreo cinci chiar!
 

anette_b

Member
alfa a spus:
Anette, eu as cumpara o plasa de buzau sau unul de gard si l-as monta in golul batatorului. Daca legi fiecare ochi din randurile de pe margini la teava de langa, iti rezulta un panou de gard la baza caruia sa tot plantezi clematite. :D nu una.... vreo cinci chiar!
multumesc !
deci se poate !...voi pune numai pe stalpii batatorului si ceva sarma sau sfori. panou nu pot aduce .
imi era teama sa nu arda prea tare metalul cand se incinge , vara.
 

alfa

Active Member
anette_b a spus:
imi era teama sa nu arda prea tare metalul cand se incinge , vara.
Pai tocmai asta vroiam sa eviti. Cu solutia propusa de mine plantele se agata de plasa si umbresc sarma subtire cu frunzele, deci nu prea se incinge si arde nimic. Poti folosi eventual numai doua fisiute de gard, sau intinzi niste sirme fixate bine in pamant, cam cum ai pune un covor lung peste batator.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pfoai ce faina-i aia rosie cu macesul :hipnotizat: Imi plac combinatiile astea dramatice, eu planuiam s-o combin pe Romantica cu urcatorul Sombreuil, dar bietul de el e vai de viata lui, a inghetat pana la musuroi :(
 

iris

Active Member
Da . Daca nu dadea coltul am meu Hella sigur cuplam Romantika cu el asa l-am cuplat cu Eden Rose o fi viatza roz dar mai are pi ici pi colo cateva pete negre . :incapatanat:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator

iris

Active Member
Poate ca e rezistent dar al meu a fost la ghiveci pt. ca in toamna am scos aproape tot din gradina :mrgreen:
 
Sus