Aranjamente cu clematite in gradina. Combinatii de plante

claude

Well-Known Member
Moderator
Mai combinam pe draku, cu toate clematitele astea din Polonia care sunt ce vor ele nu ce am comandat noi :rofl: :mrgreen:
 

IULIA

Active Member
mi-a iesit si mie o combinatie intre un multiblue si un eden. problema este ca multi are vreo 4 flori si culmea, infloreste fix sub trandafir, adica sub bolta. si nu e condusa asa. insa florile au o culoare mai movulie decit de obicei.
saptamina viitoare infloreste si edenul, o sa va pun poze cu prima mea bolta.
am si o jakmanii intr-un liliac galben, dar anul asta liliacul nu s-a colorat. in schimb clematita a dat deja spectacol. :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
Re: Aranjamente cu clematite in gradina. Combinatii de plant

se pare ca pe astea doua le-am nimerit :) este vorba de trandafir de dulceata ( cu o singura inflorire) si clematis Polish Spirit, plantata primavara trecuta
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Re: Aranjamente cu clematite in gradina. Combinatii de plant

Chiar arata foarte frumos! O combinatie reusita!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Aranjamente cu clematite in gradina. Combinatii de plant

Daaa, le-ai nimerit foarte bine :)
Dar n-ai vrea tu sa ne pui niste poze mai detaliate cu trandafirul tau de dulceata? :) si m-as inscrie si la un butasel, daca nu-s prea obraznica :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
Re: Aranjamente cu clematite in gradina. Combinatii de plant

Va multumesc pentru aprecieri!
Claude, cu mare drag iti trimit butasi din el in toamna, doar sa-mi aduci aminte! :* Este foarte parfumat, singura parte proasta este ca infloreste doar o singura data, foarte abundent ce-i drept... Anul acesta a fost prima oara cand am facut dulceata din el :D
Din pacate nu am nici in calculator poza cu floarea in detaliu! :(
 

belisima

Well-Known Member
Re: Aranjamente cu clematite in gradina. Combinatii de plant



ilse krohn nu vrea sa se catere,a facut niste flori mai pipernicite si uite asa combinatia :petrecere: cu arrabela
 

lacrimioara

Member
Re: Aranjamente cu clematite in gradina. Combinatii de plant

trandafirul am reusit sa-l gasesc cu ajutorul unor doamne amabile, mai ramane clematisul :)

ce parere aveti de combinatia trandafir new dawn si clematis asao ? locul este insorit dimineata
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Re: Aranjamente cu clematite in gradina. Combinatii de plant

Combinatia de culori este frumoasa.
 

cistele1

Member
Re: Aranjamente cu clematite in gradina. Combinatii de plant

A incercat cineva vreo combinatie intre clematis si lonicera? Se potrivesc?
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Aranjamente cu clematite in gradina. Combinatii de plant

Nu prea imi dau seama cum s-ar putea face pentru ca sunt amandoua plante destul de stufoase si s-ar putea sa se cam sufoce una pe alta :roll:
Pe de alta parte mi se par amandoua plante companion si chiar daca de una singura fiecare in parte merge foarte bine, puse impreuna s-ar putea sa le lipseasca cumva centrul de atractie....
Dar ... n-ai de unde sa stii pana nu incerci ;-)
 

Dea

Active Member
Re: Aranjamente cu clematite in gradina. Combinatii de plant

Pe mine ma cam bate gandul (Am un stalp in curte, pe care m-am incapatinat sa-l dam jos, tocmai in ideea de a-l transforma intr-un mega-suport pentru cateva plante cataratoare ). Dar combiantia ar fi cu o clematita de tip atragene, gr.1 de taiere, cu inflorire devreme aprilie-mai. In primavara va fi clematita inflorita, iar ulterior - lonicera. Ambele au tulpini viguroase, nu cred ca s-ar sufoca, ci dimpotriva, ar putea co-exista foarte frumos. :)
 

carla

Active Member
Re: Aranjamente cu clematite in gradina. Combinatii de plant

Eu am o combinatie clematita - lonicera pe terasa si imi place mult cum arata. Nu am facut-o intentionat, asa s-a nimerit, am plantat intai clematita si apoi am vrut ceva care sa miroase frumos pe terasa si am plantat lonicera. Deocamdata vad ca se inteleg bine, infloresc cam in acelasi timp si arata super ;-)
Am grija insa sa tin lonicera in frau cand vad ca se duce prea mult spre clematita si-i smulg toti puii pe care-i lanseaza in jur. Poze :D
http://macarina.sunphoto.ro/Clematite_2012/75887530
http://macarina.sunphoto.ro/Clematite_2012/77012742
 

Dea

Active Member
Re: Aranjamente cu clematite in gradina. Combinatii de plant

Minunata combinatia Carla!! :clap:
Prin urmare, este posibila si aceasta co-existenta, cu atentia cuvenita ambelor plante!
 

adrianam

Well-Known Member
Re: Aranjamente cu clematite in gradina. Combinatii de plant

Carla, superba colectia de clematite! :clap:

O mica precizare- cea pe care o consideri Prince Charles, nu este Prince Charles, eu am avut-o , dar iarna trecuta a inghetat. Prince Charles seamana cu Arabella un pic la floare, atat doar ca se catara:


Iar aici este Prince Charles cu Comtesse de Bouchaud:
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Aranjamente cu clematite in gradina. Combinatii de plant

Absolut superba Jackmanii aceea a ta! Sunt curioasa, o tai si o descurci de pe suport in fiecare primavara? E greu de descurcat?
 
Sus