Aquilegia

Edelweiss

Active Member
sarselia a spus:
Super!
E tare frumoasa si gingasa!
Sa ai parte de ea.Eu am niste seminte primite de la Kati (multumesc mult) si vroiam sa va intreb cum sa fac cu ele?Sa le plantez direct in gradina sau in paharele?
:? :?

Multumesc mult.
Se pun direct afara, in pamant putin sapat, apoi se uda. Germineaza cam in 2 luni, sunt firave in primele 2 luni plantutele. Infloresc in anul 2. Sunt perene si fac multe seminte.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Germineaza fara prea multe pretentii (minim o luna) dar in jardiniera. Si nu au neaparat nevoie de racoare. Eu le-am pus intr-o jardiniera prin iunie, anul trecut, pentru ca semintele plantate direct in gradina primavara nu au rasarit. Doi ani la rand am incercat cu seminte direct in gradina si degeaba. Imi doream foarte mult planta, am cumparat plicuri de seminte de la diversi furnizori, doar-doar va rasari.

Jardinierele le-am udat regulat. Cand plantulele au facut 3 frunze (cu codite de vreo 5 cm) desi pareau foarte firave, le-am transplantat in gradina. Era deja toamna. Nu credeam ca vor rezista peste iarna, la cat de mici erau. Insa au rezistat toate fara nici o problema. Anul acesta sunt ceva mai bogate si mai puternice, insa nu cred daca vor face totusi flori. Sunt inca prea micute comparativ cu plantele mai mature. Am si 2 astfel de caldaruse mature pe care mi le-a daruit o doamna draguta anul trecut din gradina dumneaei. Acestea sunt foarte mari, inalte de aproape 1m si pline de boboci. Cred ca saptamana aceasta se vor deschide florile.
 

Edelweiss

Active Member
Pentru germinare au nevoie de umezeala si frig, de aceea se recomanda insamantarea in februarie, dupa dezghet. Incoltesc si vara cu conditia sa aiba apa semintele, prin urmare trebuie udate regulat, cel putin aici in Baragan.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Sunt superbe acestea bicolore, iudit!

Îmi sunt dragi şi cele simple, unicolore care au înflorit de aproape o săptămână.
 

alfa

Active Member
Ce frumoase sunt! :eek: :eek: Am semanat si eu in casa in februarie, dar nu mi-a iesit nimic! :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Uau, fetelor, ce frumoase sunt! La mine inca nu s-au deschis boboceii...eu oricum nu am minunatii de-alea bicolore, ca si Iudit :oops:
 

lelia

Well-Known Member
Sunt foarte frumoase ! :visator:
Nici la mine nu au inflorit si nici eu nu am minunatii din astea :oops: dar imi plac toate :visator:
 

Mali_

Member
Vad ca au inceput sa rasara si ale mele din seminte. Asa ca anul viitor ma voi lauda si eu.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dupa cum apar pe la mine prin gradinuta o sa am dubluri........Ce ziceti??Punem de un schimb?? :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
vedem la toamna, deocamdata la mine in gradina am doar 4 tufe mari, toate culoarea ca cea din poza

mai am in schimb o gramada de "puradei" iesiti din seminte :rofl: dar abia anul viitor voi vedea ce flori fac, semintele sunt de la Fixpix :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Iar la mine o parte s-au scuturat şi au apărut primele fructe... lucrează de zor la producţia de seminţe. :wink:
 
Sus