Aquilegia

albela

Active Member
Am cumparat aseara de la sellgros o punga cu 2 bucati de aquilegia ruby port. Arata ca o dalie batuta de un rosu foarte inchis. Cand sa le plantez? Sunt rezistente la frig? Nu stiu nimic de planta asta :oops: .
 

fixpix

Active Member
hey albela. pai e planta care rezista afara iarna. dar in pamant. daca ale tale is cu radacinile libere, as mai stepta o sapt. doua sa fiu sigur ca nu mai vine vreo zapada.
dar imediat ce sunt semna ca iarna CHIAR a trecut, le-as planta afara!
eu am pus in iarna seminte de aqui. rosu cu galben, au germinat si am acuma plantutze cu 5-6 frunzulitze... si io imediat ce se incalzeste le plantez afara, sa prinda vremea asta UMEDA pana nu vine vara cu seceta ei.
sper ca-ti ajuta la ceva raspunsul meu!
Calin
 

fixpix

Active Member
cu pla, albela...

apropo... aqui astea cu flori "batute" care seamana cu daliile cum ziceti voi cred ca sunt "nora barlow".
ca tot din astea am si eu (deocamdata)...desi eu credeam ca am din celelalte... care MIE imi plac mai mult.
 

fixpix

Active Member
daaa.... dar cand le-am luat io, credeam ca is din alea care imi plac.... asa cu petale de 2 culori... adica simple...
dar cum ziceam, acuma am SPER rosu cu mijloc galben.
da pana nu vad florile, nu cred...
si nu stiu daca si infloresc in primul an!

:mrgreen:
 
A

Anonymous

Guest
a vazut cineva prin pepinierele noastre radacini de Aquilegia black...de acelea batute?
plicuri cu semintze?
 
A

Anonymous

Guest
albela a spus:
Am cumparat aseara de la sellgros o punga cu 2 bucati de aquilegia ruby port. Arata ca o dalie batuta de un rosu foarte inchis. Cand sa le plantez? Sunt rezistente la frig? Nu stiu nimic de planta asta :oops: .
caldarushele obisnuite sunt rezistente la frig,sunt perene
am si io una ruby port.......si deocamdata am pus-o intr-un ghiveci mai inalt,astept sa se mai incapzeasca un pic pamantul sa o transplantez
a mea in poza e un frez si am luat-o de la hornbach
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Elf_a a spus:
a vazut cineva prin pepinierele noastre radacini de Aquilegia black...de acelea batute?
plicuri cu semintze?
Anul trecut au fost rizomi la vinzare la Metro.Anul asta nu stiu........
 
Anul trecut am primit un ghiveci cu aceasta floare si am plantat-o in gradina. Azi am vazut ca a dat din pamant, deci a trecut cu bine peste iarna :dans: :dans:
 

albela

Active Member
Inteleg ca doar cele obisnuite sunt rezistante la frig :? . Cele batute cum am cumparat eu or fi mai sensibile? Oricum eu inca nu le plantez ca se anunta frig.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am avut si mai "neobisnuite" :rofl: chiar o "Black" si tot au rezistat .Iarna a fost blinda.
Sunt rezistente la temperaturi joase dar nu la inghet.La -20 trebuie acoperite :D
 
Sus