Aquilegia

andrada2003

Member
Am primit ieri de la o vecina simpatica mai multe tufe de caldaruse cu flori, cu radacini, unele cu pamant (cum le-a scos si femeia din gradina, deh). Problema e ca sunt destul de inalte. Le-am plantat imediat cand le-am primit (pe la 9 dimineata), le-am pus tutori ca se frangeau, le-am udat...dar s-au cam blegit. Adica stau palite, abia se tin de tutori. Florile bineinteles ca s-au ofilit. Acum ma tem tare sa nu le pierd de tot. Le-am udat si aseara, si azi, dar tot pleostite stau. Am vreo sansa sa se prinda???? Atata mi-am dorit...nu se poate sa am ghinion... :( :rugaciune:
 
A

Anonymous

Guest
andrada sa stii ca sunt rezistente,potzi sa tai tijele florale ,or sa se prinda mai ushor si mai redu si din frunze
 
A

Anonymous

Guest
se autoinsamantzeaza singure ,ale mele acu-s tufe
dar am plantat pui toamna,nu vad de ce n-ai putea pune semintze acu,trec fara probleme iarna
 

Mali_

Member
am pus si eu niste seminte de aquilegia in banuti de turba, la caldura, in casa. Din vreo 28 de banuti, de-abia au iesit 3. Oare mai am sanse sa rasara? Oare trebuie folosit alt substrat?
Am mai pus cateva seminte, din alta culoare, tot in minisera, tot in banuti de turba si tot nu dau niciun semn de incoltire.
Are cineva vreun secret pentru ele si e dispus sa ni-l impartaseasca si noua? (in afara de Gabiuta, pentru ca metoda ei de aruncat seminte si iesit plante gramada la mine nu a dat roade niciodata :) )
 

aleynad

Active Member
Moderator
daaaaa
e un secret, Mali, l-am aflat si eu anul asta, dupa ce anul trecut in casa nu mi-a germinat decat 1 samanta :(
Semintele au nevoie de frig pentru a germina.
Asa ca anul acesta am semanat semintele pedeasupra pamantului , in caserole, pe 20 februarie, apoi am lasat caserolele inchise pe terasa, afara timp de 3 saptamani, in frig, neprotejate.
In jur de 10 martie am bagat caserolele in casa, la caldura si le-am pus pe pervaz, deasupra caloriferului. In maxim o saptamana au germinat in proportie de 80 % :petrecere:
 

Mali_

Member
Oare daca le bag acum in frigider, asa cu banutii de turba e prea tarziu? Si sa ii las vreo doua saptamani? Mai am si pliculete cu seminte. Sa le pun asa in frigider, sau sa le seman si pe urma sa le bag? Sau in servetel umed, ca anemonele? :?:
 

aleynad

Active Member
Moderator
:) eu cred ca varianta cea mai usoara e cu tot cu banutii de turba
in felul acesta nu te mai chinui cu ele de 2 ori
eventual daca mai ai seminte inca nepuse, baga-le la frigider :D
 

Mali_

Member
:) Bag tot in frigider. Si banutii de turba cu seminte si semintele din plicuri. Sper sa le ajunga 2 saptamani de frig.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: :eek: :eek: eu ramin cam uimita de ce discutati voi pe aici.....
Dragelor dar asta este o planta careia ii cad semintele pe pamint dupa inflorire si anul urmator iese singurica de aproape ca vrei sa scapi de ea.
Daca vrei fitzoase pui semintele direct in pamint primvara si iti infloresc in acelasi an.....
Ce frigider???Ce banuti??Puneti-le direct in gradina :)
 

Mali_

Member
Gabiuta, esti sigura? Am comandat semintele astea din Marea Britanie si de-aia ma chinuiesc asa cu ele, ca sa nu le pierd. Dar daca tu zici ca merge direct pe pamant, eu merg pe mana ta si maine le arunc pe toate. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mali........nu am stiut ce fel de seminte sunt :( ...nu as vrea sa te induc in eroare si sa spun aiureli.
Am in gradina aquilegii de multe feluri .Unicolore :) ,bicolore,duble sau simple.Le-am aruncat semintele pur si simplu primavara cind pamintul a fost putin mai cald dar NU cind incepuse sa se incalzeasc prea tare afara tocmai ca noptile sa fie mai reci.
Unele au inflorit in acelasi an (nu stiu ce soi erau) altele la doi ani asa cum e normal....... :D
Dar.............fiindca tu ai aceste seminte probabil mai deosebite si ATENTIE :!: doresti sa iti iasa exact culoarea de plic fa cum scrie la carte.
Baga-le la frigider 3 saptamini :? (daca asa trebuie asa faci :mrgreen: ) , pune-le apoi in rasadnite la o temperatura de 18-24 de grade in timpul zilei si NEAPARAT temperatura scazuta pe timp de noapte.Vor germina probabil cam la o luna.
Succes si sunt curioasa rezultatul.
 

Mali_

Member
Offff, mai Gabiuta. Speram sa zici si tu sa le arunc pe pamant ca sigur vor iesi.
Cred ca pana la urma voi face o selectie cu cele mai deosebite, pe care le voi baga la frigider, iar celelalte le pun direct. dar cred ca trebuie sa mai astept pana prin aprilie, nu?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da.Eu asa te-as sfatui, sincer.Insa ai grija sa nu fie nici prea cald.Iar noptile neaparat racoroase bine.
Sunt plante d eumbra.Eu am avut si la soare si au crescut frumos....ce sa zic??Stii cum e?
Plantele se adapteaza si ele citeodata conditiilor pe care le oferi........
Oricum chiar te rog sa mai spui despre stadiul lor.Sunt tare curioasa fiindca eu personal nu am facut niciodata asa :oops:
 

aleynad

Active Member
Moderator
mai, Gabiuta, ale naibii de caldaruse daca mi-au iesit mie in gradina singure :( si peste tot se vaita lumea ca se inmultesc singure si nu mai scapa de ele
eu vreau sa le inmultesc si ele nu vor :suparat:
tot ce am reusit sa inmultesc anul trecut a fost prin divizarea tufei...atat :(
insa in toamna m-a umplut Fixpix de seminte :rofl: acum ca au si germinat umplu in sfarsit gradina de caldaruse :tavalit:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Fewtelor, sunteti teroare! Citind ultimele postari am aflat si eu care-i treaba cu smecherele de caldaruse...Ca eu cand le-am semanat, in gradina, au rasarit doua fire...in schimb ma trezesc in fiecare an ca ies te miri pe unde noi tufe de caldaruse de care mai am...Ca am ajuns de repede-repede le rup tijele cand se trec florile ca sa nu ma trezesc cu plantatie de caldaruse...Deci trecerea semintelor prin iarna e explicatia ca rasar puzderie... :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Super!
E tare frumoasa si gingasa!
Sa ai parte de ea.Eu am niste seminte primite de la Kati (multumesc mult) si vroiam sa va intreb cum sa fac cu ele?Sa le plantez direct in gradina sau in paharele?
:? :?

Multumesc mult.
 
Sus