Aquilegia

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Luminita cind sunt in tufe compacte multicolore sunt foarte frumoase.Pacat ca florile nu dureaza mult.Oricum faptul ca ramin verzi este un cistig pentru o gradina umbrita :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asa se recomanda :) . Dar din cite am mai citit pe aici unii o au pusa in soare si merge. :?
Parca Ghia :?
 

Kati

Active Member
Bineinteles ca merge! Si eu am in gradina si la soare, si la semiintuneric, dar nu intentionat le-am pus asa. Doar ca asa-mi veni :)
Dar trebuie sa va spun fetelor ca, cele care stau in semiumbra dezvolta frunze mari, tije florale foarte inalte, si se vede pe ele ca nu au destula lumina. Deci eu zic ca cel mai bine ar fi un loc unde sa aiba soare macar cateva ore pe zi (2-3), in rest semiumbra. Si inca ceva: florile au culori mai vii la cele care primesc mai mult soare, celelalte par destul de spalacite.
 

ghia_don

Active Member
Ale mele stau in soare de dimineata pina seara si nu sint deloc suparate, chiar le merge foarte bine :D ...
 

albela

Active Member
Si eu ma bucur. Sa te intreb ceva de s-au ingalbenit oare unele frunze, de fapt majoritatea?
 

ghia_don

Active Member
Albela, cred ca e de la stresul calatoriei :wink: ...era deja tufa cind ti-am trimis-o. Daca ar fi fost numai radacina si ar fi fost mai la inceputul primaverii, sigur nu se ingalbeneau frunzele.
Acum, important este ca a inflorit...daca o lasi sa faca seminte se vor scutura si la anul vei avea mai multe plantute.
Au inflorit si ale mele :D
Pe cele semanate le astept sa rasara...cindva :wink: ..
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ale mele sunt rasarite din seminte puse de mine anul trecut si despartite pe "bucatele" in aceasta primavara.Cu toate acestea au reusit sa infloreasca.Si mai astept citeva culori :oops: .
 

fixpix

Active Member
faine gabiutza...
io n-am decat d-alea batute. dar din seminte adunate de la lume am pus in fel care ar trebui sa fie d-astea in doua culori (rosu cu galben).
da ciudat... cred ca am vazut la ele bobocei. nu e cam devreme pentru planta (semintele puse primavara devreme, cred) si prea tarziu in sezon???
LOL... om vedea!
frunzele li-s tare interesante - cam franjurate.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fiindca sunt mici.Pe masura ce cresc se mai transforma si ele.Cind devin tufe deja parca vorbim de altfel de caldaruse.Urmareste-le si o sa vezi. :D
 

fixpix

Active Member
pai asta ziceam. am plantat semintele, au iesit caldaruse, le-am recunoscut imediat dupa forma si culoarea asa mai albastrie a frunzelor...dar acuma pe masura de cresc....li se schimba frunzele... nu sunt ca in pozele tale... asa ca o manutza cu degetele stranse (scuze de comparatia nereusita)...da la ale mele incep sa arate altfel...cum ziceam franjurate... despicate... etc...
pun poze maine ca am!
:p
 

zamfira

Member
Minunate Gabiuta!!! mai ales cele galbene!!
Eu am semanat in primavara un plic de seminte, dar nu a iesit nimic :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Semanat este un termen impropriu :rofl: ......le-am aruncat pur si simplu pe pamint si au iesit.Au fost seminte foarte bune insa si foarte multe.Cred ca am avut vreo trei plicuri ; de la Kertimag .Cind se vor mai "inzdraveni" voi putea da din ele...acum sunt tare firave mititelele :D.Am unele albe batute.Sunt insa asa de mici incit nu am reusit sa le pozez :( .Nu am vazut niciodata si am ramas si eu surprinsa de frumusetea lor :D .Iata niste flori care imi plac tare mult :D
 
Sus