Aporocactus si alti cactusi epifiti

gino

Member
Splendide sunt florile de la Aporocactus flageliformis...si oarecum asemanatoare cu cele de la Zigocactus sau Schlumbergera...
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Felicitări, Sorina! Ce condiţii îi oferi pentru înflorire (unde iernează, unde îl ţii în restul anului?)?

Am şi eu câteva "codiţe de şobolan", dar mai am destul de aşteptat până ar putea să facă flori! :wink: Dar merită aşteptarea! Aşa cum zicea Gino, florile sunt superbe! Iar plantele mature încărcate ce flori sunt mirifice! :visator:
 

dr Cactus

Member
Soare si lumina cat de mult posibil tot timpul anului pentru Aporocactus flagelliformis. E o specie din Mexic.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mulţumesc! V-am şi urmat parţial sfatul... face băi de soare de când a dat primăvara şi am putut -o scoate în coridorul închis şi de când a venit vremea mai bună e afară unde va avea muuulte ore de soare pe zi. Iarna însă şi-a petrecut-o în casă, în cameră neîncălzită, dar luminată şi uneori însorită. N-am îndrăznit s-o izolez în pivniţă, fiind foarte mică. :D
 

helisananca

Member
daca il scot afara pe pervazul din exterior???pateste ceva daca il ploua???am vazut genul asta la Muzeul Satului si erau tinuti afara in ghivece! Am vazut in pozele voastre ca au o culoare mai inchisa,ai mei sunt verzi verzi si cresc ,se lungesc :) da eu rup mereu ce creste prea lung si il bag in ghiveci la loc si se prinde imediat...insa as vrea ca si a mei sa infloreasca deci ii pot tine afara?
 

helisananca

Member
gata si ai mei stau afara de atunci si am observat ca au inceput sa isi schimbe culoarea ,devine mai inchisa nu mai par asa stafidii :) e semn ca le place
 

whoz_ella

Member
Buna sa va fie inima fete si baieti....
Am si eu o mica intrebare...
Sunt de mai multe culori? Are cineva suficient de multi incat sa-mi doneze/vanda si mie cateva moate sau un smoc din fiecare culoare?Sunt atat de haiosi asa ca niste carnaciori ca taaare-mi vine si mie cheful sa am cateva ghivece.
Oricum am degetele pline de tepi acuma asa ca unul in plus nu face rau :)
 

helisananca

Member
eu am decat un singur ghiveci pe care tot il populez cum noi lastari rupti..cum se vor mai inmulti mai mult iti voi da cu cea mai mare placere.eu habar nu am de care este ,prietenul mu a aventi cu 3 lastari intr-o zi (lastari=a vazut in ghiveci la cineva , a rupt si el ca se gandea la mine ca nu am si mi-a adus :rofl: )cum or sa mai creasca esti prima :D
 
Sus