Aporocactus si alti cactusi epifiti

fixpix

Active Member
daaaa....
unde gasim niste sponsori generosi sa ne trimita cam o luna pe vreo insula exotica???
eu unu m-as auto-voluntaria! daca exista asa ceva!
:evil:
totul... bineinteles in numele stiintei :mrgreen:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
De vreo lună am pus mâna pe trei "cozi de şobolan" pe care le-am plantat după vreo zi-două şi nu le-am mai băgat in seamă. Nu mică mi-a fost mirarea să constat că de mai bine de o săptămână le-a apucat hărnicia :D
 

oana_oana

Member
Am si eu "cozi de soarec" dar nu au inflorit niciodata. Cred ca le am de 3-4 ani si s-au indesit mult, dar nimic. Ce culori au florile facute de ei si ce le place?
 

marean

Active Member
Eu stiu ca tipul asta de cactus nu e foarte pretentios .
Ii place mult soarele , pamant bine drenat ,cu nisip , udari potrivite cu temperatura si insolatia de care beneficiaza .
Florile sunt ciclam si sunt lunguiete ca aspect :wink: .
Multa bafta,mai astepta sfaturi,eu nu il mai am de ani buni,se facuse prea curgator pt pervazul meu :mrgreen: .
 

marean

Active Member
Pai cactusilor le place soarele in cap ,asta e si secretul infloririi :wink: . Mai incearca sa le gasesti un loc potrivit, , rasplata e pe masura !
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
oana_oana a spus:
Am si eu "cozi de soarec" dar nu au inflorit niciodata. Cred ca le am de 3-4 ani si s-au indesit mult, dar nimic. Ce culori au florile facute de ei si ce le place?
Oana, florile sunt minunate! Uite aici: http://www.hamfist.co.uk/images/aporocactus.jpg

Eu am primit fragmentele de aporocactus flagelliformis din vecini. Acolo l-am văzut anul trecut înflorit... o splendoare. Din păcate nu am poze. Îţi pot zice că nu îl ţine în soare. Stă atârnat afară, într-un chioşc spre care bate soarele doar dimineaţa. În schimb iarna i-a acordat tratamentul specific cactuşilor: depozitat în pivniţă (la vreo 10 grade) şi fără strop de apă. (Tot aşa a făcut şi cu epi roşu şi cu cel gălbui şi anul acesta i-au înflorit splendid!) Ăsta bănuiesc că e secretul: repausul pe timp de iarnă, care stimulează înflorirea.

Până voi putea experimenta cu al meu va mai trece o vreme. Am constatat cel puţin că se prinde uşor şi a început să dea lăstari.
 

IULIA

Active Member
la noapte imi infloreste selenicereus grandiflorus.

va pun 3 poze de pe net, nu am timp de altceva.
E DE VIS !

si imensa floareaaaaaaaaaaaa.
 

IULIA

Active Member
aaaa, denumirea exacta este si queen of the night !

si nu stiam de ce le merge asa de bine selenicereusilor si ephypillumilor si...
daca sint orhidee la cactusime ! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

IULIA

Active Member
a inflorit azi-noapte la mine, la ora 12 noaptea a avut perioada maxima de deschidere.
poze acum despre filmul INFLORIRII:










va place?
 

magda

Active Member
Moderator
extraordinar ! am si eu de vreo 2 ani si nici o floare nu a facut. Al tau ce varsta are ?
 

IULIA

Active Member
eee, te asteptam sa vad ce zici.
bunaaaa.
eu il am de 10 ani aproape, dar avea ceva si inainte...vreo 4-5 cred. :D
 

magda

Active Member
Moderator
si e la prima inflorire ? :? ooooo cat mai am de asteptat in cazul asta....
 

IULIA

Active Member
la PRIMA.
sincer, vroiam sa il fac avion, da am mai aminat momentul din lipsa de timp.
se pare ca de data asta a functionat treaba cu ..."te arunc daca nu faci flori" si la mine. :D
eu il tineam pt portaltoi. :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

sorina

Active Member
Iulia , este SUPERB :visator: :visator: :visator: de fapt n-am cuvinte sa zic cit de frumos este . Imi vine sa-mi lipesc ochii de monitor . :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: La mai multe infloriri iti doresc :wink:
 
Sus