Aporocactus si alti cactusi epifiti

fixpix

Active Member
hello...

pentru cei impatimiti de cactusi din astia care curg de sus in jos (este vreun termen stiintific???)
iata ce link am gasit cu sute de poze... eu unu am ramas paff!

eu nu prea is fan al cactusilor/suculentelor de genu asta desi acasa am si eu unu - o epyphillum oxypetalum... care sper ca anu asta sa faca si ceva flori!

http://www.cristoalmeria.com

spalati-va ochisorii...ca unele chiar is superbe!

CALIN
 

rodica05

Member
Te referi la cactusii epifiti (un fel de orhi-cactusi). Sunt foarte frumosi si foarte 'colorati'. Sunt indicati pentru apartamentele cu orientare nordica, neavand nevoie de foarte mult soare.
Succes in procurarea lor, Calin! :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu care de ani de zile ma straduiesc cu Epy va spun sincer ca nu sunt plante de apartament. Cresc nebunesc de repede, necesita spatiu generos si pe perioada calda a anului vor sa stea afara. Cateva ore de soare dimineata le prinde bine. Ii face vigurosi.
 

fixpix

Active Member
sorina, al meu e de la o tipa din america. onalee si mai nu stiu cum.
a crescut mare!!!
dar inca nu a inflorit, si zic ca din cauza ghiv. mare.
am dat din el unu mai micutz... si cica a inflorit destul de frumos.... flori albe, mari.

:((

mie unu mi-ar prinde bine,. ca is pe nord...dar nu imi plac in mod special. le trebuie spatiu intr-adevar,... ca tre pusi undeva sus...ca de ii tii pe jos si cresc in sus... nu arata nicicum...chiar daca le pui betze...

da cu epy ala e alta treaba, l-am vazut in taiwan si arata deocamdata bine. chiar SPER ca vara asta sa infloreasca.

:)

PS.... ei angela, nu intri tu in boala doar la niste poze!!!
n-ai fo vaccinata in copilarie???
ca io cre ca da!

:)
 

angela draganoiu

Active Member
pai am fost eu vaccinata in copilarie de gripa, varsat de vant si alte boli ale copilariei numai ca mama n-a stiut ce boala o sa dea peste mine mai tirziu sa ma vaccineze preventiv . iar sotul meu nu gaseste leac cu toate ca se plinge ca i-am umplut casa de "buruienoase' :)
iar cind vad astfel de frumuseti ma apuca ......... asa cu gidilici pe la degetzele :rofl:
 

angela draganoiu

Active Member
ei lasa ca nu esti tu de vina tu doar ai rascolit .......... boala asta e mai veche si nu se vindeca nici cu medicamente straine :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sunt foarte frumosi dar eu m-am vaccinat cu............ne-simtire.Adica,pre limba tutulora :rofl: nu mai simtez decit un gust placut in gura cind salivez uitindu-ma la frumuseti.Siiiiiiiiiiiiiiiiii............ numai atit :twisted:
Ca sa nu mai zic ca aporocarpus am si eu un ghiveci plin :wink:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu prea intru io pe aici,dar acum daca tot am intrat....unu din asta Criptocereus anthonianus,as gazdui si io cu drag!
 

karmenutza

Member
Mie Aporocactus Flagelliformis imi place cel mai mult! M-am indragostit de el de tot! :visator:
Parca spuneati ceva...? pe la "furnizori", de furnizori de cactusi si suculente? 8)
 

sorina

Active Member
karmenutza a spus:
Mie Aporocactus Flagelliformis imi place cel mai mult! M-am indragostit de el de tot! :visator:
Parca spuneati ceva...? pe la "furnizori", de furnizori de cactusi si suculente? 8)
Cit de muuuuult iti doresti unul ???????
 

karmenutza

Member
Muuulttt!!! (aici: emoticon cu ala care arata cu bratele distanta de la pamant la Luna :) )
Ai vreo "sursa", l-ai vazut pe la vreun furnizor pe la noi?
Imi place raaau de tot de el! Superb!
 
Sus