Anthurium

angela draganoiu

Active Member
cu ceva timp in urma un coleg a cumparat un anturium superb si, pt ca (zicea el) l-a tinut in curent, a spus ca i se usuca frunzele si florile. l-a adus la birou la caldura, dupa o saptamina i-am pus un pic de apa pt ca mi se parea ca are nevoie si cu toata caldura continua sa i se usuce frunzele atunci l-am scos din ghiveci si ........... surpriza avea un amestec din care efectiv curgea apa. avea ceva similar cu cel de la orhidea mea. adica special facut sa retina apa si sa se usuce foarte greu. i-am schimbat pamintul si sper sa-si revina. nu va spun ca mare parte din radacini erau putrezite.
ceea ce vreau sa va spun este ca dupa ce cumparati o planta de import s-o scoateti urgent din ghiveci si sa va uitati bine sa vedeti in ce fel de amestec a fost pusa. eventual sa-l inlocuiti pt ca producatorii fac in asa fel incit plantele sa nu moara la transport si nici o perioada oarecare dupa ce ajunge la cumparator care, nestiind, uda planta in continuare fara sa stia ca de fapt planta are apa.
 

dianatm

Member
Ajutooor!
Nu stiu daca a-ti avut si voi acceasi problema la anthurium sau la alta planta, dar la mine este al treile anthurium care da sa moara subit, adica i se inegresc florile si frunzele si intr-un final moare, i-am schimbat pamantul, l-am dat cu mospilan apoi am incercat si un insecticid am crezut ca poate are paianjeni si nu ii vad eu, dar tot asa face nici o schimbare.
Nici o alta floare nu imi prezinta aceste simtome, doar toti anthurimii pe rand, dupa ce moare unul trece la altul si culmea nici macar nu sunt unii langa altii, ba mai mult unul e chiar in alta camera.
Din 7 plante mai am 3 una este pe moarte iar 2 inca nu prezinta semne de imbolnavire dar asa a fost si cel care acum e pe gata dintr-o data a inceput sa se negreasca.
Va rog dati-mi sugestii ce ar putea fii, nu as vrea sa ii pierd si pe cei care ii mai am, o sa revin si cu poze.
 

dianatm

Member
Nu tocmai asta este ca nu au suferit nici o schimbare nici macar curent nu avea de unde sa ii traga, de aceea nu inteleg de la ce se comporta asa, fug sa il pozez.
 

IULIA

Active Member
e de rau. :(
schimba pamintul. ceva i-a ars din interior. nu stiu ce pamint ai folosit.
am patit si eu la unul. cred ca si stagna apa in el.
spor.
aaa, ce au pus pe pamint? ce sint bobitzele alea caramizii?
 

dianatm

Member
Pamnatul l-am schimbat a fost primul lucru care l-am facut cand am vazut ca ceva nu e in regula cu el, am luat pamant Flomiro, de care folosesc aproape la toate plantele, deci nu poate fi de vina pamantul deoarece alte plante nu au nimic, cand am schimbat pamantul am verificat si radacinle care erau foarte bine, acele bilute caramizii sunt bile de argila care absorb apa si o redau treptat, nu erau in pamant le-am cumparat separat le folosesc la mai multe plante si le place foarte mult.
 
D

dyayzh

Guest
Arata excelent anthuriumul meu acum. Dar au fost 5 "decese" de plante deosebite, sa invat ce ii prieste :cry:
 

claudia_s

Member
dyayzh spune-mi ce ai invatat din aceste pierderi, sa nu trec si eu prin asa momente. Am si eu unul care l-am primit cam in urma cu 6 luni si sincer se cam chinuie.
 

cory_helen

Active Member
mi-am luat un anthurium rosu de la florarie... i-am facut poze, dar o sa le pun zilele urmatoare...

am auzit de la cineva ca exista o varietate cu flori grena... o sa ia o prietena din asta si o sa am si eu in primavara...

de abia astept... ma uit la ea mereu... ar trebui sa o pulverizez cu apa pe frunze?
 

albela

Active Member
Nuuu. Lasa-l in pace. Lumina buna dar indirecta, udat o data pe sapatamana. Cam atat ii trebuie.
 

cory_helen

Active Member
mersi mult, am vazut ca nici prea udata nu-i place... il las in ale lui... bine ca stiu...

ingrasamant vrea o data la 2 sapt sau mai bine nu?

mersi frumos ptr raspunsuri... :D
 

v.cristina

Active Member
cory arata tare bine pare foarte sanatos
la al meu zici ca a venit toamna ....i s-au maronit niste frunze :cry: :cry: si arata tare inestetic
cred ca nu i place ceva si nu pot sa inteleg ce

felicitari pentru floricica!!
 

cory_helen

Active Member
al meu este pus pe calorifer pe o placa de gresie... numai seara dau drumul la caldura, ziua este oprita...

nu-l ud deloc, doar stropesc un pic substratul... este inradacinat in turba de la florarie...

nu-l uda deloc si poate isi revine... imi place mult floarea lui... abia la primavara il voi transplanta...

ai grija de el... :D
 

angela draganoiu

Active Member
Cory cind il vei transplanta sa ai in vedere un ghiveci doar cu un numar mai mare pt ca anturiumului, ca si alte citeva, ii place la inghesuiala si asa face flori. iti spun din experienta. eu l-am pus intr-un ghiveci foarte mare si acum ma rog de el sa faca flori.
 

adinal

Member
Fetelor,
Duminica trecuta am capatat cu un anthurium :petrecere:. Va spuneam eu ca mi se pare foooarteee pretentioasa planta asta si, ca urmare, am despartit-o in doua. Jumate a ramas acasa, jumate a mers la serviciu. Vreau sa vad unde ii merge mai bine. La serviciu am fereastra orientata spre nord, acasa e spre vest. O sa incerc sa le ud rar si sa nu le mut. Pot sa le pun "mancare" (Vitaflora) in pamant acum dupa mutare sau e suficient sa le stropesc pe frunze cu solutia preparata?
 

asarmes

Member
imi poate spune cineva ce probleme am cu acest anthurium?
s-ar putea sa-l ud aiurea- prea des, prea rar, eu verific pamantul, dar cred ca deja nu mai stiu cum sa-l ud si poate ii fac mai mult rau acum. cand se usuca frunzele si se sfarama, cand se moaie frunzele si parca le vad ca au apa in ele.

nu stiu daca se mai poate salva - era de un roz foarte frumos. oare as putea sa-l inmultesc cumva din frunze/ radacini - zic si eu - daca nu mai are scapare?

planta o vedeti aici http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... hpV_ph.jpg
 

angela draganoiu

Active Member
dupa cum arata cred ca planta ta a avut prea multa apa. ar trebui sa-l scoti din pamintul ala si sa-l replantezi intr-un pamint, vezi ca ii trebuie de acidofile, uscat si sa nu-l mai uzi o vreme. vezi daca radacinile sint in regula si apoi in alt pamint. ai grija sa nu schimbi ghiveciul cu unul mai mare ci lasa-l acolo.
 

asarmes

Member
Multumesc, angela.

o sa-l schimb. nu stiu daca pe la noi gasesc pamnat de acidofile. daca nu o sa incerc ca si pana acum cu pamant de flori. eu asa am pus la toate florile si peste vara, inclusiv anthurim - si le-a mers extraordinar. chiar ma gandeam ca poate din cauza ca au crescut foarte tare - absolut toate - sa fie acum e perioada de repaus sau recuperare? mersi
 
Sus