Anthurium

angela draganoiu

Active Member
Cristina sa te bucuri de el ca e foarte frumos. ai grija sa te speli bine pe miini dupa ce umbli cu el pt ca mai multe parti ale anturiumului sint toxice.
in general ii place la caldurica, la lumina multa si ii cam place sa bea (apa) iar ingrasamint ii trebuie, vara, la 2 saptamini. smecheria cu el este ca tre' sa stea la inghesuiala ca sa infloreasca, adica sa nu-l muti prea repede in ghiveci mai mare.
si mai e ceva nu ii prea place sa fie mutat de colo colo prin casa. in rest e o planta minunata care te incinta cu florile ei.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Stai linistita ca nu te iriti pe piele doar ca pui mana pe planta. Devine toxica daca este inghitita sau daca atingi seva. Nu mi se pare ca are cine stie ce seva si nici ca este mai otravitor decat alte plante.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asa e nu-i place mutarea dintr-un loc in altul.Al meu saracutu stagneaza cam de multisor fiindca atit l-am fitiit :( De fapt nici acum nu i-am gasit locul definitiv :oops: .De asta nici nu astept flori d ela el anul asta :) .
 

angela draganoiu

Active Member
Gabi ii trebuie caldura si lumina multa insa nu soare direct, ii cam place apa, ii trebuie ingrasamint si nu trebuie un ghiveci mare pt ca si el ca si violetele si spatyphillum trebuie sa fie inghesuit in ghiveci ca sa infloreasca. m-am prins mai tirziu ca il am de 2-3 ani si mi-a facut o singura floare. acum are si un pui si pare sa aibe o floare dar ......... nu zic nimic pina nu o vad. mai am unul pitic care sta intr-un ghiveci de violete si face flori intr-un de cind l-am primit de la Cornelia, insa nici nu l-am mutat din locul lui.
 

IULIA

Active Member
ai mei fac flori, chiar daca nu sint inghesuiti. singura probl este ca florile nu mai sint asa de mari cum erau cind am cumparat plantele.
si am si despartit tufele.
am rosu, tricolor si somon. inflorit acum cel somon. eu nu ii tin la caldura iarna. adica in balcon am max 17 grade, si asta dak nu e frig afara ca dak este am 13. si sint bine, nu le mai pun multa apa.
 

angela draganoiu

Active Member
cum am mai spus am 2 un pitic care sta in camera fiicei mele deci la caldurica si face flori mereu si unul mare care sta in balcon, unde iarna sint cam 18 grade (cind nu e frig afara, cind e am cam 15 grade) dar nu face flori pt ca l-am pus intr-un ghiveci prea mare. de cind l-am primit a facut numai o floare si asta in 2 sau 3 ani.
 

blueheart_d

Member
am primit si eu azi un anthurium, dar pistilul florii (sau cum s-o numi partea galbena din mijlocul florii) nu e drept in sensul ca prezinta parca niste umflaturi, dar mai mult la florile care par mai batranele. sa fie oare ceva normal, sau este afectat de ceva?
 

tombocu

New Member
buna ziua, mi-am cumparat un Anthurium rosu si petiolulul unor flori prezinta niste umflaturi, e normal sa arate asa pana se dezvolta floarea sau este vb. de o boala? Va multumesc!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca planta ta nu da semne ca ar avea vreo problema e posibil ca acele umflaturi sa nu reprezinte vreun un risc.

Da Blue, toate plantele se pot inmulti si prin seminte.
 
D

dyayzh

Guest
Am vazut anthurium cu floarea in picatele colorate in 4-5 culori :D E tare interesant. Eu am cumparat, sa mai incerc inca o data, un anthurium rosu :wink:
 

IULIA

Active Member
eu am vazut acum cu flori gen flacara, adica triunghiulare ff ascutite, mov, alb cu roz, negru, portocaliu.
cinstit, nu am mai luat. dar imi plac, am 3. alb cu verde, rosu si somon.
cel rosu, culmea, e cel mai pretentios.
 

angela draganoiu

Active Member
tombocu a spus:
buna ziua, mi-am cumparat un Anthurium rosu si petiolulul unor flori prezinta niste umflaturi, e normal sa arate asa pana se dezvolta floarea sau este vb. de o boala? Va multumesc!
acele umflaturi sint specifice anturiumului. si ai mei le au, sint mai evindente la cel pitic.
 
D

dyayzh

Guest
Dragele mele, mie mi-au murit vre-o 4 anthuriumi minunati si niste culori ....pana am invatat cat de cat sa-i ingrijesc. Si se pare ca am reusit sa-i multumesc prin udare putina, lumina fara nici o raza de soare direct si ...iubire :D
 
D

dyayzh

Guest
Foarte frumosi....cel putin tricolorul imi aminteste de cel udat excesiv de mine si deci, pierdut :cry:
Sa te tot bucure de flori :D
 

IULIA

Active Member
si ce mai pui ca cel tricolor are si 1 metru inaltime. cu tot cu ghiveci. e mareee ! si floarea are forma de flacara. bravo Sorina.
 

marean

Active Member
Sunt foarte frumosi,mai deosebit e tricolorul (si nu al natiunii :mrgreen: ),are un amestec pastelat tare atractiv,felicitari !
 
D

dyayzh

Guest
Poate sunt subiectiva, dar, din cele 5 culori de anthurium pe care le-am avut, cel "flamingo", rosu pur, mi se pare cel mai spectaculos. Cand ajunge mare...e un vis si prin floari si prin frunze.
 
Sus