Anthurium

bibimiry

New Member
Re: puii

Buna, eu astept cuminte ...indiferent cat dureaza daca poti sa-mi dai si mie un lastarel.... eu am Spathiphyllum si mic si mare daca doresti cu mare drag iti ofer ...pup :wink:
 
D

dyayzh

Guest
minunate flori..al meu e inca mic, cat am de asteptat sa-mi faca flori asa mari si minunate???
cum se desparte un anthurium??????ca cel tricolor e cam des:)
 

dianatm

Member
Sa va mai arat inca unul, care l-am cumparat din florarie neinflorit si florareasa mi-a spus ca este galben :shock: , oricum e frumos si asa


Iar asta l-am luat de la expozitie
este o varietate cu floare mai micuta dar frumoasa, se numeste anthurium "Pico Bello".
 

cornelia

Fondator
Membru staff
carmenn a spus:
cel rosu cum se numeste? nu apare in poza, dar eu am unul care face flori rosu puternic...

Sunt multe varietati cu floare rosie, nu doar una. Deci, nu stiu ce sa-ti raspund.
 

dana_m

Member
Superbe flori, deosebite. Nu degeaba li se mai spune si paleta pictorului. Sa va traiasca si sa va bucurati de frumusetea florilor lor. Chiar deosebiti anthuriumii gasiti de Cornelia. Nu am vazut asa culori pana acum.
 
D

dyayzh

Guest
Anthurium-ului meu tricolor tot i se usuca frunzele. I-am schimbat pamantul...nimic..tot galbene si galbene..l-am scos si l-am pus in apa...ce sa fac sa nu-l pierd????
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu agreaza atata apa. Eu cred ca e vorba tocmai de o dereglare de udare. Am patit si eu ceva similar. Acum planta e la recuperare. Sa vedem ce iese.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am taiat toate uscaturile, am schimbat pamantul, ghiveci un pic mai mic si udare mai rara. Temperatura mai scazuta cu cateva grade.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu am avut unul care a murit tot de prea multa apa................
Acum am un pui caruia ii merge bine :D dar cu stropire mai mult pe frunze si apa numai in farfurioara.Si asta destul de rar.Cind vad ca i se usuca pamintul.
 

sicamin

Member
Dyayzh ,aveam pregatita aceeasi intrebare referitor la anthuryum . Dar eu am trei plante si de marimi diferite care au frunzele ingalbenite. Desi una alba are si boboci cred ca trebuie sa le trec la recuperare.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Problemele de udare sunt de obicei asociate cu temperatura. Credem ca daca avem o planta matura va consuma tot atata apa cum ne-am obisnuit si daca a scazut temperatura cu cateva grade. De fapt, unele plante sunt receptive la cele mai sensibile schimbari de genul asta.
 

oana_oana

Member
si eu am avut probleme asemanatoare cu anthurium-ul.
l-am adus acasa si se usca pe zi ce trecea. l-am pus la lumina[aproape de fereastra], dar nu cu soare direct si inca ceva..este sensibil la curent. aveti grija la aerisit. acum s-a pus pe picioare. bafta!
 

camic

Member
Anthuriumul meu are 1 an si jumatate de cand e la mine. Initial a avut doua radacini....asa a fost din florarie...si de fiecare data cand face una din plante o floare face si cealalta...parca sunt gemene :D . In toamna am luat 3 puiuti de la ele si la cine le-am dat au spus ca le-au facut deja floricele.
Eu am plimbat ghiveciul meu prin toata casa, iar peste vara a stat pe balcon...i-a priit oriunde am pus-o.
Asa arata acum adusa in casa de 2 saptamani:

 

angela draganoiu

Active Member
am si eu unul dar nu e atit de frumos ca al tau Camic. al meu are cca 2 ani si are doar citeva frunze in tot timpul asta a facut doar o floare. am cam gresit cu el ca sta intr-un ghiveci cam mare.
intrebare : as putea sa-i schimb pamintul acum si sa pun din cel pt azalee amestecat cu nisip ? sa-l pun intr-un ghiveci mai mic oare s-o supara ?
mai am unul pitic care e tare harnicut are mereu cite o floricica. Cornelia ce crezi sa-i schimb si lui ghiveciul cu unul mai maricut ?
 

dianatm

Member
Eu am o adevarata colecti de anthurium si acum aproape toti sunt infloriti.
Pot sa va spun ca nu le dau foarte mare atentie si asta le place , cand ii bibileam toata ziua parca nu erau asa frumosi ca acum. Cu apa intradevar nu le place prea multa eu le pun cand este uscat pamantul, cam o data pe saptamana, iarna si de doua ori vara.
Le place la inghesuiala, nu exagerati cu ghivece mari si mai ales mai multe plante intr-un ghiveci arata mult mai bine si le si place. Si eu acum in toamna le-am schimbat pamantul, unii aveau si 2 ani de cand nu umblasem la ei, le-am pus pamant acid de la flomiro neamestecat cu nimic, vad ca le place foarte mult ca au inceput toti sa faca frori si frunze noi.
Tot din experienta pot sa va spun ca difera si de la specie la specie, eu am mai multe feluri de anthurim si cel mai harnicut este unul mijlociu, asta de asta primavara e din floare in floare, cum se usuca una apare alta , din martie a fost tot timpul inflorit.
Ceilalti alb, tricolor, roz de talie mai mare merg mai incet dar si ei acum au cel putin 2 flori.
Dyayzh nu il tine prea mult in apa ca nu ii place o sa ii putrezeasca radacinile si oricum iei iarna isi mai pierd frunzele si de la dereglarile de temperatura, iti recomand sa il pui in pamant acid si sa il uzi numai cand se usuca pamantul, cam o data la saptamana.
Cam asta pot sa va spun eu din experienta mea si sunt niste flori foarte speciale prin faptul ca sunt foarte durabile.
 
D

dyayzh

Guest
Multumesc mult pentru sfaturi...o sa fac tot posibilul sa-l salvez.
 

oana_oana

Member
am si eu o intrebare... anthuriumul pitic ramane la aceeiasi inaltime?? sau se va dezvolta??? am unul pitic rosu care s-a indesit si cam atat.
 
Sus