Anthurium

dianatm

Member
Este un anthurium pitic , pitic care are cam 15 cm inaltine si creste mai mult in tufa decat in inaltime, are niste flori si frunze un pic mai mari decat unghia de la degetul mare. Eu am unul asa care are un an si sa facut o mica tufa dar pe inaltime nu a depasit 15cm.
Mai este unul mijlociu care are floare si frunzele cam cat palma de la mana fara degete, care creste pe inaltime, cum ii apar frunze noi la baza ii se raresc cele care le are(se usuca), dar nu inainteaza foarte vertiginos si pe tulpina se formeaza alti pui care il face sa arate mai frumos si creste destul de incet in inaltime.
 

carmenn

Member
uau, exista anthurium pitic??
asta chiar tb sa fie o minunatie....
nu aveti poze, sa ne incantam si noi privirile?
eu am unul normal rosu, de iarna trecuta...de atunci are flori intr-una...
i-am luat un pui dar inca nu are floare...
 

angela draganoiu

Active Member
si eu am un anturium pitic. creste cum a spus Diana pe inaltime si mai degraba e mediu. are acum cam 20 cm face multe flori si are chiar si un pui, eu l-am botezat "piticul". sta intr-un ghiveci de cca 13 cm diametru, il ud, cu apa "de turba", cind are pamintul uscat, ii sterg frunzele cu o cirpa moale umeda si nu l-am mutat din locul in care l-am pus prima data.
am vrut sa pun o poza dar photobuket e in revizie. cu prima ocazie vi-l arat.
 

Bianca S

New Member
Salut la toata lumea!
Am vazut plantele - anthurim ale voastre si sunt minunate. Sa va traiasca si sa va bucurati de iei.
Am si eu doi anthurium diferiti si de unul dintre ei nu sunt deloc multumita.(al doilea)


Il am de aprope 1 an. Cand l-am cumparat avea 2 flori si dupa ce florile au trecut, altele nici ca au mai dat.
De curand (cca 2 sapt.) i-a dat o frunza noua (cea deschisa la culoare) si atat. Stie cineva ce ar trebui sa-i fac?
 

Bianca S

New Member
Multumesc pt. urari! Al doilea este anthurium ca l-am luat cu 2 flori anul trecut. Imi pare rau ca nu am poze sa va arat cum era floarea :(, dar am vazut ceva asemanator la Camelia din Tg. Mures. (rosu si cu frunza lunguiata). Camelia spune-mi terog cum ii ingrijeste de sunt asa frumosi si iti infloresc?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pe Camelia n-am mai vazut-o de ceva vreme.

Cred ca secretul cu Anthurium este sa fie udat echilibrat, ferit de curenti si de temperaturile extreme.
 

Bianca S

New Member
Multumesc Cornelia! De udat o ud echilibrat, dar cred ca s-ar putea sa fie curentii de vina. Este pus pe balcon si mai deschid din cand in cand geamul. O sa-l mut de acolo intr-un loc mai ferit.
 

angela draganoiu

Active Member
ii cam place caldurica. si eu il am pe balconul inchis dar il voi muta in casa.
mai am unul mic dar pe care il tin in casa de cind l-am primit. sta la o fereastra la rasarit si la caldurica si face flori mereu, e tare harnicut piticul meu.
 

carmenn

Member
Anul trecut in iarna am desprins un pui cu 2 frunze medii de langa anthuriumul planta mare.
Acum, la aproape un an de atunci, puiul meu se dezvolta un ciudat. A ramas doar cu o frunza medie ( 10-11 cm ), si a facut frunze noi, 3 la numar deocamdata, insa mici , de 2 cm.
E posibil ca puiul sa se fi transformat in athurium pitic?
Sau asta e stilul lui de evolutie?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iarna mai ales planta are o dezvoltare foarte lenta.Asa ca deocamdata nu trebuie sa-ti faci griji..........
 

christina_milea

New Member
Am primit si eu un Anthurium acum cateva saptamani si vad ca inca se comporta bine.... Mi-ar placea sa reziste,ca are un colorit foarte frumos. Ii pun apa doar in tavita si isi trage ea cat vrea...
 
Sus