Anemone

lelia

Well-Known Member
E foarte frumoasa !

Mai bne iti cumperi alti cromi si ii plantezi in primavara .Dupa cum vezi, cei din gradina ta au intrat in vegetatie ,trebuiau scosi in vara cand au fost in repaus .
 

Dea

Active Member
Multumesc lelia! :D

Ideea este ca anemonele mele nu au fost deloc in repaus de prin luna mai cand au inceput sa apara ( fiind plantate prin aprilie ) si pana acum, tot in vegetatie si tot cu flori.
Am citit ca rezistenta rizomilor la temperaturile de sub 0 grade, depinde de specia din care fac parte si tare mi-e ca acestia adusi din Olanda nu prea au legatura cu specia in cauza.

Povestea cu mutatul in ghiveci, ma tenteaza in continuare, sa vad cand ajung diseara acasa :) :gandit: Daca nu le va merge bine, le voi trece usor in repaos si voi scoate rizomii, pe care intentionez sa-i pastrez intr-o cutie cu nisip, tinuta la un loc mai uscat si racoros.
 
Am si eu o intrebare... am plantat acum vreo 2 saptamani niste anemone ( pe plic scria ca se pot planta toamna). Eu am crezut ca vor hiberna pana la primavara. Cand colo, surpriza! Azi am vazut ca au inceput sa creasca. Au deja cateva frunzulite si multe care incearca sa iasa la suprafata. Ce sa fac cu ele?? Rezista iarna afara? Sau...le-am pierdut?
 

ghia_don

Active Member
Las-le in pace, ca nu patesc nimic...frunzele vor sta verzi iarna, iar in primavara devreme vor inflori..
 

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboase de gradina

Cer si eu ajutor la cei cunoscatori ;am primit un plic cu 20 bulbisori( cam uscati) de anemone;i-am plantat in gradina cate doi la un loc,gandind la siguranta ca va iesi macar unul.As dori sa stiu daca toti bulbisorii inainte de plantare sunt asa si nu trebuiesc pusi la umflat inainte de semanat( am aflat de la o persoana ca asa ar fi trebuit sa procedez).Multumesc pentru ajutor
 

kerkyra

Well-Known Member
Am si eu o punguta cu bulbi de anemone, tot uscati (asa i-am vazut pe toti) si am citit ca ar trebui tinuti in apa 24 ore inainte de plantare.
 

anette_b

Member
Re: plante ierboase de gradina

popescu gp a spus:
Cer si eu ajutor la cei cunoscatori ;am primit un plic cu 20 bulbisori( cam uscati) de anemone;i-am plantat in gradina cate doi la un loc,gandind la siguranta ca va iesi macar unul.As dori sa stiu daca toti bulbisorii inainte de plantare sunt asa si nu trebuiesc pusi la umflat inainte de semanat( am aflat de la o persoana ca asa ar fi trebuit sa procedez).Multumesc pentru ajutor
asa sunt toti , uscati.
eu asm trimis la tzara si tata i-a plantat si au rasarit toti. da , se recomanda sa fie tinuti in apa dar cred ca daca sunt plantati toamna au timp sa traga apa pana in primavara.
 

kerkyra

Well-Known Member
Am plantat acum vreo luna doua plicuri de bulbi de anemone, rosii si batute amestec, fara a-i tine in apa in prealabil. Nu a rasarit nimic, ma gandesc ca stau in hibernare si ies la primavara. Totusi vad ca la cineva au rasarit si inteleg ca pot sta verzi peste iarna. Ce sa cred despre ai mei, daca nu vad nimic? Ca au sucombat, ca rasar la primavara? :?
 

anette_b

Member
poate nu a fost pamantul suficient de umed. nici ai mei nu au scos frunze toamna dar primavara au inflorit.
 

miki70

Active Member
Nu cred ca este obligatoriu sa-i vezi acum , eu am bulbi pusi in primavara care au facut flori si acum nu se vad.
 

miki70

Active Member
kerkyra a spus:
Asta vroiam sa aud, ca nu au nimic grav daca nu au rasarit si vor invia in primavara :D
Acum fac nani, e normal sa nu se vada, e anormal sa fi rasarit. Bulbii sufereau si aveau o inflorire mai slaba la anul.
Eu inca nu i-am pus, daca vad o zi calduroasa si nu e mocirla afara ii pun si eu. Atunci o sa sap zona unde sunt si ceilalti pentru ca vreau sa-i amestec si o sa te anunt in ce faza sunt cei plantati in primavara.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da' macar sunt, ale mele n-au mai rasarit :( Cred ca renunt definitiv, cu anemonele nu-mi merge de nici un fel :(
 

anette_b

Member
nu am poze dar anemonele de la tzara au inflorit in al doilea an consecutiv. le merge bine , se pare.
multumesc , Cornelia ! :D
 
Sus