Anemone

ACHIMENES

Member
Este a doua oara cand pun anemone, poate voi avea mai mult noroc.Chiar daca m-am trezit tarziu cand le-am cumparat ( primavara asta), m-am gandit sa le pun in recipiente mai mici, nu in gradina ca sa nu le mai pierd. Acu' intrebare intrebatoare, mai am sanse sa vad flori anul asta?
, cormii i-am tinut la inmuiat 30 ore, i-am plantat cu zona care are muguri, in sus, tavitele respective stau afara.Acum sa va mai zic ca in aceeasi zi cu anemonele am pus si niste bulbi de lalele pitice si la acelea, ieri am vrut sa vad cum se prezinta treaba si aveau "o matura " de radacini, iar anemonele, aveau.......nevoie :cry:
Deci, mai am sperante? :? :? :?
 
A

Anonymous

Guest
Tine legatura cu Gabiuta.Eu am luat din florarie anemone infrunzite,in februarie,cu gandul sa le transplantez la tara.Mi s-a parut ca nu le place pe pervaz si le-am tranferat la Gabiuta,avand increderea ca ea le va salva.Erau 5 fire albe,toate.Succes mult.
Si in precedent am incercat,ca si tine,tinute la scaldat in prealabil,au aparut,au crescut tulpinele si subit s-au suparat pe ceva si au murit.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Oricum tine legatura cu mine dar cele cinci fire erau dintr-un singur bulb.Pot sa il scot si sa il dau.Atita tot.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Da,Achimenes,ai sanse sa infloreasca.Eu in primavara trecuta am pus bulbisorii in pamant si toata vara au fost inflorite.In ghivece am pus bulbii si sunt acolo si acum.Poza de anul trecut:
 

ACHIMENES

Member
O Iudit, mi-a mai venit inima la loc dupa ce am citit mesajul tau, ar fi pacat sa nu infloreasca pentru ca sunt atat de frumoase si delicate, cat despre culori, sunt deosebite....sper ca macar jumatate din cei 100 de cormi sa ma incante :D :D
 

IZA

Active Member
Am cumparat si eu in toamna si dupa ce le-am tinut in apa le-am plantat in gradina. Din 10 bucati " dupa ce au luat apa" am vazut ca doi erau putreziti asa ca din 8 plantati 5 au frunzulite acum. Abia astept florile. Ale mele sunt rosii . Un rosu atat de placuuut!!!! Anul acesta o sa cumpar si albastre.
 

ACHIMENES

Member
Uraaa!!!!!
Anemonele mele dau semne de viata....la unele au aparut radacinile iar la altele deja se vad tulpinitele. Asta ca nu m-a rabdat.....si am cautat acolo in ghiveci, sa vada ochiu' meu, sa fiu sigura .
Sunt super fericita :whew: :oops:
 

numauita

Member
am plantat si eu anul trecut anemone in jardiniera, nu le-am tinut bulbul la inmuiat inainte si cred ca la unele l-am pus si invers. Au iesit mari, frumoase si colorate.
 

victoria

Active Member
Eu am pus in gradina anul trecut 10 anemone.Nu le-am tinut in apa inainte ca nu am stiut....Nu a iesit NIMIC
Mai sunt sperante sa apara ceva anul asta?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La Romstal deja au inceput reducerile la anemone.Daca intereseaza pe cieva sa-si umple curtea de primavara acum este momentul sa dati buzna :rofl:
 

IZA

Active Member
. Langa panselute sunt anemone. N-am mai avut pana acum. Rog pe cei care au avut sa-mi spuna si mie dupa cum arata daca ma pot astepta la flori, macar unaaaaa ca sunt de un rosu superb. Multumesc! :DRecunosc sunt inghesuite ca de, n-am mai stiut pe unde sunt lalele dar totusi...........
 

lelia

Well-Known Member
Au inceput si anemonele mele sa iasa .Am cautat dupa cele care n-au iesit si am observat ceva ciudat.Eu le-am pus cu partea rotunda in jos si cea ascutita in sus.Radacinile ies ,insa di partea de sus iar mugurasul de jos,cred ca trebuiau puse invers .Probabil de aceea au iesit anemonele tale,Numauita :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si la mine au inflorit citeva.Am uitat sa le pozez.Sunt atit de miiiiiiiiiiici.Sincer.....nu ma prea omor dupa ele :( .Dar fiindca dau culoare in gradina..dehhh..........
 

ACHIMENES

Member
Ei Gabiuta si tu acum, nu mai fi rautacioasa cu saracele floricele....ce vina au ele ca sunt mici.....hai mai acorda-le o sansa si sa vezi cum o sa creasca :oops: :oops: :oops: :) :) :)
 

mihaelas

Member
Mi-am luat si eu anemone deci cit sa le tin in apa inainte sa le pun in pamint rog frumos un raspuns repede sa apuc sa le pun mersi
 
Sus