Anemone

kerkyra

Well-Known Member
Prima floricica si la mine. Bulbii au fost pusi in toamna o parte, cativa in primavara. Deocamdata vad ca doar aceasta floare a aparut:
 

adrianam

Well-Known Member
Ce va mai fac anemonele?:-)
Eu nu am avut succes cu ele in ghiveci, dar ma gandesc sa incerc in gradina.
Am vazut ieri unele albastre la o cunostinta in gradina si ma gandesc sa incerc si eu.
Le-a plantat primavara trecuta si au inflorit tot primavara trecuta, in decembrie iar acum erau o frumusete.
Imi pare rau ca nu am avut aparatul foto la mine!
 

gabrielais

Active Member
Eu am ramas doar cu cele mov care rasar an de an; celelalte culori plantate nu au vrut sa rasara; mai incerc si la toamna, ca ma topesc dupa cele albe si albastre. Pana la urma tb sa am noroc...:wondering:
 

adrianam

Well-Known Member
De cati ani le ai pe cele mov? Ca imi plac si cele mov, mai ales daca sunt mai rezistente! :-)
S-au inmultit? Ce soi sunt?
 

cristinaf

Well-Known Member
E un mov mai mult spre albastru si se numesc "blue shades". La mine nu s-au inmultit, dar nici nu au disparut, apar mereu in numar constant, si daca nu ma insel le am de vreo 3- 4 ani.
 

gabrielais

Active Member
Ale mele sunt asa:
http://gabrielabis.sunphoto.ro/primavara_2015/102567912
Culoarea este chiar mov si la fel ca si ale Cristinei nu par sa se fi inmultit dar nici n-au pierit, cam aceleasi rasar an de an...Nu mai stiu exact de cati ani le am, cred 3 sau 4; stiu ca le-am primit la o comanda la starkl parca..au fost si rosii dar acelea nu au vrut sa rasara; apoi am cumparat eu toate culorile dar nici acelea nu au rasarit...dar nu ma las..macar albe sa apuce sa iasa..ca imi plac tare mult
 

cristinaf

Well-Known Member
Astea sunt coronaria, iar ale mele sunt blanda.
Foarte frumoase coronaria, dar citeam mereu ca nu rezista in timp; n-am incercat niciodata.
 

lelia

Well-Known Member
Cristina ,sunt foarte frumoase ! imi plac mult de tot ,sunt albastre ,au o forma deosebita si daca zici ca rezista mai multi ani ,sunt perfecte ! sa te bucuri de ele !
Eu le inlocuiesc mereu ,imi plac aceste flori .In toamna am pus vreo 25 de cromi ,i-am pus direct ,fara sa-i mai tin la frigider si cred ca n-au iesit toti ,dar sunt multumita ca au flori diferite .
[URL=http://s281.photobucket.com/user/lelia_2008/media/primavara%202015/IMG_20150422_100139_zpsisifgzds.jpg.html] [URL=http://s281.photobucket.com/user/lelia_2008/media/primavara%202015/IMG_20150422_100214_zpspzgqacdo.jpg.html [URL=http://s281.photobucket.com/user/lelia_2008/media/primavara%202015/005_zpsplbpkrhi.jpg.html]
[/URL][/URL]
 

lelia

Well-Known Member
Anemonele mele au avut un musafir .....s-a asezat la masa si a ,,halit'' frunzele de la baza ...nu inteleg de ce vin la mine in gradina :nu stiu:
 

adrianam

Well-Known Member
Cauta si ele ce este mai bun! :D
Mie imi place asa mult de testoase! Nu stiu daca fac ravagii in gradina dar mi-ar place sa am in gradina!
Am gasit una pe drum spre Motru, chiar pe sosea, in urma cu ceva ani! Am intors masina si am scos-o de pe carosabil. Stiu ca se gasesc in zona aceea testoase.
 

lelia

Well-Known Member
Adriana ,sa stii ca si mie imi plac ,nu doar testoasele ci si soparle ,gusteri ,serpi,salamandre ,in zona mea convietuim cu ele ,te trezesti dimineata si te intampina un sarpe la usa ,cautand ceva deschis sa intre ,broscutele astea au depus oua in gradina mea si am o multime de,, puisori broscuta'', dar ma enerveaza ca din 15 fire de rosii ce aveam in gradina ,au rupt vreo 4 ,au turtit castravetii,narcise ,lalele ,acum s-au apucat sa manance si frunze de flori ,de parca n-ar avea destul camp incolo .
 

gabriela61

Member
Buna!Este prima data cand pun anemonesi marturisesc ca m-am indragostit de ele.Acuma ramane ca voi ce nu sunteti la prima experienta sa ma invatati ce sa fac.Nu mi-au iesit nici jumate din ce am pus dar dupa ce au inflorit unele...sunt topita si vreau sa-mi suneti ce fac in toamana cu bulbii.Eu le-am plantat in doua vase mari cu picior.Trebuie mutate in gradina?Sau pot duce vasele la iernat impreuna cu muscatele?
 

Teodora

Member
Am plantat niste anemone acum in toamna, inseptembrie respectiv si deja se vad tijele cu frunze iesite. A mai patit cineva asa ceva? Trebuia sa iasa la primavara, nici macar nu am udat...Ce trebuie sa fac in aceasta situatie si oare vor mai iesi la primavara??
 

ester

New Member
Mi am cumparat si eu anemone de toamnă,in ghiveci,sper sa fie la fel de frumoase ca cele din grădina fiicei mele,din Franța.Cresc aprox 80 cm,înfloresc in august- octombrie.Am emotii sa nu înghețe la toamna. Poza este din grădina ei.1569267988621.JPEG
 
Sus