Anemone

Dea

Active Member
eli, foarte interesanta si frumoasa anemona alba!
cornelia, imi plac mult anemonele din poza, minunate!
sa va traiasca!

v-o mai prezint pe aceasta , diferita de cealalta roz
si inca doua nuante: si
 

lelia

Well-Known Member
Sunt superbe ,Eli ! sa te bucuri de ele !
Mai tii minte de la ce firma si cum se numesc ?
Imi plac foarte mult aceste flori si vreau mai multe nuante ,forme.... am doar mov si rosii .....
 

elipopa

Active Member
lelia a spus:
Sunt superbe ,Eli ! sa te bucuri de ele !
Mai tii minte de la ce firma si cum se numesc ?
Imi plac foarte mult aceste flori si vreau mai multe nuante ,forme.... am doar mov si rosii .....
au fost un mixt de anemone de caen de la bakker!
 

elipopa

Active Member
Cu placere, mai am cateva care trebuie sa infloreasca, maine cred ca o sa le gasesc inflorite in gradina de la tara! sunt curioasa ce culori voi mai gasi!
 

pesi

Member
Am pus si eu la incoltit intr-o jardiniera pe balcon anemone in luna mai.Cand vor iesi ? La toamna? Si trebuie udat pamantul din cand in cand sau ...?
 

elipopa

Active Member
pesi a spus:
Am pus si eu la incoltit intr-o jardiniera pe balcon anemone in luna mai.Cand vor iesi ? La toamna? Si trebuie udat pamantul din cand in cand sau ...?
nu stiu daca vor mai rasari acum! i-ai pus la inmuiat inainte de a-i planta? cel mai bine de plantat e primavara devreme si toamna!!
 

pesi

Member
Da, i-am pus la inmuiat aproape 24 de ore si apoi i-am plantat, sper totusi sa iasa la toamna...
 

kerkyra

Well-Known Member
cornelia a spus:
Plantate in toamna cred si inflorite acum:


Am cumparat si eu un plic de bulbi de asemenea anemone. Pe plic scrie ca se planteaza toamna sau primavara. Parca le-as pune totusi acum, dar ar trebui acoperite cu ceva la iarna?
 

lelia

Well-Known Member
Eu nu le-am acoperit cu nimic .Daca le plantezi acum vor inflori odata cu bulboasele de primavara ,plantate in primavara vor inflori prin iunie -iulie .
 

Dea

Active Member
mica frumusete din gradina, inca inflorita la aceasta data, s-a incapatinat sa reziste :D

Ma bate gandul sa o transplantez intr-un ghiveci si sa o duc in casa. Voi ce parere aveti? A-ti incercat vreodata?
 

ghia_don

Active Member
Ce frumoasa e!! :D
Dar de ce s-o duci in casa??E planta de gradina , va suferi in casa...Mai bine bucura-te de ea acolo unde e :D ..
 

Dea

Active Member
Iti multumesc ghia_don! :D
Asi lasa-o in continuare, insa la un urmator val de frig sigur nu mai rezista si ar fi pacat sa o vad inghetata cu tot cu flori pe ea. Ma gandeam ca in casa, la un geam luminos, ar mai inflori o perioada. :roll: Sper!
Si, totodata, mi-am propus sa scot toti rizomii de anemone si sa-i replantez in primavara, pentru a inflori mai tarziu, in vara.
 
Sus