Amenajare stancarie

madairina

Member
Verde'n fata am inteles ca nu iti place gradina mea si care e problema am cheltuit banii tai, stai tu acolo?
Tu crezi ca daca proiectezi o gradina va place la toata lumea?
Hai sa o luam de la inceput. Spune-mi ce nu este bine in gradina mea, de ce crezi asta si cum crezi tu ca ar trebui.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Draga verde, vad ca faci eforturi titanice sa incepi cu stangul viata de user in acest forum. Daca nu iti place aici la noi, poti oricand sa renunti. Pentru asta nu trebuie sa te nesimtesti si sa iti dai in petec cu proasta crestere. Tot ceea ce ai spus tu pana acum poate sa fie perfect adevarat, dar asta nu inseamna ca trebuie sa dai posturilor tale o nota acida, de rautate si nesimtire. Ca moderator al sectiunii pe care te desfasori cu consecventa de cateva zile, am sa te rog sa nu jignesti pe nimeni si sa incadrezi in legea universala a bunului simt.
 

FlorentinaS

Member
Multumesc pentru raspunsuri!
Ciprian, ai dreptate ca la tine clima e cu totul alta...
Eu nu am locuit in casa asta (si implicit nu am folosit nici gradina) iarna trecuta, asa ca nu stiu exact cum e. Am auzit ca a fost ger si zapada multa, dar nu stiu date precise.
Asa ca m-am gandit sa astept sa vad cum e iarna asta si decid la primavara ce si cum fac cu proiectul stancariei :wink:
 

alfa

Active Member
verde'n fata a spus:
Cand ai inceput cu "OK" am zis ca praf ma faci!
"Amenajarea sa placa beneficiarului..."
Domnu' Arhitect Inginer Doctor, despre ce Beneficiar vorbiti Dvs? Cumva Dvs. sunteti arhitectul si Madairina este beneficiarul!? Atunci se explica multe!
Elementele care o compun sunt alese...bla, bla, bla! Iarna copacii sunt de lemn...
Da, o gradina se face in timp...pentru ca unei plante ii trebuie timp sa ajunga la maturitate si si sa si arate asa cum trebuie intr-un final! Pana atunci, ce facem, o mutam de colo colo, pana cand...aaa, ce frumos sta aici! De proiectare, ati auzit Domnu' arhitect? Pardon, de proiectarea unei gradini!
Fiecare planta, ca e o floare anuala/bienala/perena, ca este vorba de specii cu frunze persistente sau semipersistente, ca este vorba de arbori decorativi foiosi sau ca este vorba de constructii in gradina precum sere, chioscuri, foisoare, pergole, grilaje sau de iazuri, bazine, cascade, piscine, terase/patio...cum se procedeaza...adunam toate astea, dam o gramada de bani pe ele (eventual pentru ca asa ne spune "arhitectul peisagist" sau pentru ca e la moda) le aruncam de pe casa direct in gradina si apoi vedem noi "ce poate fi eliminat sau mutat fara prea mari cheltuieli"?
Mai domnule Verde'n fata. Tu nu ai inteles nimic! Ca sa stii, o gradina adevarata se construieste in timp nu atat din cauza timpului necesar cresterii plantelor, ci pentru ca abia in timp isi da seama gradinarul ce, unde ii place cel mai mult, ce se potriveste in fiecare coltisor. Nu viseaza nici un peisagist atatea detalii de cate este nevoie intr-o gradina elaborata. Exact cum nu gandeste nici un arhitect unde si cate prize exact iti trebuie tie in casa.( daca nu ma crezi, numara cate prelungitoare folosesti)
Si da, pe noi ne pasioneaza si mutatul plantelor. Face parte din hobby-ul nostru personal. Ai vreo problema cu asta?
Cred ca ai gresit forumul.... pe noi nu ne doare sa punem mana pe sapa si nici timpul nu-l consideram pierdut. Daca ne grabim prea mult, ne va ramane doar udatul ( a, nici asta pentru ca ne-o automatizati) sau poate numai tunsul ierbii ( desi exista si masina de tuns iarba automata)... intelegi? Noua ne place sa gradinarim, in gradina noastra, asa cum o gandim noi. Daca nu-ti place nu te uita peste gard!
 

dumitza

Member
Si nu am avut astampar pana nu am citit si vazut tot.De 3-4 ore tot deschid fotografii si citesc parerile voastre.O multime de gradini,una mai frumoasa ca alta.Va felicit pe toate pentru munca pe care o depuneti....stiu ca nu e usor sa intretii o gradina.
Cred ca m-am indragostit de rocarii,stancarii sau cum le-o mai spune.Dupa mine eu mi-as ridica un munte in curte :rofl: :rofl: .Serios,asta mi-as dori. :) Nu in marime naturala desigur :) :)
Voi incerca si eu ceva vara asta si am sa va arat.
Pana atunci...noapte buna :) :cascat: :cascat:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: eu matinala si tu nocturna :rofl:
Citeste,citeste ca e de bine.............Succes in ce ti-ai propus!
 

dumitza

Member
Gabiuta a spus:
:eek: eu matinala si tu nocturna :rofl:
Citeste,citeste ca e de bine.............Succes in ce ti-ai propus!
Mersi frumos Gabita......Imi e asa un dor de munte..... :( :( Am aproape 2 ani de cand nu l-am mai vazut .....Prin 2007-2008 mergeam si de 3 ori pe an la munte ........Alte timpuri, ce sa fac.....
Mi-a promis sotul ca anul asta mergem din nou pe Transalpina..... :dans: :dans: ...acum sunt pregatita :) stiu ca sa aduc de la munte... :)
 

alfa

Active Member
Da, te rugam :D si eu sunt curioasa!

Bog, vad ca ai aruncat un post si in rest nimic. Poate mai revii sa discutam si despe rocaria ta. Pozele sunt sau nu pana la urma de anul acesta? Vad ca sunt datate cu 2008 :?
 
Sus