Amenajare stancarie

Fleur

Active Member
Anul asta trebuie sa demarez amenajarea curtii si am o portiune unde am pus pamantul care l-am scos de la casa si este acum mai sus decat restul curtii. Pamantul este piatros, sarac, dreneaza f bine si zona este spre vest deci insorita cam de la 10-11 pana seara.
Asta mi-a dat ideea ca ar trebui sa incerc acolo o stancarie.
Ce pietre sa folosesc, fiindca trebuie sa fac si o alee deoarece am o poarta pe care e posibil sa o folosesc in viitorul apropiat. Ma gandeam sa fac un felde sah cu pietre mari si plate (dale?) si portiuni in care sa pun plante specifice.
Ce fac cu pirul care este la el acasa?
Am si cativa trandafiri acolo credeti ca as putea sa-i integrez in peisaj? Unul din ei nu poate fi scos fiindca e prea mare dar ceilalti pot sa-i scot fara probleme.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
da, sigur, si daca tot faci poza prinde si poarta la care ziceai ca-ti trebuie acces.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Nu vad pamantul scos in urma construirii casei :?
Ar trebui sa fie o movila de pamant, nu? sau nu am inteles eu bine?
 

Fleur

Active Member
Pamanul scos a fost intins in acea portiune si de aceea este ceva mai inalta decat restul curtii. A fost intins acolo acum 3-4 ani si este o suprafata plana de cca 8-9m / 11-12.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Ok, am priceput. Ma asteptam sa vad o movila pe pamant. :!: Acum stim care e tema de casa. Ne gandim si venim cu sugestii :incapatanat:
 

mymo

Active Member
Pentru starpirea buruienilor in general,este o solutie albastra,cred ca ierbicid total se numeste,la sticlute de 100 ml si 500 ml.Eu am flosit de 500 in spatele casei,desi nu e nimic ma omorau buruienile si am scapat de ele.Sotul meu a pulverizat cu pompa din aia mare de stropit.Acest ierbicid ataca buruienile prin frunze deci daca protejezi bine trandafirii poti da linistita pe toata suprafata.Eu am fost multumita de el.
Aaa,si se poate planta pe teren la scurt timp :wink:
 

Fleur

Active Member
Multumesc mymo! Eu sunt mai de moda veche si n-as fi vrut sa folosesc ierbicid de aceea incerc sa scap de el cu metode mai blande :D Daca va trebui am sa apelez la ierbicid si am sa-l caut pe cel albastru :wink:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Si eu zic ca pana la urma va trebui sa apelezi la un erbicid, lupta cu buruienile e grea si anevoioasa.
Inainte de a te apuca de amenajarea propriu-zisa, asigura-te ca terenul e sapat, maruntit, nivelat, curatat de corpuri straine.
Ai putea sa faci niste alei sinuoase care sa iti uneasca poarta cu casa si ce mai ai tu pe acolo, in asa fel incat aleile sa formeze niste 'ochiuri'. In aceste 'ochiuri' ai putea sa completezi cu pamant in asa fel incat sa-ti rezulte niste movile. Inaltimea lor sa fie de 50-70cm. In aceste movile poti incorpora pietre de marimi diferite. Printre pietre poti planta arbusti foiosi si coniferi (te poti inspira din Plante cu potential peisagistic) dar si perene de stancarie si alte flori perene. Ai putea chiar sa plantezi si un arbore de talie mica, pentru efect, dar si pentru putina umbra. Nu exagera cu pietrele, pentru a nu crea un peisaj nenatural.
Aleea o poti face din dale de piatra sparta incastrate direct in pamant, printre care in timp sa creasca iarba. Si pietrele de alee si cele pentru stancarie le poti procura din cariere de piatra.
 

Fleur

Active Member
Multumesc Ruxitzica! :hug: La ceva de genul asta ma gandisem si eu, mai putin movilele care ma gandeam sa le realizez din niste aglomerari de pietre printre care sa-mi pun ghivecele cu suculente, ca tebuie sa le gasesc si lor loc in peisaj :D
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
spor sa ai si sa ne arati si noua poze la final. ne gandim si la niste specii de plante? :)
 

Fleur

Active Member
Chear te rog Ruxitza! Dar nu prea multe ca sa-mi lase posibilitatea sa aduc mereu ceva nou si nici nu pot suporta costuri mari :wink:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Uite cum facem, eu iti scriu niste denumiri, precis vor avea si altii nevoie. Tu iti alegi dintre ele in functie de ce gasesti pe piata in momentul in care incepi sa achizitionezi, tinanand cont desigur si de preferintele tale si de buget.

Plante perene:
Erica, Aubrieta deltoidea, Campanula, Alyssum saxatile, Pulsatilla montana, Sedum spectabile Brilliant, Sempervivum, Thymus (varietati decorative de cimbru), Lavandula angustifolia, Santolina chamaecyparissus

Arbusti coniferi:
Juniperus squamata Blue Carpet, Juniperus squamata Meyeri, Juniperus squamata Blue Star, Juniperus horizontalis Andorra Compact, Pinus mugo Pumilio, Picea abies Nidiformis

Arbusti foiosi: Calluna vulgaris, Amorpha fruticosa, Cytisus scoparius

Arbori de talie mica: Eleagnus angustifolia
 

Fleur

Active Member
Crezi ca un Albizia Summer Chocolate ar fi potrivit acolo? Imi place tare mult arborele de matase. Dar rodiul (Punia Granatus)? Am gasit o oferta interesanta pe un site si as face o comanda ca vreau si alte plante de acolo.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Cu Albizzia spun eu ca nu vei alea probleme. Dar Punica (rodiu) este planta de interior in tara noastra. Asta numai daca nu s-au adus in ultima vreme din import exemplare aclimatizate. Cu Punica am sincer dubii.
 

Fleur

Active Member
Punica asta este de exterior si am vazut acum catva ani una la cineva pe langa Buzau. Era in gradina avea cred vreo 3 m inaltime si arata super cu florile acelea ca garoafele.
O cumpar oricum si o tin la ghiveci pana ii gasesc locul.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
O integrezi in amenajare mai intai cu ghiveci, daca ii plac conditiile de mediu o plantezi.
Asa cum e Punica de la Buzau, afara, asa am eu un Pittosporum in gradina, plantat. Desi la noi e planta de apartament. Dar importatorii astia vad ca ne surpind continuu cu noutatile.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fleur si in Ploiesti am vazut rodiu .Am trecut intimplator cu masina pe o strada unde in citeva curti erau inflorite aceste minunatii.
 
Sus