Amenajare stancarie

FlorentinaS

Member
Ciprian, cum v-ati gandit sa procedati cu cactusii din stancarie iarna? Ii scoateti de acolo sau incercati sa ii protejati "la fata locului"?
Si eu m-am gandit la ceva asemanator (dar mult mai mic) dar n-am gasit solutia la problema de mai sus, asa ca am lasat-o balta deocamdata si cactusii in ghiveci pe terasa :)
 
A

Anonymous

Guest
Ultima mea replica!? De ce, doar pentru atata lucru? Ca am spus verde'n fata parerea mea despre acea curte? Ca nimeni nu a venit cu un sfat sau o critica la cum e amenajata curtea respectiva?
Pai, in continuare eu sustin ca am dreptate, acea curte trebuie reconstruita si transformata intr-o gradina. Nu ati ajutat-o pe Madairina, ci dimpotriva, i-ati facut un deserviciu, ei si familiei ei. Ati incurajat-o sa continuie (ca e frumos si se pricepe), sa aglomereze tot spatiul si in continuare sunt convins ca are de gand sa mai faca si alte investitii!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Verde tu chiar nu intelegi: "gradina mea, regulile mele". Tu nu ai oferit o parere, tu ai sarit la gatul omului. Nu permit nimanui sa faca asa ceva. Nici macar tie Verde, asa special si cunoscator cum esti tu.
 

sicora fabian

Active Member
Florentina, eu nu am cactusi afara, dar la Gradina Botanica din Iasi ii stratifica in beci peste iarna iar in primavara ii planteaza din nou in stancarie!
Si tu poti face la fel: iarna in casa, peste an in rocarie! Nu am auzit sa se poata proteja "pe loc" cactusii . . . dar nu sunt expert in cactusi! :D
 
A

Anonymous

Guest
In primul rand, mi-a fost zzzzgaraiat creierul de catre aglomerarea din curtea Madairinei.
In al doilea rand, nimeni... dar nimeni, nu i-a dat Madairinei un sfat! Damnelor si Domnilor, UN SFAT!
"Uite, nu pune pietrele alea in fata chioscului" sau "nu pune Thuia tot in fata chioscului, ca ce faci, cum iti admiri gradina, printre crengi?" Intelegeti si voi oameni buni, ca animalele din gips sau din ce-or fi ele, chiar si in marime naturala...nu SUNT FRUMOASE (asta ca sa ma exprim elegant)! Daca tot poti, mai bine i-ati un ponei adevarat! Vorbesc serios!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Verde pune-te si tu in locul fetei. Cum te-ai simti?
Cu totii suntem aici ca sa invatam. Cateodata mai gresim. Nu se face gaura in cer din cauza asta. Schimbam opinii, vedem cum e mai bine si in final indreptam ce e gresit sau mai putin indicat. DAR conteaza si cum se spun niste lucruri. Eu una am recunoscut din start ca gradina noastra de la bloc e complet dezorganizata. Asta nu m-a impiedicat sa ma bucur la maxim de fiecare floare. O vom organiza, stiu ca trebuie. Dar e posibil sa dureze. Stii si tu ca a lucra la gradina este ceva ce faci mereu. Gradina nu e o chestie de care te apuci, o termini si gata, tragi linie. Hai sa fim mai toleranti. Permite si tu oamenilor sa invete din propriile experiente, bune sau mai putin bune.
 

sicora fabian

Active Member
Verde'n fata'n spate ai un fix!
Pana si Bocanila din "Bambi" stie ca "atunci cand nu poti spune ceva frumos cuiva, atunci nu spune deloc"!
Vorbeai de "bunul gust", dar de "bunul simt" nu stii nimic?
In alta ordine de idei, parerile tale de specialitate sunt complet pe dinafara: neavenite, nedorite si nepricepute! Esti cam paralel cu Arhitectura peisajului, din cate vad!
 

victoria222

Active Member
verde'n fata a spus:
Si Victoria..."motive SUBIECTIVE de gust estetic"!!?? Cred ca mai bine nu spuneai nimic!
Arhitectura peisagera e o stiinta sub toate aspectele! Si sa stii, exista reguli si principii de proiectare si executie a unei gradini, astfel incat aceasta sa nu fie o insulta asupra naturii in primul rand si apoi asupra psihicului unui om!

Madairina, am niste sugestii pentru tine: trebuie sa mai construiesti un iaz, o fantana, o cascada, o pergola si sa mai pui niste plante caci mai este loc.
Spor la treaba!
Care parte din propozitie nu ai inteles-o? Ca esti subiectiv, sau ca gusturile tale bune in legatura cu aspectul estetic al gradinei cu pricina sunt, pentru Madairina, egale cu zero?
O stiinta? Se vede ca talentul si inspiratia iti sunt lucruri straine.
Si, dupa asa o expunere dezinhibata si sincera a opiniei tale, degeaba ii urezi Madairinei spor la treaba..
 

Blitz

Active Member
Verde- eu inca si tot mai astept sa te prezinti, sa te porti civilizat pe forum si sa imbraci ideile tale (cate or fi) intr-o forma acceptabila, tuturor- ce-ai zice de o formulare de genul: "interesant, dar parerea mea este..." (cam asa ar face un om cu ceva maniere), sa-ti cer scuze pentru interventia ta cam ... lipsita de cei 7 ani de-acasa s.a.m.d.

Dar daca esti cumva (ceea ce sunt aproape sigura) un membru renegat de noi si "strecurat" la a treia tentativa printre noi- nu cred ca pica nimanui bine si va trebui sa te blocam.

Fara suparare, eu inca tin la formularile de genul "te rog", "multumesc", "as prefera sa...", etc. Totusi si plantele sunt politicoase- si un minim de comportare se poate pretinde chiar si in randul nepriceputilor intr-ale peisagisticii :?
 

sicora fabian

Active Member
Ok!
Regula de baza este ca amenajarea sa placa beneficiarului!
Elementele care o compun sunt alese de beneficiar in functie de optiunile subiective ale acestuia la momentul respectiv!
In gradina ei, Madairina nu are nimic ce nu poate fi mutat sau eliminat fara prea mari cheltuieli!
Deocamdata este intr-o faza incipienta si a vrut sa aiba in gradina tot ce a visat inainte de a o avea. Bravo ei!
In timp isi va sedimenta ideile si va lasa ceea ce se va incadra mai bine!
O gradina stabila se face in timp!
Graba strica treaba!
 

Blitz

Active Member
Madairina, nu te supara ca te-am "vitregit" de sfaturile noului membru (care nu stie nici macar sa se prezinte). In ceea ce faci, tu pui in primul rand suflet, tie trebuie sa-ti placa si in rest este

"Critici voi cu flori desarte
Care roade n-ati adus..."

Oricand (cel putin dupa parerea si simtul meu) o gradina oricat de mare sau de mica trebuie sa-ti placa tie, ca si cel care ai creat-o sau imbunatatit-o :D

Mult succes si chef de lucru :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Haideti sa nu trecem in extrema cealalta. Recomand o pauza in topic pana maine. Ca sa se mai linisteasca "apele".
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
verde'n fata a spus:
Mai, mai...da' cum mai interpretati voi spusele mele!

Forumistii nu trebuiau sa-i distruga cheful Madairinei, de a avea o gradina! Oricum, sunt sigur ca nimeni nu ar fi putut face acest lucru!
Da intre atatia priceputi, nu a fost unul sa-i spuna...ce cauta magazia aia in mijlocul curtii? Da' mustaria cu reclama?
"Stancaria" se construieste in mijlocul curtii? Pavajul ala cu "biscuiti", fara nici un pic de imaginatie?

Dragi forumisti, cand Madairina aude de la toata lumea numai cuvinte de lauda, va insista in talentul ei de peisagist, in primul rand in curtea ei, dupa care va trece la vecini, la prieteni samd. Uite asa propagam prostul gust, pe de o parte, iar pe de alta parte, incurajam cheltuirea banilor fara cap! Ca se ce? Sa faca unii bani pe spatele nepriceputilor care "vor sa aiba"!
Si Victoria..."motive SUBIECTIVE de gust estetic"!!?? Cred ca mai bine nu spuneai nimic!
Arhitectura peisagera e o stiinta sub toate aspectele! Si sa stii, exista reguli si principii de proiectare si executie a unei gradini, astfel incat aceasta sa nu fie o insulta asupra naturii in primul rand si apoi asupra psihicului unui om!

Madairina, am niste sugestii pentru tine: trebuie sa mai construiesti un iaz, o fantana, o cascada, o pergola si sa mai pui niste plante caci mai este loc.
Spor la treaba!
Tinere domn, daca tu pretinzi ca esti arhitect peisagist ar fi trebuit sa cunosti deja ca arta si mitocania nu merg mana in mana. Ti-ai cam dat cu stangu' in dreptu'. La una dintre cele doua ar trebui sa renunti, sugerez prieteneste varianta 2. Ce zici?
 

Edelweiss

Active Member
verde'n fata a spus:
In primul rand, mi-a fost zzzzgaraiat creierul de catre aglomerarea din curtea Madairinei.
In al doilea rand, nimeni... dar nimeni, nu i-a dat Madairinei un sfat! Damnelor si Domnilor, UN SFAT!
Chiar trebuie sa dau un copy-paste la posturile mele de mai devreme? :)
Ca sa nu mai zic de altii :oops:
 

madairina

Member
Ar trebui sa incheiem discutia.
Dar pentru cei care vor mai incerca sa critice o gradina ar trebui sa aduca argumente si binenteles sa prezinta varianta lui de a amenaja.
In concluzie: stiu ca gradina mea nu este facuta dupa standarde si reguli de peisagistica dar MIE IMI PLACE.
 

Blitz

Active Member
Madairina, exista regula (un pic adaptata :wink: ) :

"Daca ai facut bine, continua; daca ai gresit, continua"- inca o data- TIE trebuie sa-ti placa atat munca cat si rezultatul. Ce ai facut pana acum arata foarte bine (scuze- nu sunt peisagist :wink: )- dar mie imi place si gata. Edel ti-a sugerat ce plante s-ar potrivi, simti ine- restul este gradina TA :D

Sa ai multa placere si bucurie in amenajarea ei :D
 

Edelweiss

Active Member
Pai da' cum altfel!
Fiecare isi face gradina dupa cum crede si nu dupa cum place altora. "Placut altora" ar fi cumva etalon?
Madairina, sa ne tii la curent cu pozulite :oops:

Mai sa fie...cand vine prietena/sotia si ofera prajitura facuta special pentru tine sper ca nu strambi din nas si spui "e nasoala" :evil: :rofl:
 
Buna seara,

Iudit si Fabian, multumesc pentru aprecieri;
FlorentinaS - tot ceea ce vezi acolo ramane tot si peste iarna afara; am bagat in sera doar cativa puiuti de Agave, ca masura de precautie; pe aici iernile sunt mult mai blande decat in tara si nu cred sa fie probleme;

nu am putut pune cactusi cati as fi vrut pentru ca arhitectul meu peisagist a deturnat "tema" de la cactusi si suculente la suculente si 2-3 cactusi, asta ca sa nu comentez prea mult, pentru ca altfel ar fi fost doar suculente :)

Ciprian
 
A

Anonymous

Guest
sicora fabian a spus:
Ok!
Regula de baza este ca amenajarea sa placa beneficiarului!
Elementele care o compun sunt alese de beneficiar in functie de optiunile subiective ale acestuia la momentul respectiv!
In gradina ei, Madairina nu are nimic ce nu poate fi mutat sau eliminat fara prea mari cheltuieli!
Deocamdata este intr-o faza incipienta si a vrut sa aiba in gradina tot ce a visat inainte de a o avea. Bravo ei!
In timp isi va sedimenta ideile si va lasa ceea ce se va incadra mai bine!
O gradina stabila se face in timp!
Graba strica treaba!
Cand ai inceput cu "OK" am zis ca praf ma faci!
"Amenajarea sa placa beneficiarului..."
Domnu' Arhitect Inginer Doctor, despre ce Beneficiar vorbiti Dvs? Cumva Dvs. sunteti arhitectul si Madairina este beneficiarul!? Atunci se explica multe!
Elementele care o compun sunt alese...bla, bla, bla! Iarna copacii sunt de lemn...
Da, o gradina se face in timp...pentru ca unei plante ii trebuie timp sa ajunga la maturitate si si sa si arate asa cum trebuie intr-un final! Pana atunci, ce facem, o mutam de colo colo, pana cand...aaa, ce frumos sta aici! De proiectare, ati auzit Domnu' arhitect? Pardon, de proiectarea unei gradini!
Fiecare planta, ca e o floare anuala/bienala/perena, ca este vorba de specii cu frunze persistente sau semipersistente, ca este vorba de arbori decorativi foiosi sau ca este vorba de constructii in gradina precum sere, chioscuri, foisoare, pergole, grilaje sau de iazuri, bazine, cascade, piscine, terase/patio...cum se procedeaza...adunam toate astea, dam o gramada de bani pe ele (eventual pentru ca asa ne spune "arhitectul peisagist" sau pentru ca e la moda) le aruncam de pe casa direct in gradina si apoi vedem noi "ce poate fi eliminat sau mutat fara prea mari cheltuieli"?
 
Sus