Amenajare stancarie

A

Anonymous

Guest
Multumesc! (iti amintesti, intrebarea mea din pagina precedenta).
In primele rinduri, nu am stiut ca fotografiile sint "adunate". Nu aveam de unde.
Apoi, atunci nici nu am intentionat sa scriu un text intins.
Nu-i o scuza, iata de ce. Asimilind toate fotografiile, am gindit ca este cam mica gradina ca sa mai "suporte" o noua amenajare.
Teoria spune ca o gradina trebuie zonificata. In cazul acesta, am avea o zona formata din fintina, caprioara, roaba, etc....iar in alta parte, insa fara a le amesteca, interpatrunde, este stincaria. Asa am judecat, deh deformatie profesionala.
Acum, daca a fost facuta asta este....foarte bine. Poate n-ar fi rau ca-n proportie de 75-80% sa contina plante specifice stincariei.Asta pt. a respecta, daca se poate, ideea.
Idee subliniata si ilustrata generos de catre Edelweiss.
Si eu am plante(arbori si arbusti) pe care mi le-am dorit si ca atare le-am plantat, asta chiar daca nu-si gaseau neaparat o logica (fiecare cu pasarelele personale). Revenind, eram mort acum citiva ani dupa stachys lanata, dar apoi descoperind consecintele, am scos-o fara mila si direct cu ea la lada de compost. Se-nmulteste incredibil, iar dupa o ploaie de citeva zile, nu arata prea fericit.
Ai mai putea face o chestie. Sa-mi pui la dispozitie o fotografie cu noua amenajare in forma virgina (m-am uitat peste cele postate, dar nu-mi prea convin unghiurile), o lista de plante si eventual o schita cu locul lor (precis) de amplasare...iar eu o sa-ti trimit dupa citeva zile, aceeasi fotografie, dar cu plantele "plantate". Virtual.
Astfel ai avea posibilitatea ca sa-ti vezi viitoarea "stincarie".
 

madairina

Member
Peste cateva zile o sa postez alte poze deoarece intre timp am adus mai multe pietre si vreau sa o mai imbunatatesc. O sa fac atunci si o listuta cu plantele pe care le vreau. M-ai ajuta foarte mult NoiDoi+.
 
A

Anonymous

Guest
...Eu am cam terminat amenajarea pentru Liviu. O sa stabilesc cu el care plansa o va posta aici (pe topik-ul deschis de el), iar atunci o sa vedeti cum poate fi "mobilata" o fotografie, cu plante virtuale.
Aceast tip de proiectare, ofera posibilitatea unei imagini in 2D. Se poate si in 3D, dar in acest caz, mi-ar trebui o ridicare topo dar si alte foarte multe chestii.
 

madairina

Member
In aceasta seara am mai anranjat putin rocaria. Astept parerile voastre.

Nu au iesit foarte bine pozele deoarece s-a inserat.
 

Edelweiss

Active Member
Aaaa...ce frumos! Unele sa le ingropi ca sa nu para de aceeasi dimensiune...in rest, spor si sa iasa ceva dragut!
 

victoria222

Active Member
Madairina, se poate sa te intreb de unde ai gasit pietrele astea? Le-ai cumparat de undeva, caci vreau si eu sa cumpar dar nu am gasit nimic in zona Bucurestiului, in afara de niste firme de amenajare cu preturi piperate? Iar ca sa aduc din tara, ma costa transportul de lesin. Sunt foarte faine pietrele voastre.
 

victoria222

Active Member
Multumesc. Eu gasisem o firma care vindea cu 25 lei tona, DAR fara transport. Transportul costa cat 52 tone de piatra :rofl: si am renuntat. Si asa cum ai gasit tu mi se pare scump pentru doar 3 tone.
 

Edelweiss

Active Member
Si atunci ramane varianta caratului cu sacosa? De cate ori faci o stancarie? Si daca si piatra e pe alese, atunci merita. Sufletul trebuie sa traiasca si el, banii se fac inapoi... :D
Parca am vazut 2 pietre mai mari, as zice sa le pui impreuna, in partea mai lata si mai inalta a stancariei...in rest mai dai o fuga la munte, mai aduci una gri, una rosie in portbagaj...cate putin si va iesi ceva super!
 

Edelweiss

Active Member
Incepe sa se contureze :D Frumos! :D
Cu timpul vor creste si plantele...dar parca pietrele alea stau prea uniform...parerea mea :oops: Nu stiu...poate mai adaugi candva cate ceva pietre mai mici, ca sa para rupte din cele mari. In rest e tare draguta :D
 

Blitz

Active Member
Foarte frumos! Aspectul general cred ca il vei avea abia la primavara, dar sigur va fi foarte fain :D
 

Pocalinda

Member
E chiar atractiva ideea unei rocarii, bravo Madalina. Mie personal mi se pare putin cam mare dar asta e ceva subiectiv. Poti face o poza de ansamblu sa vedem cum arata toata curtea acum?
Ma bate gandul sa incerc si eu una la primavara, sa strang pietre dupa placul inimii toata iarna.
 
Sus