Amenajare stancarie

Edelweiss

Active Member
madairina a spus:
Recunosc ca arata putin arta putin artificial.
Acum nici nu are cum altfel. Cu timpul va trece pragul artificialului si va tinde spre natural. Nu te poti compara cu marile firme care aduc pietre cu basculanta, nu ai 50 de oameni care sa munceasca...dar cu timpul, o piatra aici, una acolo pusa drept completare, schimbate alte pietre cu ceva mai coltos...vor da o imagine minunata. Plantele vor creste si ele...si vor da un aspect mult mai apropiat de modelul "desprins din natura".

Ca un punct de plecare, daca vei pune si arbusti, pe ei ii pui in primul rand si in functie de ei faci restul. Urmeaza bulboasele mari si perenele de adancime, cele mici la urma. Daca vei fi vreodata nevoita sa schimbi ceva e mai mare bataia de cap sa scoti un arbust si sa il muti...multe permutari nedorite de alte plante.

Mult succes si sa ne tii la curent sa vedem si noi ce minunatie va iesi! :D
 

madairina

Member
Nu vreau sa pun arbusti. As vrea sa pun: sedum, urechi de iepure, coreopsis, silene, cerastium, phleox pitic, levantica.
Poate imi spuneti cum sa incep, cateva reguli pentru necunoscatori.
 

melimeli

Active Member
mie imi place poza asta :)
personal as pune sedumul pe margini sa curga in jos pe pietre :) daca stiam ca iti faci stancarie iti puneam si sedum galben :D
arata asa
 
A

Anonymous

Guest
Eu am facut deja o gafa (timpita) asa ca a doua oara nu mai vreau sa cad in greseala.
Asadar: pot sa-mi dau si eu cu presupusul ?
(promit ca fac eforturi sa nu critic :) )
PS: 1. Stachys byzantina ori lanata, ori fi ele frumoase, dar dupa aia, cind se maturizeaza, ai numai batai de cap. Ba trebuie sa o cureti, ba sa o raresti, ba nu o poti disciplina.
2. Lavandula, este o planta mediteraniana, nu este logic ca sa se regaseasca intr-o rocarie.
 

madairina

Member
noiDoi+ a spus:
Eu am facut deja o gafa (timpita) asa ca a doua oara nu mai vreau sa cad in greseala.
Asadar: pot sa-mi dau si eu cu presupul ?
(promit ca fac eforturi sa nu critic :) )
PS: 1. Stachys byzantina ori lanata, ori fi ele frumoase, dar dupa aia, cind se maturizeaza, ai numai batai de cap. Ba trebuie sa o cureti, ba sa o raresti, ba nu o poti disciplina.
2. Lavandula, este o planta mediteraniana, nu este logic ca sa se regaseasca intr-o rocarie.
Atata timp cat criticile sunt constructive sunt de acord. Nu ma astept sa place tuturor dar mi-ar place sa citesc raspunsuri de genul "eu in locul tau as face asa......" nu critici pe langa subiect.
Mie imi place foarte mult Stachys byzantina, poate ca atunci cand se va maturiza iti voi da dreptate dar nu pot renunta la ea.
 

madairina

Member
Melimeli am vazut ca ai la vanzare dar Iza tocmai mi-a pus la posta vre-o 8 feluri de sedum. Daca nu imi ajung apelez la tine cu siguranta. O sa mai dau o raita prin gradina ta sa vad ce mai ai pe acolo. :*
 

alfa

Active Member
Si cerastium se planteaza la margine, ca imbraca pietrele frumos si curge.

Mi-e tare draga imi e armeria. La mine a inflorit din primavara pana in toamna :D
 

Edelweiss

Active Member
Madairina :oops:
Incerc sa clarific si eu putin ideile. Sper ca nu te superi. :oops:
Exista diferite tipuri de stancarii, rocarii, gradina de petre. Alpine, desertice, de padure...trec la subiect :oops:

Plante care se simt bine in stancarie
-Sedum
-Gentiana
-Iris
-Artemisia muttelina
-Erophila verna
-Alchemilla vulgaris
-Euphorbiaceae (otravitoare prin seva)
-Arabis alpina
-Sempervivum
-Aubrieta deltoidea
-Litospermum purpurocaeruleum
-Androsace lacteea
-Garofite (Armeria alpina) (Dianthus)
-Campanula
-Flori de colt
-Caldarusa
-Adonis vernalis (ruscuta de primavara)
-Acinos alpinus
-Jasione montana
-Alyssum montanum
-Helleborus
-Pulsatilla
-Margarete

Bulboase
-Scilla sibirica
-Ornithogalum umbellatum
-Frittilaria meleagris
-Ghiocei
-Branduse (crocus)
-Colchium autumnale (brandusa de toamna)
-Erythronium dens-canis
-Chionodoxa luciliae
-Anemone


Ierburi
-Luzula pilosa
-Festuca cinera
-Carrex
-Pennisetum
-Juncus inflexus

Acum, ca sa iti raspund la intrebare: daca as face o "gradina alpina" as face in asa fel incat plantele sa nu fie dese si sa puna in valoare "stancile".
Daca as dori ceva plin de flori, as pune pietre mari care sa contrasteze cu culoarea florilor. Imaginatia ta de a aranja totul va face restul :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
observatie, din experienta proprie :) : gentiana si campanula sunt sensibile la seceta, asa ca vara mai trebuie udate, altfel dau coltul :mrgreen:
celelalte enumerate de Edel sunt rezistente la seceta, nu a fost nevoie sa le ud


singura precizare o am la spanz ( Helleborus), caruia ii trebuie o zona mai umbroasa, nu rezista expus mereu la soare
 

aleynad

Active Member
Moderator
:) Armeria nu e greu de gasit si e si rezistenta : eu am 3, din care una luata de pe internet ( procurata de o forumista draga mie), una luata de la Pitesti cu ocazia Simfoniei Lalelelor si una cumparata din piata centrala din Rm.Valcea

tot ce pot sa spun este ca fiind primul an , s-au comportat bine, dar nu s-au inmultit, au ramas tufe compacte
 

madairina

Member
Foarte bune enumerarea de plante pentru rocarie. Armeria am luat 2 bucati de la sieberz anul trecut.
Cat despre udare nu imi fac probleme ca am aspersoare care uda.
 

Edelweiss

Active Member
Ma bag iar in seama putin... :oops:
Cum nu pot sa imi fac stancarie pe balcon :rofl: ma multumesc cu florile 8)
Acum as dori sa va prezint niste stancarii naturale si un pic din flora specifica. Nu doresc decat sa dau un exemplu de asezare naturala a pietrelor in terase, modul de crestere a unor plante, dispunerea pietre/plante, contrastul dintre ele, etc. O sa ramaneti surprinsi cat de mare este contrastul...pietre lipsite de viata si pe o terasa colcaie de viata...ce sa zic de micile pajisti dintre pietre...
Pe de alta parte, o sa vedeti si pe unde am fost in vara... :wink: :)
Atentie sa nu ametiti :)
http://edelweiss.sunphoto.ro/Stancarii_si_flora
 
Sus