Aloe

Ioana

Member
Buna ziua doamnelor,

Am si eu o aloe care arata exact ca cea a lui blueheart_d. Este foarte lunguiata si plina de pui la radacina. Eu eram mandra ca este atat de mare, dar inteleg ca nu este ok si pentru ea. :D In acest moment este intr-un pamant amestecat, oarecum gras si umed si inteleg ca nu ar trebui sa ii priasca, dar de 4-5 luni nu a patiti nimic, ba chiar a crescut. ce ar trebui sa fac ca sa ii fie bine?

De asemenea, pe masura ce creste furmzele de la baza se rup si cad. Imi inchipui ca asta este modul ei de a se dezvolta, dar daca nu este asa va rog sa ma sfatuiti ce sa fac.

Multumesc,
 

gabry

New Member
E o aloe arborescens.
E foarte lecuitoare, se foloseste in milte moduri, se zice ca trebue sa aiba 4 ani ca sa aiba proprietati lecuitoare.
Aici este foarte mult in vanzare, se spune ca se foloseste pentru multe boli.
Se spune ca e lecuitoare de cancer, e foarte bine sa tii asa planta in casa.
Nu cred ca trebue sa ajunga pana la zero grade, eu o tin +5 in sus, risti sa moara, iarna o ud cu putina apa in fiecare luna, dar foarte putina,o vezi si dupa frunze, ii place pamintul uscat, si vara o ud foarte rar, o las tot timpul mai mult uscata decat umeda, am incercat sa o pun la soare dar era cat pe ce sa moara.
 

Yanquapin

Member
Ingheturile sa fie evitate, in general, la Aloe. Dar nici una nu moare de la soare! Obisnuita treptat si udata suficient, va deveni puternica. Sunt totusi plante de desert si semidesert african si arab! SOARE!
 

Roxana

Active Member
Pot sa tai acum Aloea ca are un aspect dezordonat? Cu "ramurile" taieta pot sa mai fac ceva?
 

rodica05

Member
Decat s-o tai, mai bine o treci in gradina, la soare si-o sa-si revina - o sa se ramifica.
Daca totusi te-ai decis s-o tai, poti sa pui butasii in pamant, dupa ce i se vindeca ranile (2-3 zile) si o uzi numai dupa alte 3-4 zile.
 

Roxana

Active Member
pana la urma am taiat planta si am pus puii in pamant. pot sa-i tin la geam, unde au soare direct doar dimineata?
 

Roxana

Active Member
pai puii erau prinsi de o tulpina batrana, i-am luat de acolo si i-am pus in pamant. nu e bine?
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Puiul meu de aloe a fost despartit de mama lui si e cam zgribulit.

Sper din tot sufletul sa se faca mare si frumos!
 

dipisor78

Member
Buna! :D
Am o aloe care s-a aplecat mult intr-o parte.
As vrea sa stiu ce pot sa fac sa se indrepte? Daca se mai poate indrepta...
 

Roxana

Active Member
daca nu o poti indrepta cu un bat (adica sa o sprijini pe un bat) o poti taia. asa facea in fiecare primavara bunicul meu si se regenera repede.
 

dipisor78

Member
Mi-e frica sa o tai, ca nu cumva sa moara.
Am mai avut un puiut care nu s-a prins. :(
Am scos-o din ghiveciul in care am primit-o si acum sta intr-un borcan cu apa. Am vrut s-o transplantez...
Nu pot s-o indrept si s-o prind, fiindca se rupe. E prea aplecata.
Sa inteleg ca nu sunt sanse sa se indrepte singura...
Daca o tin la fereastra, cu partea indoita inspre camera, oare nu se ridica spre lumina?
 

rodica05

Member
dipisor78 a spus:
Daca o tin la fereastra, cu partea indoita inspre camera, oare nu se ridica spre lumina?
Suculentele se misca foarte greu - cauza pentru care nu 'spun' imediat daca au sau nu nevoie de apa si mor subit dupa luni de la greseala udarii fara sa intelegem de ce.
Daca atasezi o poza, gasim o solutie, fara poza nu pot sa-ti dau sfat.
 
Sus