Adenium - trandafirul desertului - II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
tehnic ar fi pana la 10C noaptea ca sa nu afecteze umezeala remanenta din sol , dar daca ziua se ajunge insa la 30 nu e o problema , natura degaja surplusul pe timpul noptii si depozitati pe langa o casa aceasta radiaza caldura inapoi , cand insa ziua coboara sub 22C si seara avem 10 trebuie curatati , deparazitati si introdusi in casa cu solul uscat ... Obligatoriu pentru ca in casa nu se evapora la fel solul

succes
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Mersi , cred ca am vreo 20 infloriti acum si destule capsule cu seminte

o poza noua mai clara cu bordura , floarea la adenium se defineste dupa minim 3 zile de caldura si soare

 

lelia

Well-Known Member
Trebuie sa fie tare frumos la tine ,cu atat de multe plante deosebite ,parfumate ,colorte.... :visator:
Si munca pe masura ....
Sa-ti traiasca toate si sa te bucuri de ele !
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mersi , e o adevarata desfatare si in sera unde am parfumatele si afara unde am restul , cand plumeriile vor inflori cred ca va parfuma gradina in totalitate la cate am :marfa:

mersi
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Am urmarit de multa vreme cu placere acest subiect si v-am admirat de departe minunatele flori. Initial mi s-a parut o planta dificila, inabordabila.
Apoi intamplarea a facut ca o minunata forumista sa imi trimita la un schimb drept bonus un splendid puiut de adenium.
Era prin primavara lui 2010 si puiutul nu implinise un an. Nici prin gand nu imi trecea atunci ca voi reusi sa il fac sa supravietuiasca. Cu toate acestea au trecut de atunci doua ierni timp in care puiutul meu a tot crescut

si acum la cam trei anisori
voinicul meu nu doar ca s-a implinit ba chiar s-a gandit de vreo luna sa infloreasca.



Am admirat prima splendida floricica inainte de a pleca in concediu,


iar acum la revenire mai ca nu l-am recunoscut:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ma bucur ca ai reusit sa te descurci , mai ales ca vine iarna si incepe iar calvarul de a-i trece peste ce e mai greu

Floarea e intradevar ceva curios , desi ajunge la maxim din ziua 3-5 isi schimba nuanta de obicei adaugand clasicul roz cu care e toata lumea obisnuita , chiar si la culori care nu le contin , dar asta face ca planta sa fie si mai atractiva :marfa:
 

Mariabt

Member
Dane, esti maestru in domeniu ! Fara cuvinte...ba da, cel de la avatar e diafan iar dantelatul deosebit ! Felicitari ! :marfa:
Adina, un inceput minunat, sigur vor urma si altii ! :D
 

doina

Member
Felicitari tuturor posesorilor de adeniumi cu flori. Eu nu am reusit sa-i fac pe ai mei sa infloreasca si zilele trecute am tuns unul.
In curand cred ca vii voi tunde pe toti :gandit:
V-am povestit prin mai ca am lipit 2 grasuti, astia
Nu s-au lipit si am vazut zilele trecute de ce. Trebuia sa tai mai adanc si eu am taiat foarte putin, numai la supratafa.
In poza pe care am vazut-o se vede clar ca in taietura sunt 2 feluri de tesuturi.
Am taiat din nou aceiasi grasuti si i-am legat strans. Am taiat putin si din radacina pivotanta a unuia si acum sunt la uscat.
In 2-3 zile in replantez si Doamne ajuta.
Poze nu am facut ca aparatul nu-mi e acasa.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
puneam dar nu prea o mai fac acum , cica au necesar f mic si mai ales mai deloc N si mai mult P si K :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
IoanaTweety a spus:
Uau Dane ce frumuseti! Ala batut e grozav!! Si pozele sunt frumoase, ai prins si perisorii dinauntrul florii, fain.

Eh , incerc sa te ajung din urma dar nu ma ajuta "uneltele" :marfa:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Da, la adenium nu te intrece nimeni :D . Ar mai fi si Gomez, ca la el am mai vazut niste splendori prin albume :marfa:
 

IoanaTweety

Active Member
danero2004 a spus:
IoanaTweety a spus:
Uau Dane ce frumuseti! Ala batut e grozav!! Si pozele sunt frumoase, ai prins si perisorii dinauntrul florii, fain.

Eh , incerc sa te ajung din urma dar nu ma ajuta "uneltele" :marfa:
Inseamna ca tre sa fug mai repede sa nu ma ajungi :rofl:
Oricum, la ce frumuseti sunt acolo, e pacat sa nu fie imortalizate la o calitate superioara. Nu ne-am supara si cu niste poze de ansamblu sa vedem cum au "bonsait" , sunt maturici, sunt dragoni :p
 
Sus