Adenium - trandafirul desertului - II

doina

Member
Sunt sigura ca s-au lipit, au stat legati cam 2 luni si dupa ce le-am taiat legatura i-am verificat.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Am găsit ieri Topsin si am făcut poze mai detaliate la adeniumul meu . Mă ingrijoreaza partea aia din radacini unde e cam uscata.



Pe plicul de TOpsin se vorbește de proporție 1/10. Așa îl folosesc si pentru adenium?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
foloseste intotdeauna 110-120% din doza recomandata , adica de multe ori in loc de 1 la 10 l sa pui 1 la 8 l...asa nu dai gres si nici nu are efect nociv

la poze nu te pot ajuta caci nu ai copiat corect , cred, linkul de la photbuket si poza e doar in marime mica
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Daca partea e tare inseamna ca ai avut un atac pe nivelul solului al unei bacterii , daca e moale e probabil zona atacata de vestita putreziciune a radacinilor atat de raspandita in adenium

De obicei se intampla vara din cauza udarilor neregulate si iarna de la umezeala statuta caz in care radacinile nu mai au aer si se sufoca , atunci caudexul in caz ca nu putrezeste pastreaza urme ale acelor evenimente

Topsinul e o alegere buna caci se poate folosi si radicular , dar mai iintai cred ca e nevoie sa stea cam 1 sapt agatat sa fie cu siguranta curat , apoi tratat in baie de topsin si plantat , cand se uda doar in prima sapt si apoi pana nu apar frunze noi nu se mai uda

nu stiu daca acopera raspunsul , daca nu ...detalii :D
 

zi_inflorata

Member
Moderator
partea aia mai inchisa de la mijlocul radacinii, e goala, am apasat cu degetul si s-a crapat superficial coaja. In rest, radacinile par ok. Il voi lasa atunci agatat 1 saptamana, cum m-ai sfatuit. Si asa am toate pervazurile pline. Apoi, trebuie plantat intr-un ghiveci mai putin adanc, nu?asa am vazut pe la voi. Cu pamant ca la cactusi, mai mineral sau cum?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Inseamna ca paguba a trecut , dar atentie pe viitor , e un loc de infectie pentru cel putin 6-8 luni de acum incolo , poti fie sa faci cum ai zis , un ghiveci mai scund ca rana sa fie peste sol sau un sol foarte aerat care sa contina particule expandate , ceramica sau perlit care sa ofere oxigenare si drenare rapida

Solul sa fie usor si nu compactabil
succes cu el
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mersi fetelor ... da , 2 sapt fara soare si totusi la prima lui floare a tinuta neaparat sa o deschida , e mai frumos rozul dar nu am camera foto mare si am facut cu telefonul ( si asta fara blitz..ca n-are cu ce :D )
 

doina

Member
gomez99 a spus:
pe mine m-ar tenta sa ii zgirii putin inainte de a-i lipi. poate la vara
Nu trebuie sa-i zgarii doar putin , trebuie sa tai putin mai adanc pentru ca daca zgarii doar putin din coaja nu se lipesc.
 

adite

Active Member
Ar fi frumos de lipit adeniumi de inaltimi diferite. Poate incerc si eu la vara. Dupa ce se lipesc doi, ar putea fi lipit si al treilea? Problema este ca un adenium ar trebui taiat in doua locuri. :gandit:
 
Sus