Adenium - trandafirul desertului - II

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cand ii aduc in casa sa i mai aranjez un pic , vara asta am fost prea ocupat sa ii gadil in fiecare zi





asta e un Red Romance F1
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
iudit a spus:
Oooo da!Frumos tare!
Gadilare placuta in continuare,ca vad ca o faci cu folos!
Mersi :hug:
zamfira a spus:
danero2004 a spus:
cand ii aduc in casa sa i mai aranjez un pic , vara asta am fost prea ocupat sa ii gadil in fiecare zi
cat ii mai lasi afara ?
Sunt tare frumosi !!!!!
Mersi , aia mici de pana la 6 luni ar trebui bagati inauntru de pe acum , dar aia mari daca au rezerva de apa pot sta afara ca soarele inca isi face de cap , din pacate ne vine in fiecare seara un aer rece polar si se duce la 10C si asta e riscant

O sa incerc sa fac o rocada prin sera , sa i duc acolo , seara e mult mai bine decat afara iar apoi acasa la caldura si probabil o perioada de somn de vreo 2 luni de zile in care reduc treptat udatul si nu deodata

ghia_don a spus:
Ce culori!! :) Super frumos!!
Culoarea romanticului :)

dyayzh a spus:
Eu am o mare curiozitate: de unde atata loc pentru iernat adeniumii ??? Are un numar impresionant de plantute...un adevar colectionar :oops:
Mai , mai , mai dar cine e curioasa aici ...ne dai de gol , cum unde , in pat mai am loc langa nevasta ca e patul lat , asa ca daca nu mai incap in cele 4 camere mai punem si pe noptiera

:hug:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Se apropie timpul de bagat la caldurica , cei cu frunza ingusta pot fi dusi dupa ce noaptea coboara sub 8C :D
 

ghia_don

Active Member
:hipnotizat: mai ai bre?? :rofl: vorba Iuditei..
Foarte frumosi!1
Dupa ce i-am dus pe ai mei in sera, ca n-am vrut sa-i prinda ploile astea pe afara, au pierdut jumatate din frunze...s-au ingalbenit si au cazut cam in doua saptamini :( In schimb au inceput sa reapara bobocei la cei care au mai fost infloriti anul asta.. :D
Sper sa nu cheleasca de tot.. :?
 

Dea

Active Member
sunt minunati!!! :eek: Superbi! Felicitari sincere!! :clap:
Infloriciosul meu de anul trecut, l-am pierdut in primavara, iar celalalt nu a vrut si pace sa faca vreo floricica, desi a avut soare din plin si toate conditiile! O fi el mai incapatinat.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
iudit a spus:
Cat de larga ti-e maneca?Mai ce scoate la iveala?
urmeazaaaa :mrgreen:

ghia_don a spus:
:hipnotizat: mai ai bre?? :rofl: vorba Iuditei..
Foarte frumosi!1
Dupa ce i-am dus pe ai mei in sera, ca n-am vrut sa-i prinda ploile astea pe afara, au pierdut jumatate din frunze...s-au ingalbenit si au cazut cam in doua saptamini :( In schimb au inceput sa reapara bobocei la cei care au mai fost infloriti anul asta.. :D
Sper sa nu cheleasca de tot.. :?
si la mine au chelit si asta din cauza mutarii , apa in sera nu se evapora la fel iar ei simt asta

Dea a spus:
sunt minunati!!! :eek: Superbi! Felicitari sincere!! :clap:
Infloriciosul meu de anul trecut, l-am pierdut in primavara, iar celalalt nu a vrut si pace sa faca vreo floricica, desi a avut soare din plin si toate conditiile! O fi el mai incapatinat.
Mersiiiiiiiii , lasa ca recompenseaza dublu la anul :hug:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
iudit a spus:
Cam la ce temperatura ii tii iarna?
Am un apartament in care nu sta nimeni,e mai racoros,dar cred ca sunt oricum 18-20 de grade.O sa le placa acolo,ce zici?
temp din casa dar cea de pe pervaz , fara lumina se fac urati

da . se poate sa i tii acolo dar sa aiba nitica lumina :D
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc !

Si pe mine m-a surprins .L-am luat la reducere (9 ron)fara flori dar cu boboci .Au cazut toti si ceva frunze ,dar a recuperat intr-un ritm neasteptat ,prima floare s-a deschis acum doua saptamani si inca nu s-a trecut .Il ador !
 

lelia

Well-Known Member
Dea ,multumesc ! :hug:

Dane ,abia acum am inteles de ce iubesti aceste plante ,sunt incredibile !
Esti un fericit cu atat de multe soiuri si spatiu pentru ele :visator:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sa stii ca inima are si amar , acum cateva zile cand a fost frigul ala am pierdut 1 mediu dar frumos si 5 pui mici de la rece+ud , merita multa atentie dar si multa grija dar rasplata are mare valoare :D
 

zi_inflorata

Member
Moderator
adeniumul meu are frunzele uscate si se ingalbenesc. Nu are nici un fel de daunatori si nu i-am schimbat locul de vreo 2 ani. Nici variatii de temperatura nu a avut. O perioada a stagnat pur si simplu, apoi a facut frunze, acum insa pare bolnav. E grav?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
lipsesc cateva detalii referitoare la radacina si caudex dar sa presupunem ca sunt OK

in primul rand vasul e mare pentru el iar solul din ce vad are acumulari de saruri pe margine si mai ales mucegai alb pe suprafata deci umezeala prea mare , iar ca si constitutie mi se pare un sol cam "compact" pentru un adenium

Daca foliar ar fi o problema de uscaciune in sol as zice ca ai probleme cu dusul la culcare al lui , un adenium daca nu e udat o perioada de timp cand caldurile sunt mari sau nu are aport de apa sa racoreasca frunzele intra fie la culcare fie in stare de stand-by cand nu emite frunze noi ...insa aici vad urme de fungi cu forme si pe frunzel sanatoase spre petiol asa ca e o problema de boala interna si nu una externa

as zice sa reduci udarile destul de mult si sa incerci un dus scurt cu fie Bravo la solutia indicata fie Systhane forte , incearca sa incalzesti solul , in cazul ca geamul are zone reci dimineata sa fie inlaturat pana la vindecare :D

succes
Dan
 
Sus