Adenium - trandafirul desertului - II

ghia_don

Active Member
E aaalb!! :eek: Frumos mai e!! :D
Am pus si eu seminte de adenium alb, peste vreo patru ani vor inflori :rofl: ..ca asta-i ritmul la ai mei..
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Super :nu-i nimic:

Adite , cam asa se intampla la adenium , cand face flori nu prea mai ramane loc si pentru frunze asa ca de multe ori o sa vezi un adenium care cheleste usor pe perioada de inflorire , dar isi revine primavara si toamna dupa ce se odihneste si el

Doina , succes in continuare :hug:
 

Camik

Active Member
Am cumparat un ingrasamant pentru bonsai.
Azot 3,5%
Fosfor 7%
Potasiu 4,5%
Magneziu 1%
Microelemente:
Bor 0,013%
Cupru 0,003%
Fier+EDTA 0,021%
Mangan 0,011%
Zinc0,0058%
Intrebarea este daca il pot utiliza si la adenium?
Aici spun ca 20ml solutie se dilueaza in 2L de apa.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
dupa doza ai luat sticla aia ciudata cu gat pe o parte , din pacate nu e bun pentru adenium(sau potrivit zis) , K e foarte mic si trebuie sa fie dublu in suma fata de N in solutie aplicata :incapatanat:
 

ghia_don

Active Member
Anul asta voi avea si seminte :D .. la unul din ei au aparut doua capsule :) ..
Si mai urmeaza sa infloreasca doi :) ..pe care ii astept sa vad cum vor fi florile..
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cornite le zic eu , la mine am pus strategic undeva in curte unde se aduna mai des moliile-fluture alea vor poleniza , doar ca cine stie ce a avut in "gusa" :D
 

LadyBug

Well-Known Member
Bayu surya a spus:
Salutare,

Am si eu niste poze noi cu adeniumul meu care are acum 5 ani si 3 luni:
...

:D
Wow, bravo, cu siguranta ar castiga concursul daca s-ar face unul pt adenium pe egradini! Cum ai reusit sa-i faci asa un caudex? E obtinut de tine din seminte sau e cumparat marisor acum 5 ani? Ai mei cresc taaare greu (din seminte) si majoritatea nici nu vor sa se ingrase, sunt mai slabanogi.
 

Bayu surya

Member
eee... nu stiu daca ar castiga concursul... sunt multe exemplare foarte frumoase ale altora de pe forumul asta :D dar oricum, multumesc mult pentru aprecieri!

E obtinut din seminte, nu l-am cumparat, am adus semintele din Bali de la un prieten care mi le-a facut cadou.

Ca sa faca acest caudex in fiecare an i-am schimbat pamantul cel putin o data. Atunci cand l-am schimbat am lasat expusa o parte din ce in ce mai mare a radacinii (care era in pamant) pana a ajuns asa mare cum e acum. Pe masura ce am schimbat pamantul am schimbat si ghiveciul cu unul cat mai lat dar cat mai putin adanc (dupa sfaturile acestui prieten balinez). In acelasi timp iarna am tot taiat din ramuri pentru ca la un moment-dat ajunsesera foarte inalte. Din ramurile alea taiate au iesit alte ramuri mai mici si multe flori. In continuare o sa fac la fel si sa vedem cat de mare si de frumoasa o sa se faca :)

Altfel, nu prea i-am dat ingrasaminte sau alte substante in afara de apa - am incercat de vreo doua ori cu un ingrasamant pentru cactusi dar nu am vazut vreo schimbare asa ca am renuntat.

Cred ca asta e tot...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Bayu , destul de frumos si sanatos , se vede ca tii la el si e ingrijit bine asa ca ....felicitari! :clap:

As vrea pentru mine o poza fata cu ghiveci inclus din fata sa vad poza de ansamblu , se poate? :marfa:


Iar la plumerii , o sa raspund aici :incapatanat: , atat timp cat stau in casa poti sa prelungesti la infinit , deformatiile cauzate de goana dupa soare le subtiaza si le slabeste :nu stiu:

Nu ar fi rau ca macar pe vara sa bata soarele cat mai mult si de sus de preferat, macar asa stii ca intre 3-5 ani ai si tu sanse :rugaciune:

De inflorit am auzit si vazut doar ca nu sunt aici pe forum ca sa ti arata , eu le am vandut pe cele batrane minus una pe care o astept sa vad ce surpriza imi face :ros_unghii:

o seara buna
 

LadyBug

Well-Known Member
danero2004 a spus:
Bayu , destul de frumos si sanatos , se vede ca tii la el si e ingrijit bine asa ca ....felicitari! :clap:

As vrea pentru mine o poza fata cu ghiveci inclus din fata sa vad poza de ansamblu , se poate? :marfa:


Iar la plumerii , o sa raspund aici :incapatanat: , atat timp cat stau in casa poti sa prelungesti la infinit , deformatiile cauzate de goana dupa soare le subtiaza si le slabeste :nu stiu:

Nu ar fi rau ca macar pe vara sa bata soarele cat mai mult si de sus de preferat, macar asa stii ca intre 3-5 ani ai si tu sanse :rugaciune:

De inflorit am auzit si vazut doar ca nu sunt aici pe forum ca sa ti arata , eu le am vandut pe cele batrane minus una pe care o astept sa vad ce surpriza imi face :ros_unghii:

o seara buna

Si eu voi incerca sa tratez adenium in acest mod, am mai citit pe Internet documentatii dar ai mei sunt foarte mici si doar 2-3 sunt grasuti, sa mai creasca si incep sa-i mut.

imi cer scuze pt off-topic, dar am si eu o intrebare: plumeriile trebuie sa aiba o anumita inaltime (dimensiune) ca sa infloreasca, sau numai varsta conteaza? Legat tot de ele, am obs. sunt mai rezistente decat par, 2 credeam ca au murit (una a stat afara intr-o noapte cu temperaturi un pic negative, alta de la udat prea mult) dar dupa cateva luni le-a dat iar frunzulita... desi la cea inghetata i s-a uscat aproape toata tulpina.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
conteaza si nu , o sa vezi ca , cu varsta va capata si forma , o sa pozez pe a mea maine pe cea mare sa vezi o diferenta

dar la plumerii...insa :marfa:
 

Bayu surya

Member
Danero, inteleg ca vrei sa vezi floare cu tot ghiveci chiar din fata, adica sa nu fie de sus?

Am facut acum pe seara 2 poze, uite aici:

http://s576.photobucket.com/albums/ss20 ... g&newest=1

http://s576.photobucket.com/albums/ss20 ... newest%3D1

Sa-mi spui si mie dupa ce te uiti...


A propos de plumerii, ele stau in soare destul de mult zic eu, de fapt chiar mi se pare ca au frunzele arse de soare... nu cred ca nu ar fi de ajuns. Sper ca intr-un an, doi poate, sa infloreasca :) sunt convins ca o sa fie culori diferite (si mirosuri), de-abia astept!

Toate cele bune!
 

LadyBug

Well-Known Member
Ia uite ce bine ii sade, chiar daca e slabutz, zici ca e fotomodel si si-a pus o floare-n par!
Dar la voi chiar infloresc! Bravo! :clap: Eu mai am de asteptat aproape 2 ani (ca sa fie 3 in total).
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Bayu surya a spus:
Danero, inteleg ca vrei sa vezi floare cu tot ghiveci chiar din fata, adica sa nu fie de sus?

Am facut acum pe seara 2 poze, uite aici:

http://s576.photobucket.com/albums/ss20 ... g&newest=1

http://s576.photobucket.com/albums/ss20 ... newest%3D1

Sa-mi spui si mie dupa ce te uiti...


A propos de plumerii, ele stau in soare destul de mult zic eu, de fapt chiar mi se pare ca au frunzele arse de soare... nu cred ca nu ar fi de ajuns. Sper ca intr-un an, doi poate, sa infloreasca :) sunt convins ca o sa fie culori diferite (si mirosuri), de-abia astept!

Toate cele bune!

mersi , deci tot pe ceramica , eu ii am in vase de formare si sunt din pvc si unul e in ceramica exact ca al tau dar ala nu creste la fel , de parca ceramica ar avea o influenta

la plumerii , da stau in soare dar nu asa cum vor ele , doar daca ai zona spre sud si asta schimba oarecum situatia dar tot nu e la fel ca afara in soare si caldura
 

Bayu surya

Member
LauraT, foarte buna ideea sa-i impletesti! Sunt curios cum o sa arate cand o sa aiba cativa ani. Ar fi foarte misto daca ar face flori de culori diferite!

Danero - Da, am doar ghivece din ceramica, sunt fan! Nu-mi plac cele din plastic pentru ca intotdeauna am avut senzatia ca plantele nu cresc cum trebuie in ele, plus ca nu-mi plac ca-mi dau senzatia de artificial.

Intr-adevar, fereastra e catre sud, om vedea daca vor inflori si cand. Va tin la curent!
 
Sus