Achimenes -partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
La mine din cei patru puiuti doar unul mai traieste:
Iar ai mei nu vor sa creasca deloc:
Nu pot sa-mi explic de ce stagneaza. Nici nu cresc nici nu se usuca.
 

roxy

Member
iuliana eu nu i-am fertilizat niciodata :oops: . din cei de la dorinas mai am 2 care deja au crescut. la cel mov parca i s-au ingelbenit putin frunzele dar avand in vedere ca am fost plecata s-ar putea sa nu fi fost udat cum trebuie. poate nu au nevoie de ingrasamant.
 

dorinas

Member
Nici eu nu i-am fertilizat niciodata si toti sunt plini de flori. Daca le pui pamant bun in fiecare an nu au nevoie de fertilizant. Conteaza si lumina , le place un loc luminos dar nu soare direct, iar pamantul eu il mentin mereu umed. Daca ai respectat toate astea atunci uita-te in pamant si vezi daca nu au cumva daunatori.
Am observat ca la soacra mea achimenesii mov pusi in acelasi timp in pamant cu ai mei dar asezati la soare direct (balcon cu orientare sudica) nu au facut flori aproape deloc iar frunzele sunt mereu arse de soare.
De asemenea am mai observat ca daca sunt prea multi rizomi pusi in acelasi ghiveci rezultatul este acelasi, cresc anemici si fac flori putine. Intr-un ghiveci de 14 cm se pun 4 rizomi mari si atunci vor fi plini de flori.
 

zamfira

Member
Ai mei cei mov, sant in jardiniera , cu orientare spre est . Vad ca le place . Au soare pana pe la 10-11 si infloresc .Dar s-au si inmultit mult de tot
 
Dorina, ai mei stau la fereastra si nu-i ajunge soarele deloc. Pamantul nu-l las sa se usuce. N-o sa-i mai fertilizez, poate asta sa fie cauza. Si nu sunt multi rizomi in ghiveci: 1 intr-un ghiveci si 2 in celalalt.
Gabi sunt foarte frumosi achimenesii tai!
 
Dorinas ,intradevar ,ai spus ca in primavara scoti rizomi la vinzare din cel galben.Acum te rog sa-mi spui de ce achimenesul meu ,albastru ,comun .anul acesta a rasarit tirziu -imi luasem gindul de la el ,a crescut frumos ,dar inca nu a inflorit..Mai infloreste sau intra in repaus fara sa-mi infloreasca?
 

dorinas

Member
Nu eram eu reciteste te rog pagina 5 a topicului.
Pai cred ca mai are sanse sa infloreasca mai ales daca o sa fie toamna lunga. Si eu am unii care abia acum si-au dat drumul si am vazut ca au bobocei de floare. Oricum mie mi se pare una din cele mai putin pretentioase plante.
 

lili

Member
tudurachilarisa a spus:
S-o sporeasca Domnul ,la anul va avea forte noi
Pch. Blossom o sa dau rizomi in februarie-martie. Este foarte prolific....din 4 rizomi, toamna trecuta am avut cateva zeci :D
 

Simina

Active Member
Lili, foarte mult imi doresc si eu achimenes de alta culoare decat mov. Daca vei avea de dat in primavara contra cost, te rog sa nu ma uiti.
Iti multumesc!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus